Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Проблема удосконалення превентивного виховання стосовно тютюнозалежних серед підлітків

Проблема удосконалення превентивного виховання стосовно тютюнозалежних серед підлітків

Назва:
Проблема удосконалення превентивного виховання стосовно тютюнозалежних серед підлітків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,91 KB
Завантажень:
373
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Проблема удосконалення превентивного виховання стосовно тютюнозалежних серед підлітків
Профілактику лікування прийнято поділяти на первинну, вторинну та третинну. Первинна профілактика спрямована на попередження аддиктивної поведінки та хвороб, вторинна має на увазі стримування темпу розвитку та попередження ускладнень, а третинна — комплекс реабілітаційних впливів на хворих. Первинна профілактика є частиною ідеологічної та психологічної функції культури суспільства. Не так давно широко використовувався інформаційний підхід: залякування в засобах масової інформації, в тому числі й свідчення колишніх наркоманів та лекції спеціалістів. Але такі спроби часто мали дію, зворотну тій, що очікували, — підвищувався інтерес до психоактивних речовин, раннього статевого життя та ін.
Ефективність сильного страху суперечлива: його інтенсивність може бути висока, проте завжди короткотривала. На сьогоднішній день широко розповсюджена думка: поглибити знання про наркотики недостатньо для зміни соціальних установок підлітків; в той же час це може сприяти пробудженню інтересу та заохоченню до залежної поведінки [3, 34].
Відбулося усвідомлення необхідності формування відповідальної поведінки дітей, що в свою чергу приводить до подальшої зміни акцентів у профілактичній роботі. В її фокусі з'явилися не хімічні речовини та ефекти, що ними викликаються, а люди та аналіз причин вживання наркотиків. Фіксація цього поворотного моменту означала народження нового поведінкового підходу. Так, до кола психоактивних речовин залучаються деякі медичні препарати, тютюн, алкоголь, токсиканти (наприклад, засоби побутової хімії) та наркотики. Вчені зазначають, що в світі на цей час найбільше розповсюдження отримали дві моделі освітніх програм первинної профілактики для дітей: програми досягнення соціально-психологічної компетентності та програми навчання життєвим навичкам.
Ці програми ставлять комплексні задачі, розв'язання яких передбачає вирішення ряду дрібних: навчання ефективним навичкам спілкування, критичному мисленню, прийняттю відповідальних рішень, відпрацювання адекватної самооцінки, навчання вмінню по стояти за себе, уникати непотрібного ризику, робити правильний здоровий вибір, навчання регуляції емоцій, уникнення стресів, ви-рішення конфліктів, протидії тиску ззовні.
Будь-яка програма передбачає оволодіння набором з 12-15 необхідних та достатніх для реалізації здорового стилю життя психосоціальних навичок. Визнання необхідності оволодіння цими навичками базується на даних наукового аналізу факторів ризику заохочення до психоактивних речовин та факторів антиризику, що протистоять їм.
Щодо конкретних напрямків психологічної роботи із профілактики, то вони повинні включати:
навички спілкування;
власний механізм прийняття рішень;
розвиток критичності;
навички міжособистісної взаємодії;
здатність відстоювати власну точку зору;
спроможність бути "білою вороною";
здатність керувати собою;
навички саморегуляції у стресових та екстремальних ситуаціях;
розвиток впевненості у собі;
розвиток почуття гумору;
вирішення проблеми стосунків із протилежною статтю;
вирішення проблеми прийняття власного тіла;
вирішення проблеми поганого настрою, нудьги;
вирішення проблеми сенсу буття.
Зручною для практичного застосування є наступна класифікація факторів ризику: 1) індивідуальні фактори: низька самооцінка, відчуття особистої незначущості, недостатній самоконтроль, нездатність правильно виражати свої почуття та ін.; 2) те, що бере початок в родині дитини: відсутність необхідного контролю з боку дорослих, чітких правил поведінки, почуття приналежності до сім'ї, зловживання психоактивними речовинами членами родини та ін.; 3) пов'язані з навчанням у школі: низька успішність, часті переходи з однієї школи до іншої, порушення стосунків з однолітками, зловживання психоактивними речовинами в школі.
Навіть одного погляду на перелік факторів ризику достатньо для того, щоб зрозуміти, що почати вживання психоактивних речовин чи проявити будь-які інші девіації поведінки може практично будь-яка дитина.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Проблема удосконалення превентивного виховання стосовно тютюнозалежних серед підлітків

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок