Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Синергетичний підхід до організації аксіоло-гіч-ного управління освітою

Синергетичний підхід до організації аксіоло-гіч-ного управління освітою

Назва:
Синергетичний підхід до організації аксіоло-гіч-ного управління освітою
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,51 KB
Завантажень:
116
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему
Синергетичний підхід до організації аксіоло-гіч-ного управління освітою


Термін ”синергетика”, який виник для визначення міждисциплінарного наукового напряму, шо досліджує процеси хаотизації та самоорганізації у складних фізичних, хімічних, біологічних системах, завдяки зусиллям популярної школи Іллі Пригожина та його колег з Брюссельського університету, набуває значного поширення. На переконання І. Пригожина, саме синергетика здатна виконувати функцію нового світоглядного принципу. Автор ”Філософії нестабільності” та ”Порядку із хаосу” (разом із І. Стенгерс) доводить, що ідея становлення впорядкованості структур через хаос, біфуркаційні зміни, мінливості, випадковості та нелінійності дає змогу створити каркас адекватного сучасності парадигмального світорозуміння, визначає методологічний зміст науки, яка вже, за І. Пригожиним, не є ані матеріалісти-ною, ані редукціоністсь-кою, ані детерміністською. Використовуючи можливості інформатики, теорії зображень, комп’ютерної технології, загальної теорії надійності, теорії систем і теорії ігор, синергетика поступово почала поширюватися на соціальні науки. Особливу привабливість вона має для дослідження таких складних систем, як людське суспільство, систем, які здатні на ”парадоксальну поведінку”. Думка про креативні якості хаосу, про світоглядно-методологічні потенції синергетики знаходить своїх прихильників. Синергетика ”вчить нас бачити світ інакше”, ”відкриває нові принципи побудови складного еволюційного цілого із частин”.
О.О. Богданов у своїй відомий “Тектології”, виділяючи два положення, які лежать в основі рівноваги і розвитку організованої системи, що управляється, писав:
будь-яке організоване ціле є системою активностей, що розгортаються у відповідному середовищі в безперервній взаємодії з ним. Так, суспільство є системою людських активностей в природному середовищі;
кожна частина організованої системи знаходиться у відповідному функціональному відношенні до цілого. Так, у суспільстві кожна галузь його господарства, кожне підприємство, кожен робітник виконує відповідну функцію.
Синергетика претендує на статус універсального узагальнення в описі процесів реального світу. Це концепція колосальної узагальнюючої сили з великим методологічним й евристичним потенціалом щодо важливих аспектів процесів переходу і трансформації. Вона розкриває багатоманітність типів нелінійних нерівноважених систем, множинність атракторів їхнього розвитку і можливу їхню осяжність на рівні потенційної реальності. Саме синергетичний підхід дає можливість ґрунтовно міждисциплінарно досліджити лімінальність та ”уможливлення” буття і мислення в контексті певних цілісностей.
Синергетична методологія вносить принципово нові сюжети в світоглядну теорію. Згідно з нею в центр наукової уваги ставляться не об’єкти, а взаємодія між ними. В науковому дискурсі спостерігається зміщення акценту з аналізу стану речей на процеси, в яких вони перебувають, на дослідження спрямованості і незворотності змін (”стріла часу”). Синергетика істотно посилює позиції тих, хто діалектично сприймає та інтерпретує світ, наголошує на таких фундаментальних принципах, як взаємозв’язок і багатовекторний розвиток. Цьому, зокрема, сприяє такий інноваційний принцип, як ”порядок через флуктуації”. Українські вчені протягом останнього десятиріччя активно розробляють синергетичну методологію, в тому числі з’ясовують її вплив на подальший розвиток і природних, і суспільно-гуманітарних наук.
Поява синергетики в системі новітнього природознавства і поширення її принципів у вигляді теорії самоорганізації систем на Всесвіт зумовила встановлення глибинної єдності і навіть тотожностей діалектичних закономірностей розвитку природи, Всесвіту і людського суспільства... У зв’язку з цим стає помітною тенденція застосовувати принципи теорії самоорганізації систем (синергетики) та суспільства”, -відзначав академік В. Шинкарук.
Переваги синергетичного мислення полягають у тому, що воно забезпечує цілісність світобачення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Синергетичний підхід до організації аксіоло-гіч-ного управління освітою

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок