Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Новації в процесі підготовки вчителя: історичний аспект, антропологічний підхід

Новації в процесі підготовки вчителя: історичний аспект, антропологічний підхід

Назва:
Новації в процесі підготовки вчителя: історичний аспект, антропологічний підхід
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,94 KB
Завантажень:
496
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Новації в процесі підготовки вчителя: історичний аспект, антропологічний підхід


Корінні зміни процесу підготовки вчителя не можливі без змін і удосконалення педагогічних технологій на чіткій науковій основі. На кінець ХІХ – початок ХХ століття набув поширення педагогічний рух, який називався “нове виховання”. Він приніс нові ідеї, а саме: визнання дитинства оригінальним етапом розвитку людини, ставлення до особистості з повагою, врахування власного досвіду, стимулювання самостійності як джерела розвитку особистості, цілковиту відмову від насильницького виховання. Названі ідеї пересували центр виховного процесу з вихователя на дитину. Однак обмеженість цього підходу уже в той час вимагала в організації освіти поліпшення процесу формування і вчителя.
Історія теорії і практики освіти свідчить, що ця проблема оптимальним засобом буде розв’язана лише тоді, коли педагогічні технології будуть спиратися на людинознавство, яке дасть підстави для культуровідповідної та природовідповідальної педагогічної практики.
В 20-і роки в Україні в межах нових педагогічних технологій, які спираються на ретельне вивчення природи дитини виникає педагогія як наука про розвиток дитини, як “антропологічна база” педагогіки. Її презентували О.Залужний, І.Соколянський, В.Радзимовська, В.Протопопов, Я.Чепіга, С.Ананьїн, К.Лебединцев, В.Гаккебуш, А.Володимирський, Ю.Горбенко та ін. Цілком зрозуміло, що вивчення дитини тільки для того, щоб пристосувати процес навчання до психологічних і фізіологічних особливостей життя не в змозі в повному обсязі сприяти розвитку дитини тому що розкриття її якості відбувається також під впливом навчання і виховання.
Саме тому проти технології, створеної на основі педагогічних схем, гостро виступає А.Макаренко. Він стверджував, що не можна педагогічну технологію будувати за формулою: “Вивчення життя і участь в ньому”. Не можна абстрактно вивчити дитину або середовище. Тільки в процесі дослідження практичного досвіду людини можна зрозуміти і пояснити смисл її поведінки, спрямованість особистості. Педагог-новатор скептично ставився і до розроблених методів дослідження. Він справедливо стверджував, що більшість тестових випробувань, нічим не допомагають педагогам-практикам. А.Макаренко піддав різкій критиці методологічну основу технології, підкреслюючи, що немає потреби йти від теоретичної, заздалегідь збудованої схеми. Він вважав, що соціальна практика, досвід вчителів найцінніша база, на яку необхідно спиратись розробляючи педагогічну теорію. Достатньо ввести дитину в добре організований колектив, щоб докорінно змінити її поведінку.
Стараючись на розроблену концепцію колективу А.Макаренко створю власну педагогічну технологію, яка складається із послідовного ряду етапів.
На першому етапі педагогічної технології А.Макаренка змінюються об’єкти взаємодії. Учитель між створеного народом культурою і молодою генерацією, а вчителів, за концепцією А.Макаренка, є носій прогресивних і світоглядних настанов, які не асимільовані ні колективом, ні навколишнім мікро середовищем. Повага до особистості іншої людини, збереження почуття власної гідності, створення умов розвитку особистості – це ті вимоги, які, за переконанням А.Макаренка, повинні засвоюватись вихованцями і стверджуватися у житті. Учні вислуховують ці вимоги. Кожен, хто не погоджувався, мав право залишити колонію і комуну – таким був перший етап педагогічної технології, розробленої А.Макаренком.
На другому етапі ці вимоги приймаються активом колективу, який разом з вихователем починає боротьбу за втілення їх у свідомість і поведінку колективів і комунарів. Тепер ці вимоги йдуть не лише від керівника колонії, а і від ради командирів, яка послідовно втілює у життя суспільно значимі норми і цінності.
На третьому етапі весь колектив приймає вимоги, всів його учасники обдумують їх вимоги. Нарешті, на четвертому етапі норми і цінності так глибоко засвоюються, що вихованець і поза контролем колективу не може їх порушити. Рецидиви повернення до анти суспільних норм поведінки можливі, але вони свідчать про не завершеність виховної технології.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Новації в процесі підготовки вчителя: історичний аспект, антропологічний підхід

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок