Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Формування інтересу учнів до історії як одне з найголовніших завдань методики

Формування інтересу учнів до історії як одне з найголовніших завдань методики

Назва:
Формування інтересу учнів до історії як одне з найголовніших завдань методики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,94 KB
Завантажень:
410
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Формування інтересу учнів до історії як одне з найголовніших завдань методики


План
1. Стимуляція пізнавального інтересу до уроку історії як метод навчання.
2. Мотивація інтересу до історії.
3. Проблеми формування інтересу учнів до історії і шляхи їх вирішення.


1. Стимуляція пізнавального інтересу до уроку історії як метод навчання.
Всебічний розгляд проблеми формування інтересу до уроків історії було здійснено в докторській дисертації і наступних працях Г.І.Щукіної, яка обґрунтувала теорію формування пізнавальних інтересів учнів як центральне завдання навчання історії. Вона виділила кілька видів інтересу. До них відносяться: аморфний інтерес, широкий інтерес, стержневий інтерес. Крім цього, на її думку, інтерес буває ситуативним, відносно стійким і стійким. Ситуативний інтерес виникає як реакція на новизну, яскравість, несподіваність. Він вимагає постійного підкріплення із-зовні, без чого швидко згасає. Відносно стійкий інтерес є результатом дії всього комплексу стимулюючих засобів навчання. Тривалість його впливу виходить за рамки уроку, але він також потребує зовнішнього спонукання. У стійкому пізнавальному інтересі переважає внутрішня мотивація. На вищій стадії розвитку він перетворюється в духовну потребу, в пізнавальний інтерес.
Як засвідчують дослідження психологів, пізнавальний інтерес виконує три основні функції, він являється: 1) засобом (стимулом) навчання; 2) мотивом учбової діяльності; 3)стійкою рисою особистості.
Як стимул навчання він дозволяє з допомогою зовнішніх впливів зробити навчання привабливим, викликати увагу, активізувати мислення та емоції учнів, захопити учбовим завданням. У процесі вивчення історії джерелами стимуляції пізнавального інтересу є зміст учбового матеріалу, організація і характер пізнавальної діяльності, характер відносин між учасниками учбового процесу.
Вирішальне значення тут має зміст учбового матеріалу. Це обумовлено провідною роллю інформаційного мотиву. Звідси особлива увага до організації способів подачі історичної інформації. Їй повинні бути властиву наступні якості – цікавість, новизна, яскравість. В учбовому процесі цікавість є першопочатковим поштовхом пізнавального інтересу, опорою емоційної пам`яті і умовою запам`ятовування важкого матеріалу, активізації уваги, думок, емоцій. Як правило увагу учнів викликають: сюжетна розповідь, супутній історичний сюжет, розгорнута характеристика історичного діяча, опора на наочно-художні образи.
Ефективними прийомами є включення в характеристику діячів елементів психоаналізу, викладання з використанням діалогу, прямої мови. Це підвищує психологічну достовірність і емоційність сюжету.
Важливим аспектом підтримки інтересу до історії є науковість, яка доводить учню достовірність інформації. Науковість матеріалу, який вивчається надають історіографічні довідки; використання свідоцтв сучасників і цитат з документів; спеціальний підбір однорідних фактів, які засвідчують тенденції і закономірності історичних процесів; доказове розкриття їхнього історичного значення.
Розглянуті аспекти змісту викликають ситуативний інтерес учнів. Для надання йому відносної стійкості необхідно розвивати учбові і пізнавальні уміння. Цьому сприяють різні методи організації пізнавальної діяльності учнів, які дозволяють зробити процес формування умінь непомітним і привабливим.
Важливим джерелом стимуляції пізнавального інтересу до історії являються відносини між учасниками учбового процесу. Сутнісним тут є:
- висока вимогливість до учнів в поєднанні з доброзичливістю, повага до учня;
- створення атмосфери нетерпимості до лінощів на уроці. Необхідно прагнути до того, щоб покарання в кінцевому підсумку перетворилося в заохочення – високий бал і похвалу перед класом;
- облік індивідуальних пізнавальних інтересів і схильностей школяра;
- створення атмосфери колективізму;
- об`єктивність вчителя у виставленні оцінок.
На практиці формування інтересу до історії часто зводитися до використання яскравих сюжетів і образів. У якості показників сформованості інтересу використовуються виключно зовнішні його прояви на уроках; зосередженість уваги; питання учнів, які засвідчують про їхнє бажання вникнути в сутність проблеми; добровільна участь в бесіді; готовність до виконання завдань; зацікавлене відношення до результатів пізнавальної діяльності; мовні вирази почуттів; емоційна схвильованість; відповідність реакції емоційному змісту матеріалу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Формування інтересу учнів до історії як одне з найголовніших завдань методики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок