Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Реалізація основних принципів екологічної освіти у вищій педагогічній школі

Реалізація основних принципів екологічної освіти у вищій педагогічній школі

Назва:
Реалізація основних принципів екологічної освіти у вищій педагогічній школі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,59 KB
Завантажень:
49
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Реалізація основних принципів екологічної освіти у вищій педагогічній школі


На початку III тисячоліття чітко окреслилися три нові тенденції у розвитку людства: 1) створення загального глобального інформаційного простору; 2) інтерес громадян різних країн до прогнозування спільного майбутнього для жителів Землі (концепція стійкого розвитку); 3) формування нової спільної цінності людства – збереження екологічної якості середовища життя.
Сучасна педагогіка враховує ці світові тенденції на двох рівнях: 1) на рівні стратегії наукових досліджень; 2) у практиці впровадження отриманих результатів у навчально-виховний процес.
Наша країна в останні роки переживає складний соціально-економічний період, що істотно позначається на практиці впровадження ідей прогностичності, екологізації. Це гальмує, але не може виміряти тенденцію реформування змісту вищої та шкільної освіти. Якщо наше століття вважається століттям інформаційно-екологічним, то екологічна освіта з повним правом має стати вузловою в структурі освіти, одним з головних системоутворюючих чинників її розвитку. Сьогодні у всіх розвинених країнах світу екологічна культура – мета екоосвіти – стає невід’ємною частиною функціональної грамотності населення.
У філософів, педагогів, психологів, культурологів (М.Моісеєв, С.Глазачов, Д.Лихачов, С.Алексєєв, Н.Мамедов, І.Звєрєв, І.Суравегіна, Н.Пустовіт, В.Борейко, В.Вербицький) склалася точка зору про це явище – розуміння того, що на етапі цивілізаційних зрушень, бурхливих планетарних змін саме екологічна культура повинна стати тим стрижнем людської особистості, що зможе врятувати планету, людство у цілому, вивести його на новий виток розвитку [1; 2].
Поняття екологічної культури розглядається з культурологічних позицій, до нього долучаються якості, що дозволяють зробити його феноменом загальної культури, у ньому перетинаються два процеси – освіта людини та її становлення як соціокультурного індивідуума.
Аналіз змісту вузівських і шкільних програм показує, що нині екологічна освіта представлена педагогічно слабко: нескоординованим “розсипом уявлень” про нову проблему людства – загрозу руйнування екологічних основ життя і шляхи її вирішення.
Як не дивно, але широка популярність екології не призвела до розповсюдження розуміння її наукових основ у суспільстві, до поглиблення екоосвіти. Оскільки будь-яка серйозна освіта передбачає передусім знайомство з основами наук (принцип науковості), то серцевину усієї системи екологічної освіти має представляти загальна екологія. Предметом загальної екології є універсальні закони, що проявляються на різних рівнях організації життя та охоплюють увесь живий світ.
Специфічні ж екологічні зв’язки різних таксономічних груп – це предмет окремих розділів екології (екології рослин, птахів, ссавців та багатьох інших). У педагогічних університетах елементи цих знань включаються у більш загальні біологічні курси зоології, ботаніки, фізіології рослин та тварин тощо.
З екологічною проблематикою стикаються й усі інші біологічні науки, тому що кожна у своєму ключі вивчає певні сторони взаємозв’язків живих систем із середовищем, їх реакцію на зміну умов життя. Це такі розділи біологічних знань, як екологічна біохімія, екологічна фізіологія, екологічна морфологія, екологічна палеонтологія та інші.
Відбулася значна екологізація також усього фронту інших природничих наук: географії, хімії, фізики тощо. Їх проблематика відноситься до умов та наслідків упливу різних зовнішніх чинників середовища на живі системи.
Зрештою, гуманітарні та соціальні науки також вирішують екологічні проблеми та роблять у цьому плані свій внесок: формують екологічну свідомість, культуру суспільства.
Незважаючи на таку широту впровадження в усі розділи науки предмет екологічних знань легко вичленити. У центрі уваги – жива природа з її закономірностями зв’язків живих систем, що поширюються і на підтримку людського суспільства та його життєзабезпечення на планеті.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Реалізація основних принципів екологічної освіти у вищій педагогічній школі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок