Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> реферат: Вади вимови звуків „Л”, „Ль”, „Р” „Рь” та методика їх подолання

Вади вимови звуків „Л”, „Ль”, „Р” „Рь” та методика їх подолання / сторінка 2

Назва:
Вади вимови звуків „Л”, „Ль”, „Р” „Рь” та методика їх подолання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,97 KB
Завантажень:
107
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Вимовляючи склади з голосними, учні мають стежити за положенням губ при вимові голосних (губи в положенні голосного), інакше вимова звука л буде неприродною, що ускладнюватиме його автоматизацію.
Якщо учень правильно відтворює артикуляцію в поєднанні з голосним, можна переходити до автома-тизації його вимови у словах, реченнях і зв'язному мовленні.
Артикуляція звука л' формується після завершен-ня роботи над звуком л. При виробленні правильної артикуляції пом'якшеної фонеми спираються на здо-буті знання учнів про диференціальні ознаки твердість м'якість, уміння розпізнавати їх та на м'язові відчуття і слух. При цьому спочатку треба перевірити знання учнів про Ці диференціальні ознаки, уміння вимовляти пом'якшені фонеми взагалі та зосередити увагу дітей на окремих елементах артикуляції м'яких приголосних (напруження м'язів, підняття до твердо-го піднебіння спинки язика, розтягування губ).
Вимову м'якого звука л діти засвоюють за анало-гією до вимови інших м'яких: ті-ті - лі-лі, тя-тя -ля-ля або ні-ні — лі-лі, няня—ляля та ін.
Автоматизація л' здійснюється так само, як і твер-дого л.
Диференціюється звук л' з парним твердим а \ ти-ми звуками, з якими учні плутають його (р, р', й).
Прийоми роботи для постановки звуків л, л, передбачені загальноприйнятою методикою, досить поширені.
Починається робота з підготовчих артикуляційних вправ.
Доцільно давати учням такі вправи, які є елементами правильної артикуляції: загинання кінчика язи-ка на верхню губу, зуби; облизування кінчиком язика піднебіння із зупинкою біля верхніх передніх зубів; зімкнення кінчика язика з верхніми зубами та видихування повітря через бокові краї язика.
Якщо учневі важко утримувати кінчик язика біля верхніх зубів, його можна прикусити зубами.
Постановка звука здійснюється різними способами. Користуючись способом наслідування, логопед перед дзеркалом показує І пояснює положення язика, вимовляє звук і пропонує дитині наслідувати показа-ні дії. Якщо використовуються інші звуки, учневі пропонують протяжне вимовляти голосний а (о, й, у} ' одночасно кінчик язика притискувати до верхніх зубів (або прикусувати зубами). Автоматизація в цих випадках починається із закритих складів (ал, ол...), якщо даний спосіб не ефективний; можна використати для вироблення правильної артикуляції приголосний б. Учень повинен кілька разів підряд вимовляти звук б і просовувати одночасно язик між зубами. Ут-ворюється сполучення бл. Потім язик треба перевес-ти між зуби і, нарешті, за зуби.
Губно-губна вимова л або заміна його звуком у усувається після того, як дитина усвідомить відмін-ність у положенні губ при правильній вимові і у ви-падках неправильної, що проявляється в надмірній активності губ. У даному випадку більш ефективний спосіб постановки звука л від голосного а. Важливо, щоб учень навчився робити зімкнення кінчика язика і верхніх зубів при відкритому роті (положення зву-ка а) і, не змінюючи положення губ, вимовляти скла-ди ла, ал лише язиком. Автоматизацію звука л у цих випадках краще проводити в сполученні з губними й губно-зубними приголосними (алпа, пла, алфа, фла). У випадках заміни звука л м'яким л рекоменду-ють починати роботу з навчання відтворювати сідло-подібне положення спинки язика. Для цього треба загнути кінчик язика на верхню губу з подальшим видихом повітря по бокових краях язика. Потім про-понується аналогічна вправа, але кінчик язика заги-нається вже на верхні зуби. Після засвоєння цього положення кінчик язика переноситься в ротову по-рожнину (за зуби).
Можливий І такий спосіб, коли з учнем поперед-ньо опрацьовують звук л'', навчають відчувати поло-ження язика, напруження м'язів, а потім протистав-ляти йому артикуляцію л, при якій напруження м'язів ослаблюється, кінчик язика опускається нижче. Цей спосіб вимагає більшої активності учня.
Можна сформувати правильну вимову звука л механічним способом. При цьому сідлоподібну форму ^зика утворюють за допомогою палички, джгутика, робленого з стерильної вати. Для подолання вади звука л', яка проявляється у заміні його звуком й,треба максимально активізувати діяльність учня.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Вади вимови звуків „Л”, „Ль”, „Р” „Рь” та методика їх подолання

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок