Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Методичні аспекти викладання зарубіжної літератури

Методичні аспекти викладання зарубіжної літератури

Назва:
Методичні аспекти викладання зарубіжної літератури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,70 KB
Завантажень:
135
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Методичні аспекти викладання зарубіжної літератури


У процесі викладання зарубіжної літератури перед словесником постає ряд проблем, які потребують розв'язання. Серед них неузгодженість об'єму програмного матеріалу та кількості відведених годин; відсутність чітких критеріїв о вивчення текстів у пропевдевтичному та систематичному курсах.
Природно що твори, які виникли на рідному грунті, сприймаються учнями легше, адже «вони насичені повітрям, яким змалечку дихає дитина". Розкриття закономірностей розвитку окремих національних літератур неможливе без взаємозв’язку з історією, географією, народознавством, біологією.
На нашу думку, в основу інформації повинні лягти матеріали, які б висвітлювали факти, що свідчать про своєрідність країни, епохи чи конкретної характеризували літературні явища (особистість письменника чи окремо взятий твір).
Що ж являють собою перечислені вище чинники? На думку великого Гейне, той хто хоче; знати письменника, повинен побачити його батьківщину. Звичайно, словесник не має можливості показати учням країни, літературні надбання яких вивчаються в школі. Однак розповісти окремими штрихами про країну, назвати найцікавіші місця (стосовно соціального та мистецького плану) потрібно.
Поштовхом до пошуку є запитання: що в цій державі є такого, чого немає в іншій? Який її символ? Так, для Данії є статуя Русалочки, яка зустрічає кораблі порту Копенгагена; Бремена — Ослики у вигляді статуеток в усьому місті; Шотландії — чортополох та вереск.
Факти, які проливають світло на особистість письменника, його твір, літературні явища окремо взятої країни, умовно можна розмежувати на три підгрупи; повідомлення про народно-визвольний рух та особливості правління (наприклад, Річарда III, відомого під іменем Річарда Левове Серце — англійські балади та творчість В. Скотта); війна білої та червоної троянд у Англії (творчість В. Скотта); війна Півночі та Півдня (творчість Ф. Купера та М. Твена). Без них не можна зрозуміти, чому вода в епосі "Калевала" звеличується; у творчості російських письменників зима майже завжди набирає символічного значення, як у шотландських літераторів вереск і г. ін.
Знання окремих явищ, народних звичаїв, традицій дають підстави зрозуміти художні твори в цілому та деякі його фрагменти, які потребують додаткових коментарів. Так, під час вітання у слов'ян гостинність виражається висловом "хліб-сіль", а в населення крайньої Півночі (Чукотка) – "риба вам та родині". Походження окремих літературних образів-персонажів можна простежити на прикладі:
Датчани (Данія)
Снігова королева (Андерсен) Льодяна діва (епос)
як втілення зла та підступності
Слов'яни (Україна-Росія-Білорусь)
Снігуронька (Островський)
Зимова царівна (епос)
як втілення добра та самопожертви
Такі відомості можна вплести в ланцюжок навчальних ситуацій, етап актуалізації знань, слово вчителя, інформаційні хвилинки, за рахунок яких дається етнографічна, історична чи географічна довідки. Одним із головних завдань є насичення яскравими образами, які давали б поштовх до творчої думки та емоційного захоплення. Пам'ятаючи твердження, що вчитель не той, хто вчить, а той, у кого є чого навчитися, він передусім має сам демонструвати те, що прагне побачити у своїх учнів, дотримуватися тих постулатів, на незаперечності яких наголошує. Мусить любити й цікавитися літературою. Саме від цього буде залежати вміння підібрати матеріал до заняття, цікавий за змістом та оригінальний за формою, що в свою чергу пробудить в уяві школярів яскраві образи, яких так бракує на уроці літератури, де господарює залізна логіка: тут добро, а тут зло, тут позитивне, а тут негативне. Значно допоможе робота над образами-персонажами, котрі є основою художнього твору. Тому вже з 5 класу слід розпочинати формування поняття "національний образ-персонаж", що є тривалим і неоднозначним процесом, який відбувається під 4ас вивчення кожної окремо взятої теми поетапно.
Поступово накопичуючи знання в 5 та поглиблюючи їх у 6 —7 класах, необхідно використовувати вже засвоєне й надалі;
Окрім поняття "національний образ-персонаж", у курсі "Зарубіжна література" словесник зустрінеться ще з рядом літературознавчих термінів, які необхідно зрозуміти та трансформувати на сприйняття учнів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Методичні аспекти викладання зарубіжної літератури

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок