Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Залучення дошкільників до художньої літератури в умовах сучасного соціокультурного середовища

Залучення дошкільників до художньої літератури в умовах сучасного соціокультурного середовища

Назва:
Залучення дошкільників до художньої літератури в умовах сучасного соціокультурного середовища
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,93 KB
Завантажень:
157
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Залучення дошкільників до художньої літератури в умовах сучасного соціокультурного середовища


Процес залучення дошкільників до художньої літератури в умовах сучасного соціокультурного середовища як явище життя та предмет вивчення набуває небаченого раніше характеру розмаїття понять і форм. Але не всі вони є плідними, значущими, не всі є відбиттям дійсного стану справ.
До середини 80-х років минулого століття існувала єдина програма навчання й виховання дошкільників у державній дошкільній установі, що ставила перед працівниками завдання ознайомлення дітей з художньою літературою, потім конкретизувала його щодо певної вікової групи й пропонувала список творів для читання й заучування напам’ять [4]. Зміст програми протягом тривалого часу не змінювався. Програма влаштовувала всіх не тільки тому, що дійсно була продумана з погляду принципів формування кола дитячого читання, відповідала ідеології того часу, але ще й тому, що дитяча література, книговидання того періоду не надавали можливості вибору. Коло читання дошкільника майже точно відповідало тому, що видавалося, а видавничі плани – тому, що створювалося, в першу чергу, офіційно визнаними авторами. Причому, як правило, було більше перевидань (А.Барто, С.Маршак, М.Носов, В.Осєєва, К.Чуковський, а також С.Михалков та ін.), ніж видань книг нових авторів. Але було б несправедливим не зазначити, що саме в другій половині XX століття коло читання дошкільників поповнилося іменами В.Берестова, В.Драгунського, Б.Заходера, І.Токмакової та інших. письменників і поетів, що стали нині класиками дитячої літератури. Прикметою цього періоду була пильна увага до дитячої літературі народів СРСР, її перекладів і перекладань російською мовою, а також видань мовою оригіналу, її популяризації серед читачів і досить серйозного вивчення.
У суспільстві, а, отже, і в родині в той час існувало стійке уявлення про книгу як джерело знань, необхідний атрибут культури, показник духовного благополуччя як родини, так і кожної окремої людини. Варто зазначити, що так було не тільки в Росії, як у одній з найбільших республік у складі СРСР, але й у інших республіках також.
Стійкість уявлень, властива більшій частині суспільства, не дозволила помітити, відчути той період, коли ці уявлення перетворилися на штампи, перестали позначати реальний стан справ.
Здається, що й зараз те, що відбувається з дитячим читанням у Росії, не є проблемою локального рівня. Але обмін інформацією між дослідниками дитячого читання, що живуть у суверенних державах, утворених на базі республік колишнього СРСР, практично не відбувається. І це викликає жаль, тому що губляться традиції, не шукаються точки дотику в описі, розумінні, вивченні стану дитячого читання, дитячої літератури й дитячої субкультури в цілому.
Необхідно відзначити й те, що розширилося саме поняття “соціокультурне середовище”, бо саме середовище стало полікультурним, поліморфним. Міграція людей сприяє міграції культур, їхньому взаємопроникненню. Але якщо раніше ми говорили про те, що взаємопроникнення сприяло взаємозбагаченню, то тепер не можна не помітити такого явища, як відторгнення однієї культури представниками іншої. Причому воно носить різнорівневий характер: побутове, конфесійне, естетичне тощо.
Усередині світової культури йде процес глобальних змін, для розуміння якого потрібна не тільки сума знань і реальність уявлень, але й інша система мислення. Її варто закладати у свідомість тих, хто сьогодні проживає дошкільний період життя. Не закладена у свідомість споконвічно, вона потім важко піддаватиметься корекції. Але закласти її може тільки той, хто сам став на шлях переосмислення колишнього досвіду, цілей, завдань і того змісту, який успішно приведе до формування прогресивно мислячої людини в дитині. Дослідники бачать майбутнє сучасного світу в полікультурній освіті, “насамперед тому, що вона протистоїть негативним наслідкам процесів глобалізації й у той же час не ставить на передній план етнічні й конфесійні відмінності” [1, с. 7].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Залучення дошкільників до художньої літератури в умовах сучасного соціокультурного середовища

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок