Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Рівні сформованості культури сприйняття духовної музики студентів інститутів мистецтв

Рівні сформованості культури сприйняття духовної музики студентів інститутів мистецтв

Назва:
Рівні сформованості культури сприйняття духовної музики студентів інститутів мистецтв
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,83 KB
Завантажень:
13
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Рівні сформованості культури сприйняття духовної музики студентів інститутів мистецтв


Характерною рисою розвитку культури в нашій країні за останні роки стало повернення до її традиційних стрижневих основ, у тому числі й до релігійно-духовних. Духовна музика займає одне з важливих місць у цьому процесі, бо поєднує в собі як релігію, так і мистецтво. У 90-х роках ХХ ст. Д.Лихачов писав: “До останнього часу ігнорувалася та обставина, що кращі твори світової художньої культури були створені під упливом релігійних почуттів та на релігійні теми… У суперечці між релігією та атеїзмом таким виходом є чисто наукова освіта, що включає в себе науку, мистецтво, фізичне виховання та церковно-релігійну культуру як об’єкт наукового пізнання, галузь суспільно корисної та значущої діяльності… як культурологічне знання” [3, с. 33].
Ситуація, що склалася на сьогодні, лише підтверджує факт активного використання духовної тематики та духовних творів у навчально-виховній та культурно-мистецькій роботі. Усе це є свідченням переосмислення стереотипів минулого, коли проблеми “релігійного” та “церковного” вважалися ознаками відсталості й недостатньої прогресивності. Так, систематично проводяться фестивалі та конкурси духовної музики, репертуар хорових колективів поповнюється кращими зразками цієї музики, сучасні композитори звертаються до духовної тематики та втілюють її в різних жанрах (літургії, всеношної, гімнах, псалмах), школярі та студенти активно вивчають зразки музичної творчості, читають та роз’яснюють тексти Біблії.
За останнє десятиліття помітно збільшилася кількість наукових досліджень, безпосередньо чи опосередковано пов’язаних із використанням духовної музики. Питання історії її становлення й розвитку були розкриті в роботах Т.Звєрєвої, Л.Корній, П.Маценка; проблеми збереження традицій національної культури висвітлені в наукових працях А.Болгарського, О.Гнатюк, С.Зубанової, В.Іванова, І.Климишина, Б.Кудрика, В.Медушевського О.Олексюк, К.Шамаєвої; вивченню впливу духовних творів на розвиток освіти й мистецтва були присвячені статті О.Дем’янчука, В.Подрєзова, М.Маріо, Ю.Медведика, Л.Остапенко.
Маючи тисячолітній період розвитку з моменту прийняття християнства, духовна музика була частиною народу, в ній були втілені риси його характеру, психології, особливості побуту, сторінки історії. За цей час була збережена та накопичена велика кількість творів, що й сьогодні мають високу естетичну та моральну цінність. Протягом декількох століть, постійно взаємодіючи з народною музикою та світською композиторською творчістю, духовна музика була й залишається невід’ємною часткою вітчизняної культури. Метою нашої статті є визначення рівнів сформованості культури сприйняття духовної музики студентів інститутів мистецтв.
У педагогічній літературі останніх років широко висвітлювалися питання, пов’язані із процесом музичного сприйняття. Спільним теоретико-методологічним положенням у цих роботах, як було визначено у попередніх наших статтях, є визнання того, що саме сприйняття є тим основоположним фактором, який дозволяє керувати процесом упливу мистецтва на особистість. Одним із важливих завдань, що стоять перед викладачами вищої школи сьогодні, є формування культури музичного сприйняття студентської молоді.
У структурі музичного сприйняття ми вирізняємо три основні компоненти: емоційно-перцептивний, інтелектуально-смисловий та творчо-діяльнісний. Така диференціація носить умовний характер, адже музичне сприйняття являє собою одночасний монолітний процес, який вбирає в себе особливості перерахованих вище сторін та перешкоджає їх традиційним протиріччям.
Емоційно-перцептивне сприйняття передбачає створення таких умов, що мають уплинути на формування образного світобачення, тобто бачення світу у певних образах, та вміння сприймати різноманітні мистецькі явища. Музика володіє великими можливостями яскравого, детального, вражаючого відтворення дійсності, тому на перший план виходить емоційна сфера сприйняття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Рівні сформованості культури сприйняття духовної музики студентів інститутів мистецтв

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок