Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Людський капітал та гуманізація і гуманітаризація вищої професійної освіти

Людський капітал та гуманізація і гуманітаризація вищої професійної освіти

Назва:
Людський капітал та гуманізація і гуманітаризація вищої професійної освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,87 KB
Завантажень:
197
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Людський капітал та гуманізація і гуманітаризація вищої професійної освіти


У сучасному суспільстві освіта стала однією з найрозвиненіших сфер людської діяльності. Помітно підвищилася соціальна роль освіти: від її спрямованості і ефективності сьогодні багато в чому залежать перспективи розвитку людства. В останнє десятиліття суспільство змінює своє відношення до всіх видів освіти. Освіта, особливо вища, розглядається як головний, ведучий чинник соціального і економічного прогресу. Причина такої уваги полягає в розумінні того, що найважливішою цінністю і основним капіталом сучасного суспільства є людина, здатна до пошуку і освоєння нових знань, прийняття нестандартних рішень.
Все реальніше, останніми роками, почали усвідомлювати, що розвиток людства за допомогою тільки економічного зростання і збільшення технічної могутності є небезпечним і обмеженим. Майбутня еволюція суспільства більше визначатиметься рівнем культури і мудрості людини. На думку Еріха Фромма, розвиток визначатиметься не стільки тим, що людина має, скільки тим, ким вона є і що вона може зробити з тим, що має.
Звернення до вивчення людського чинника - це поворот в науці, освіті і управлінні до визнання людського капіталу як основного джерела ефективності економічної діяльності, конкурентоспроможності в будь-якій діяльності. Тому погляди в суспільстві радикально змінилися і витрати на розвиток людини стали розглядатися не як витрати, а як перспективне вкладення капіталу.
У економічній теорії під «людським капіталом» прийнято розуміти запас знань, умінь, навиків і здібностей людини, які можуть використовуватися нею у виробничих цілях, або зі споживчою метою. Термін «людський» використовується тому, що втілений в особі людини, «капітал» - тому, що є джерелом майбутніх доходів. Словосполучення «людський капітал» - не метафора, а чітке наукове поняття, яке повністю підпадає під стандартне визначення капіталу, вироблене економічною теорією.
Основними видами вкладень (інвестицій) в людину вважаються освіта, виробнича підготовка, охорона здоров’я, міграція, професійна мобільність, пошук інформації на ринку праці, народження і виховання дітей. Освіта і підготовка на виробництві збільшують об’єм людського капіталу, охорона здоров’я подовжує термін його «служби», міграція, професійна мобільність і пошук інформації на ринку праці сприяють підвищенню цін за його послуги, народження і виховання дітей відтворюють його в наступному поколінні.
Інвестиції в людину (людський капітал) окремими науковцями розподіляються за галузями соціальної сфери, внаслідок чого виділяють капітал здоров’я, капітал освіти, капітал культури і соціальний капітал [1].
Віддачу від людського капіталу можна розглядати під різними кутами зору. По-перше, вона може виступати в грошовій формі (наприклад більш високі заробітки працівників з вищим рівнем освіти), по-друге, в ній можна виділити споживчу і інвестиційну складові. Освіта представлятиме безпосередню споживчу цінність, якщо людина отримає користь або задоволення від самого процесу навчання. А інвестиційна цінність освіти визначається тими вигодами, які вона здатна приносити після завершення навчання.
Розрізняють загальний і специфічний людський капітал. Загальні знання і навики представляють цінність незалежно від того, де вони були отримані, оскільки можуть знаходити застосування в самих різноманітних місцях (наприклад, уміння працювати з персональним комп’ютером). Специфічні знання і навики можуть використовуватися тільки там, де були отримані і при переході на інше місце роботи вони втрачають будь-яку цінність (наприклад, уміння працювати на унікальному верстаті, який є тільки на даному підприємстві). Природно, що більшість знань і навиків, не є ні повністю загальними, ні повністю специфічними; це завжди питання відносне. Проте неважко переконатися, що підготовка в рамках системи формальної освіти орієнтована на виробництво переважно загального, тоді як підготовка безпосередньо на робочих місцях - переважно специфічного людського капіталу [2].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Людський капітал та гуманізація і гуманітаризація вищої професійної освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок