Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Антропологічна сутність змісту освіти

Антропологічна сутність змісту освіти

Назва:
Антропологічна сутність змісту освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,41 KB
Завантажень:
390
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Антропологічна сутність змісту освіти


“Тільки освічені вільні” – сказав у свій час Епіктет, і ми сьогодні готові підтвердити його думку: досягти найвищого блага людства – свободи і щастя – може лише мудрий.
Сучасний етап суспільного розвитку потребує осмислення широкого кола питань, головними з яких є:
Як вижити людині сьогодні?
Як взагалі розвиватися людству?
Що ставити за мету на цьому шляху?
Як визначити основні орієнтири у відповідях на ці одвічні, але на кожному етапі історії такі актуальні, питання?
Вже сьогодні більшість дослідників вважає, що найбільш важливим, найбільш інтегративним критерієм прогресу людства виступає рівень гуманізації суспільства, тобто місце особистості в ньому: це рівень її економічної, політичної і соціальної свободи; це рівень задоволеності її матеріальних і духовних потреб, це стан її психофізичного і соціального здоров’я.
В процесі гуманізації важко перебільшити роль освіти, саме вона вважається вирішальним фактором у перегонах між цивілізацією і катастрофою. Разом з тим освітні системи переживають глибоку кризу.
Суть її в цілому можна визначити так:
1) сучасні системи освіти не можуть сформувати у людей такий тип світогляду ,який би задовольнив загальнолюдські інтереси і цінності у вирішенні глобальних проблем, оскільки вони спираються на старі принципи;
2) продовжується і загострюється відчуження офіційно діючої системи освіти від індивідуальних інтересів більшості людей, їх безпосередніх переживань. Сьогодні в усьому світі, як і раніше, переважає авторитарна модель навчання, що сформувалася на первинно-гуманному етапі розвитку людства. Учні, як і раніше, позбавлені права на самостійність в навчальному процесі, їх діяльність обмежена вузькими регламентованими можливостями. Окрім цього, авторитарна модель навчання своїми суттєвими рисами відповідає характеру індустріальної цивілізації, матрицю якої складає масове стандартизоване машинне виробництво. Його специфіка визначає характер розвитку всіх інших сфер суспільного життя. У кожній із них переважають принципи машинного спеціалізованого виробництва, принципи стандартизації, синхронізації, концентрації, централізації і максималізації. Стосовно сфери освіти це значить, що переважна більшість дітей займається на фабриках навчання – у школах, де спеціалізовані розробки навчання і вчителі готують дітей до індустріального виробництва. Школа виробляє стандартними методами стандартизовані "сині" і "білі" комірці – гвинтики індустріальної системи, які підкоряються її технологічній дисципліні.
Таким чином, і в наш час в епоху ринкового виробництва-споживання і в капіталістичних і в постсоціалістичних державах продовжує панувати політична орієнтація освіти, яка, підкріплювана економічною орієнтацією, сприяє закріпленню ситуації "використання одних людей іншими". І серед тих, і серед інших немає геніїв, особистостей, адже система ще в зародку знищувала особистість;
3) сучасна освіта в умовах змінного суспільства, становлення іншої якості життя не встигає в розумінні динамічного світу і не може досягти гармонії людини з цим світом і з самим собою, бо технократична модель освіти панує століттями [1, 6].
Суть освіти до порівняно недалеких часів полягала у передачі соціального досвіду від покоління до покоління. Оскільки форми соціального життя у спільних рисах були стабільними і нові покоління людей жили в практично однакових соціальних умовах з попередніми, – така спрямованість освіти була цілком природною і задовільною.
В ХХ столітті зміни у суспільному житті відбувались значно швидшими темпами. Очевидно, ця тенденція зберігатиметься і у ХХІ столітті. Науково-технічна революція – лише один з прикладів мобільності сучасного соціуму. Засвоєння досвіду старшого покоління (досвіду батьків) вже недостатньо для повноцінної соціалізації.
В цих умовах повинна змінюватись і основна орієнтація освіти. Завдання передачі набутого раніше знання вже не може бути провідним і тим паче єдиною метою. У новій системі освіти пріоритетною повинна стати орієнтація на розвиток особистості, творчого потенціалу виховання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Антропологічна сутність змісту освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок