Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Як цінувати педагога – вчителя, або аксіологічна модель управління освітою

Як цінувати педагога – вчителя, або аксіологічна модель управління освітою

Назва:
Як цінувати педагога – вчителя, або аксіологічна модель управління освітою
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,42 KB
Завантажень:
505
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему
Як цінувати педагога – вчителя, або аксіологічна модель управління освітою


Сучасна педагогічна наука, вважає О.Прикот [100], у змозі зберегти та примножити свої унікальні ціннісно-смислові, цільові і функціональні поля (парадигми) та захистити їх від експансії соціально більш “сильних” та “агресивних” наукових феноменів (психологія, медицина, соціологія, антропологія).
В.Огнев’юк [86], аналізуючи співвідношення досягнень фундаментальних наук і розвитку освіти, вважає провідним інтегративний підхід. Цей підхід на його думку реалізується в антропоцентристській та коеволюційній парадигмах (коево-лю-ція – спільна еволюція природи й людини, біосфери й ноосфе-ри).
Проведений нами аналіз поліпарадигмального змісту освіти дозволяє зробити неупереджений висновок стосовно домінуючого стану гуманітарної парадигми. Вона в цілому, її модельно-архітектурна схема, спрямованість ціннісно-логічного змісту співпадає із основним напрямком розвитку людської цивілізації – визнання людини як найвищої цінності.
Аксіологія, яка надзвичайно активізувалася наприкінці ХХ століття, виступає складовим компонентом гуманітарної парадигми. Проте у ХХІ столітті ціннісний смисл людського життя у всіх його функціональних виявах набрав особливого, надзвичайного значення. Аксіологічний потенціал держави та суспільства окреслено в монографічному дослідженні Л.Губернського, В.Андрущенка та М.Михальченка.
Освіта – органічна частина духовного життя суспільства. Саме в цій системі створюється майбутнє, продукуються і передаються соціокультурні та особисті цінності. Таке високе призначення виховання і навчання підростаючого покоління вимагає підготовки фахівців в умовах гуманістичного освітнього простору, фундаментом якого може бути педагогічна аксіологія. Дослідники (І.А.Бех, В.О.Огнев’юк, В.І.Андрєєв, Є.Бонда-ревська, І.Ф.Ісаєв, С.В.Кульневич, В.О.Сластьонін і ін.) вважа-ють за можливе при підготовці фахівців для освітніх установ у рамках вивчення педагогічних дисциплін спеціально виділити, як методологічну основу, аксіологічний підхід, який додасть процесу підготовки майбутніх вчителів ціннісну спрямованість. Аксіологічний підхід – це філолофсько-педагогічна стратегія, яка показує шляхи розвитку професійного мистецтва, вико-ристання педагогічних ресурсів для розвитку особистості і проектує перспективи вдосконалення системи освіти.
Володіючи широким контактним полем, аксіологія тісно взаємодіє з усіма науками про людину і суспільство. Маючи у своєму змісті можливості виходу на всі аспекти соціальної дійсності, аксіологічно організована освіта повинна усвідомлюватися як явище, здатне виявлятися за особливих умов багаторівневої сучасної освіти.
В.Віндельбанд [20] писав: “З того часу, як Лотце енергійно висунув вперед поняття цінності і поставив його на чолі як логіки, так і метафізики, часто здійснюються спроби встановити “теорію цінностей” як новий вид філософської основної науки”.
Досить гостро постає зараз проблема особливого педагогічного статусу аксіологічного підходу, глибоке усвідомлення його компетентного застосування в освітній системі. В.Огнев’юк ініціює проблему виокремлення провідних ідей для створення аксіологічної концепції оцінки систем навчання і виховання [86].
У своїй монографії “Освіта в системі цінностей сталого людського розвитку” В.Огнев’юк закликає “…формувати нову ціннісну парадигму суспільства. Це є особливо важливим для українського суспільства…”. Цю парадигму В.Огнев’юк називає “людинобіосфероцентричною”. Разом з тим він вважає, що: “…говорити про утвердження людинобіосфероцентричної аксіологічної парадигми в суспільстві й, зокрема, освіті поки що не доводиться. Суспільство лише робить перші несміливі кроки в напрямі людинобіосфероцентризму” [87].
На наш погляд, послідовне і грамотне впровадження ціннісного підходу як аксіологічної парадигми – це лакмусовий папірець, який дає точну відповідь на питання, у якому напрямку буде розвиватися освіта (та й суспільство).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Як цінувати педагога – вчителя, або аксіологічна модель управління освітою

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок