Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Педагогічні цивілізації поліпарадигмаль-ної освіти

Загрузка...

Педагогічні цивілізації поліпарадигмаль-ної освіти

Назва:
Педагогічні цивілізації поліпарадигмаль-ної освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,74 KB
Завантажень:
265
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему
Педагогічні цивілізації поліпарадигмаль-ної освіти


І.О. Колесникова у руслі педагогічної системології виокремлює три основні педагогічні ”цивілізації”:–
цивілізація природної педагогіки, з приводу якої автор пише, що ”дитина та її вихователі живуть не минулим і майбутнім, а тут та зараз”. Ця цивілізація заснована на наслідуванні, вправах та природному експерименті;–
репродуктивно-педагогічна цивілізація – у наш час найбільш поширена – цілеспрямована передача досвіду батьків дітям через організований педагогічний процес. Між людиною та природою створюється умовний світ – знакові системи, і у контексті соціокультурної ситуації дидакти ”домовляються” про те, який об’єм знань, навичок, умінь, оціночних суджень вважати за еталон, та про характер норм очікуваного виховного ефекту. Репродуктивна педагогіка спрямована на ”лінійний” розвиток людини та засобів передачі досвіду;–
креативно-педагогічна цивілізація (В. Андрєєв, В. Кан-Калік, С. Сисоєва, В. Цапок, Н. Кичук, В. Паламарчук, Л. Макридіна) передбачає ”об’ємне” системне бачення розвитку людини та способів передачі досвіду. Педагогіка заходів поступається педагогіці буття. Розвиток креативної педагогічної цивілізації об’єктивно можливий за умов поліфункціональної моделі освіти, яка передбачає поєднання освіти з усіма видами людської діяльності.
Цивілізаційний підхід потребує пояснення. Під педагогічною цивілізацією ми розуміємо певний рівень розвитку філософії освіти, психолого-педагогічної науки та рівень професійної кваліфікації і педагогічної культури у певний проміжок реального часу. Цей підхід, на думку Г. Корнетова, являє собою спосіб осмислення цілей, засобів, механізмів, умов, результатів реалізації природи індивіда, яка забезпечує аналіз педагогічних феноменів у єдності їх вираження від загальнолюдського (людська цивілізація) до локального рівня (часткові явища).
І.О.Колесникова визначає такі основні сучасні парадигми педагогічної дійсності:
1) науково-технократична (технологічна) парадигма (Т.А. Ільї-на, М.В. Кларін, Л.К. Ларсон, Б. Скіннер, Г.К. Селевко, В.П. Безпалько). Головна цінність – ”точне” знання, дотримання чітких правил педагогічної взаємодії. Її відмінні риси – суб’єкт-об’єктні відносини, монополія на істину належить учителю. Технологічна парадигма знаходить пояснення у Г.П. Щедровицького, який вважає, що у системі педагогіки з’являється особлива спеціальність педагога-проектувальника, який розробляє проект людини майбутнього суспільства. Наука педагогіка повинна бути побудована приблизно так само, як інженер-конструктор будує свою машину. Це означає, що перш за все вона повинна бути спроектована.
Знання знеособлені, обмежені рамками НТП і швидко застарівають. Оцінка відбувається за бінарною опозиційною схемою ”знає – не знає”, ”вміє – не вміє”, ”вихований – не вихований”. Позитивними є лише ті знання, які відповідають стандартам.
2) гуманітарна парадигма: знання носять смисловий, ціннісний характер; суб’єкт-суб’єктні відносини, відсутність монополії на істину та реалізація принципу ”скільки суб’єктів – стільки істин”; діалог – основа комунікації та провідний метод дослідження. Ціннісно-смислова рівність педагога та дитини (Я. Корчак, В.О. Сухомлинський, Ш. Амонашвілі, І.Д. Бех, І. Зязюн, О.С. Падалка, І.Ф. Прокопенко, В.І. Євдокимов,).
Оскільки педагогіка використовує методологію гуманітар-них наук, то вона й сама переходить до розряду гуманітарних наук. Звідси особливого смислу набуває думка М. Вебера, що трансцедентальне посилання всіх наук на культуру полягає не в тому, що ми вважаємо певну – чи взагалі будь-яку – культуру цінною, а в тому, що ми самі є людьми культури, що ми самі володіємо здатністю та волею, які дозволяють нам зайняти певну позицію у ставленні до світу і внести до нього сенс.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Педагогічні цивілізації поліпарадигмаль-ної освіти

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок