Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Антропологічна екологія в освітньому процесі

Антропологічна екологія в освітньому процесі

Назва:
Антропологічна екологія в освітньому процесі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,44 KB
Завантажень:
179
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Антропологічна екологія в освітньому процесі


Система освіти, як і будь-яка система соціуму, є відкритою, динамічною, антиентропійною системою, яка має здатність розвиватися. Витоки розвитку цієї системи криються у протиріччі між цивілізаційними потребами, які формують соціальне замовлення на навчання і виховання підростаючого покоління, внутрішніми можливостями системи освіти й умовами для його виконання.
В процесі свого історичного розвитку цивілізація періодично стикалася з проблемами (або кризовими ситуаціями), від вирішення яких залежало її подальше життя і доля. Зміна цивілізаційної парадигмизавжди зв’язана із змінами соціального замовлення і, як правило, формування нових цілей і завдань перед системою освіти. На початку ХХI ст. людство в черговий раз постало на межі цивілізаційної кризи. Техногенна цивілізація, яка сформувалася на кінець ХХ ст., динамічна, орієнтована на кількісний ріст показників розвитку, підійшла до своїх критичних меж. Визначилися й продовжують інтенсивно поглиблюватися глобальні проблеми, які прийнято називати екологічними: некероване зростання населення планети, могутній антропогенний вплив на біосферу, вичерпання природних ресурсів, скорочення біорозмаїття, забруднення навколишнього середовища, загроза здоров’ю людини - це далеко не повний перелік проблем, від вирішення яких залежить життя і доля людства в третьому тисячолітті. Ці проблеми мають антропологічний характер і зв’язані з технократичною парадигмою, як моделлю розвитку цивілізації. Надії на їх подолання суспільство вбачає у переході до нових цивілізаційних моделей, основу яких складають коеволюційна стратегія - стратегія здійснення взаємозв’язаного, сталого (неруйнівного) розвитку природи, суспільства, культури і свідомості людства, нове цивілізаційне мислення, яке орієнтоване на формуванні нової соціальної ідеології, яка здатна змінити менталітет суспільства.
В контексті сучасних цивілізаційних проблем одним із стратегічних завдань системи освіти стає завдання формування особистості з високим рівнем загальної і екологічної культури, яка здатна сприймати і здійснювати ідеї коеволюції, особистості, яка орієнтована на безперервний саморозвиток, прогрес суспільства і пріоритет загальнолюдських цінностей, що здатні не тільки адаптуватися до швидкомінливих цивілізаційних умов, але й забезпечити своєю діяльністю умови подальшого сталого розвитку цивілізації.
Відомо, що природне середовище формує культуру, яка, таким чином, є екологічно детермінованим явищем. Визначень культури багато. Ми, вважаємо, що екологічна культура, як частина загальнолюдської культури, вона визначає характер відносин між людиною і соціоприродним середовищем, проявляється в системі вартісних орієнтацій, що мотивують екологічно обгрунтовану (екологічно своєрідну) діяльність, і реалізується в усіх видах і результатах людської діяльності, що зв’язані з пізнанням, використанням і науково обгрунтованим перетворенням природи і суспільства.
Понятійна матриця екологічної культури включає екологічний світогляд, екологічну свідомість, екологічне мислення, гуманістичні ідеї, загальнолюдські цінності і ідеали, переконання і принципи, способи пізнання і діяльності, норми і вимоги екологічного імперативу, громадянську і екологічну відповідальність. Критерієм сформованості екологічної культури є екологічно обгрунтована діяльність особистості в соціоприродному середовищі.
Ось чому і екологічна культура, і грамотність і екологічно відповідна діяльність є інтегративними категоріями. Їх становлення зв’язане з розумінням і усвідомленням особистістю цілісності соціоприродного середовища, єдності і взаємозв’язку всього сущого, ролі і місця людини в системі Світобудови. Як зазначає російський вчений М.М. Мойсєєв: “... Таке розуміння виникає разом з вивченням природи і логіки її розвитку, а вкорінюються у свідомості з допомогою гуманітарного мислення” [1]. Однак зміст сучасної освіти внаслідок процесів диференціації необхідних умов для цього забезпечити не може.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Антропологічна екологія в освітньому процесі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок