Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Текст як продукт та інструмент комунікації

Текст як продукт та інструмент комунікації

Назва:
Текст як продукт та інструмент комунікації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,50 KB
Завантажень:
436
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Текст як продукт та інструмент комунікації
   


Комунікативна лінгвістика, яка є однією з сучасних напрямів мовознавства, висунула на перший план функціонально-комунікативне вивчення мови. Зараз спостерігається переорієнтація досліджень з вивчення мови в ізольованому виді до вивчення її функціонування в різних формах мовної діяльності в процесі комунікації. У зв’язку з цим в мовознавстві сформувався особливий напрям, що називається лінгвістикою тексту, “специфічного мовного утворення”[3, с. 349], що розглядає текст як “комунікативну одиницю найвищого рівня, порівняно стійку операційну одиницю мови, в якій забезпечується логічна, тематична, структурна і прагматична зв’язність” [6, с. 12]. Згідно з сучасними уявленнями, “...текст ніколи не існує сам по собі, як деяка об’єктивна реальність. Він завжди в реальних процесах діяльності (“думкомовнодіяльності”) і є продуктом та інструментом комунікації [8, с. 15].
   Текст розуміється як “деяка упорядкована безліч пропозицій, об’єднаних різними типами лексичного, граматичного і логічного зв’язку, і здатних передавати певним чином організовану і спрямовану інформацію; як складне ціле, що функціонує як структурно-семантична єдність” [1, с. 13].
   На нашу думку, представляється доцільним розглядати текст як цілісну єдність, що складається з елементів, які мають визначене значення тільки в складі тексту і які втрачають його в ізольованому виді [6, с. 14].
   Текст, який є продуктом та інструментом комунікації, складається з двох компонентів – семантичного і прагматичного [8, с. 17].
   Семантичний компонент тексту розкладається на дві величини: денотативний і сигніфікативний аспекти [8, с. 17].
   В цій статті ми розглядаємо тільки денотативний аспект оформлення тексту, оскільки для прагматичних цілей, які ми поставили перед собою, ми зупинилися тільки на цьому аспекті семантичного компоненту текста.
   Денотативний аспект зв’язаний з логіко-семантичними відносинами, сигніфікатив- ний – з комунікативно-змістовно- значеннєвими.
   Найбільш цікавим об’єктом дослідження є усний текст, тому що він двоїчний за своєю природою. З одного боку, це “продукт комунікативної діяльності…”, з іншого боку, текст звернений до комунікативного акту, до діяльності спілкування [4, с.121].
   У вітчизняній лінгвістиці під усним текстом прийнято розуміти не обмежене обсягом, певним чином структуроване висловлення, що характеризується єдністю комунікативного завдання (“надзадачею”), відносною автосемантією і экспліцитністю засобів усіх рівнів його звукової організації [5,с. 140]. У цьому плані нас цікавить лінгвістичний характер текстового матеріалу як структурованого висловлення.
   Лінгвістикою тексту розробляються різні проблеми. В результаті в мовознавстві виник цілий ряд напрямів досліджень тексту.
   До цього часу найбільш чітко визначилися структурно-семантичний і коммунікативно-орієнтований підходи до вивчення тексту.
   Перший досліджує текст як ізольований одиничний мовний об’єкт, вивчаючи його формально-граматичні категорії, способи його виділення, з’єднання і функціонування на гіперсинтаксичному рівні [1, с. 12].
   Відповідно до цього напряму, текст визначається як просте кількісне розширення поняття пропозиції, як “послідовність щонайменше двох пропозицій, що володіють закономірностями внутрішньої структурної організації” [1, с. 12].
   Другий підхід розглядає комунікативну орієнтацію тексту, його прагматичну спрямованість, розглядає текст як продукт мовної діяльності, підлеглий реалізації комунікативної інтенції відправника, що виконує конкретні задачі спілкування [4, с. 121].
   Відповідно до другого підходу до визначення тексту, будь-яке комунікативне утворення може виступати як засіб передачі та одержання інформації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Текст як продукт та інструмент комунікації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок