Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Гуманітаризація вищої технічної освіти як соціально-педагогічна проблема

Гуманітаризація вищої технічної освіти як соціально-педагогічна проблема

Назва:
Гуманітаризація вищої технічної освіти як соціально-педагогічна проблема
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,49 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Гуманітаризація вищої технічної освіти як соціально-педагогічна проблема


Сучасне суспільство характеризується динамічними змінами в економіці, політиці, культурі, у відносинах між особистістю й суспільством, суспільством і державою. Під впливом цих змін вища освіта як частина соціальної системи перебудовує власну структуру, зміст і напрям розвитку. Одним із найважливіших компонентів змін, що відбуваються, є посилення уваги до особистості, розвиток її свідомості, самосвідомості, культурного і професійного потенціалу.
Науково-технічний прогрес, озброївши людину потужними засобами оволодіння природою, викликавши технологічні й екологічні проблеми, докорінно змінив розуміння і тлумачення поведінки людини, її духовного життя, світу людської культури. Це породжувало вже неодноразово за останні десятиліття низку найгостріших соціальних, економічних та екологічних проблем, тісно пов’язаних із людським фактором.
Ідеї гуманізму й виховання ідеальної людини-гуманіста вже кілька століть привертають увагу представників людинознавчих наук. Проте, у сприйнятті зазначених ідей траплялися періоди їх високого піднесення та повного забуття.
Наприкінці ХХ століття у країнах європейської цивілізації знову виступили на перший план проблеми гуманізації освіти. Це пояснюється насамперед соціокультурними процесами, які відбуваються в усьому світі, Європі, зміною парадигми освіти від технократичної до гуманістичної, а також новими вимогами до професійної підготовки в аспекті формування особистості спеціаліста.
Соціально потрібний фахівець – діалогова особистість, готова до дії, здатна підходити до розв’язання завдань з позицій власного сумління, співпричетності, відповідальності за свою професійну готовність до саморозвитку й самовдосконалення. Саме тому нині розробляється стратегія співробітництва, яка передбачає зближення планів і програм, здійснюються спроби створити загальний для всіх країн Євросоюзу стандарт вищої освіти, регулярно проводяться конференції ректорів університетів, створюється європейська система документації та інформації з використанням мережі Інтернет; значна увага приділяється уніфікації професійно-технічної освіти.
Такі документи, як Рекомендації Генеральної Асамблеї ООН з питань освіти, науки й культури „Про виховання в дусі міжнародного взаєморозуміння й миру і виховання в дусі поваги до прав людини й головних свобод” (Париж, листопад, 1974 рік), рекомендація №R (85) 7 Комітету міністрів держав-членів Ради Європи про викладання й вивчення прав людини у школах (1985 рік), Віденська декларація і програма дій (1993 рік) тощо, підкреслюють глобальну взаємозалежність між народами й націями. Розуміння й повага до їх культурних цінностей і способу життя є одним із провідних принципів освітніх систем Європи.
Аналіз досвіду організації освіти в багатьох закордонних університетах доводить, що гуманітарна підготовка фахівців з вищою освітою посідає, за різними оцінками, від 27 до 48 відсотків обсягу навчального часу. У вищій школі України цей показник скромніший: у технічних ВНЗ він ледве досягає 15 відсотків, хоч накреслюються й певні позитивні тенденції.
Сучасна освіта в Україні так само орієнтована на створення найбільш доцільних умов для реалізації гуманістичних ідей, розуміння виняткової важливості й цінності людини як особистості. У Законі „Про освіту” вказано, що „гуманізм, демократизм, пріоритет загальнолюдських духовних цінностей” є основними принципами освітнього простору України.
Провідним напрямом гуманізації освіти стало розширення спектру соціально-гуманітарних дисциплін (гуманізація через гуманітаризацію): відкриття факультетів для підготовки соціальних педагогів, запровадження додаткових спеціальностей із соціальною спрямованістю. До навчальних планів і програм усе частіше включаються літературознавчі дисципліни, збільшується кількість годин для вивчення іноземних мов, філософії, історії мистецтв, теорії комунікації тощо. Причому особлива роль у підготовці спеціалістів відводиться виробленню в них умінь особистісно-ділового спілкування, категорія якого зводиться до рангу соціокультурної.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Гуманітаризація вищої технічної освіти як соціально-педагогічна проблема

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок