Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Проблеми викладання курсу “Основи ландшафтознавства” у педагогічних ВНЗ

Проблеми викладання курсу “Основи ландшафтознавства” у педагогічних ВНЗ

Назва:
Проблеми викладання курсу “Основи ландшафтознавства” у педагогічних ВНЗ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,44 KB
Завантажень:
222
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Проблеми викладання курсу “Основи ландшафтознавства” у педагогічних ВНЗ


Навчальний курс “Основи ландшафтознавства” (або “Ландшафтознавство”) впроваджено в усіх педагогічних університетах України, де є природничо-географічні факультети, і проблеми, які з цим пов’язані, є, мабуть, типовими для всіх. Найважливішими з них є: 1) відсутність теорії і методики викладання курсу у педагогічних вищих навчальних закладах (ВНЗ); 2) невідповідність очевидної складності курсу і кількості академічних годин, які відведено на його вивчення; 3) відсутність навчально-методичного забезпечення.
Відсутність теорії і методики викладання географічних навчальних курсів є досить поширеним явищем у ВНЗ. Шкільні курси з географії здавна були забезпечені відповідними методиками викладання і спиралися на розробки московських фахівців (Корінська, Душина, Щенев, 1990, Крилова,1990). На початку 90-х років минулого століття у країні було розпочато роботу зі створення концепції вітчизняної географічної освіти. З’явились оновлені навчальні програми з географії і методики викладання шкільних курсів географії, розроблені вітчизняними фахівцями (Кобернік, Коваленко, Масляк, Скуратович, 2000; Пестушко, Сасихов, Уварові, 2000; Корнєв, 2004). Проте географії, яку викладають у вищій школі, це поки що не торкнулося.
Зрозуміло, що концептуальні основи, методика і технологія викладання географічних навчальних курсів у вищій школі мають бути іншими ніж ті, що розроблені для середньої загальноосвітньої школи. Проте, сутність цих відмін досі ніким не досліджувалась і не описувалась. Деякі ВНЗ друкують методичні рекомен-
дації з проведення практичних і лабораторних занять, але містять не стільки рекомен-дації, скільки умови їхнього виконання. Методичні рекомендації з проведення практичних занять з ландшафтознавства були розроблені професором Московського державного університету ім. М.В. Ломоносова А.А. Відіною (1962, 1974) і ними досі користуються викладачі ВНЗ. А теорії і методики викладання лекційного курсу з ландшафтознавства і досі немає. Не кажучи вже про методику викладання у педагогічних ВНЗ. Але ж вона має бути відмінною від методики викладання у класичних університетах, оскільки відмінною є головна мета навчання у педагогічних і класичних ВНЗ. Класичний ВНЗ готує фахівця із ландшафтознавчих досліджень, педагогічний – фахівця із викладання навчального курсу “Ландшафто-знавство”. Зрозуміло, що в середній загальноосвітній школі такої дисципліни не вив-чають. Проте поняття про природні комплекси, що є об’єктом дослідження ландшафтознавства, вводять вже у шостому класі в курсі “Загальна географія”. У сьомому класі в курсі “Географія материків і океанів” знання про природні комплек-си суходолу та океану розширюються, а в восьмому класі у курсі “Фізична географія України” з’являється окремий розділ “Природні комплекси і фізико-географічне районування”. Тому саме навчальний курс “Ландшафтознавство” має дати майбутнім вчителям-географам необхідні знання з цієї галузі сучасної географічної науки.
Вже з назви курсу – “Основи ландшафтознавства”, стає зрозумілим, що у ньому вивчають якісь загальні, базові знання з вчення про ландшафт без особливого заглиблення у питання польових і стаціонарних досліджень, чи проблеми дослідження функціонування, динаміки та еволюції ландшафтів. Майбутні вчителі географії повинні знати загальні положення, мають вміти пояснювати учням зміст понять “природні комплекси” і “природно-територіальні комплекси”, “ландшафти” і “сучасні ландшафти”, “вплив господарської діяльності людини на ландшафти” тощо. Проте і це, спрощене для педагогічних ВНЗ, завдання є досить складним для викладача і студента, оскільки курс складний, а методики його викладання, як вже було сказано, не розроблено.
Складність курсу зумовлена його інтеграційним характером. Вчення про ландшафт ґрунтується на уяві про ландшафтний комплекс як сукупність генетично взаємопов’язаних природних компонентів (гірських порід, рельєфу, повітряних мас, поверхневих і ґрунтових вод, рослинності і тваринного світу), тому опанування ним передбачає наявність базових знань з багатьох природничих навчальних дисциплін (геології, геоморфології, ґрунтознавства тощо).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Проблеми викладання курсу “Основи ландшафтознавства” у педагогічних ВНЗ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок