Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Антропологічні основи комунікативної компетентності вчителя

Антропологічні основи комунікативної компетентності вчителя

Назва:
Антропологічні основи комунікативної компетентності вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,42 KB
Завантажень:
142
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Антропологічні основи комунікативної компетентності вчителя


Доля світової спільноти в руках учителя-вихователя, а не політика чи полководця, міністра чи президента. Вони – це продукт виховання; результат розвивального процесу навчання, успішності оволодіння ними вміннями свідомо творити. Ось чому головна справа освіти і виховання – передати молодшому поколінню народну мудрість, знання, проростити здатність відрізняти погане від гарного , добро від зла за антропологічними критеріями, що заслуговують до себе найсерйознішої уваги. При збереженні зазначеної умови людина прагнутиме до економічної, політичної, особистої свободи, перестане бажати керівництва збоку. Вона навчиться розумному та плідному самоуправлінню.
Якщо прагнення людей до самосвідомості вибору найважливішого, що складає зміст і сенс їх життя, стане загальним, то будь-яка форма тиранії позбавляється соціальної підтримки, психологічного базису. Саме цілісний навчально-виховний процес покликаний надихати цю основну потребу людського духу, закріпити, наповнити її конструктивним змістом. Людину необхідно навчити самостійно шукати і знаходити правильні рішення усіх життєвих проблем. У протилежному випадку вона обов’язково знайде неправильні, рушійні відповіді на хвилюючі питання.
Процес людства та кожного окремо індивіда залежить від удосконалення методу пізнання та методу навчання. Ефективні педагогічні технології мають спиратися на антропологічні закони. Новий тлумачний словник української мови визначає антропологію як науку “що вивчає біологічну природу людини, її раси і т. ін.” [2,49]. Словник іншомовних слів – як науку “про походження і еволюцію людини, утворення рас; нормальні варіації фізичної будови людини” [4, 59].
Більш певне, на нашу думку, визначення зазначеного подають І.П.Аносов і О.О.Нікишенков, вказуючи, що термін “антропологія” увійшов у науковий обіг з грецької мови (в перекладі слово про людину, поняття про людину, вчення про людину) означає галузь пізнання людини та його внутрішнього світу (духовного та біологічного) в контексті природи культури та суспільства [1,7].
Сьогодні у сфері антропологічного пізнання умовно виділяють філософську, теологічну, фізичну, соціальну, культурну [1] та педагогічну антропології [3].
Педагогічна антропологія визначається як людинознавство, котре слугує вихованню та навчанню людей. Вона прагне з’ясувати, як олюднюється людина і як люди різного віку впливають один на одного, наскільки дитина піддається вихованню на різних етапах життя, які причини та процеси становлення особистості, який характер різних груп і як особистість взаємодіє з ними. Закони індивідуального та групового розвитку стають базою педагогічної поради, попередженням про небезпеку [3,13]. Людина розвивається під впливом подвійного роду обставин: стихійного впливу людей, усього оточуючого середовища та свідомого впливу одних людей на інших. Для цілісного розуміння природи виховання необхідно досконало вивчати всі обставини, що впливають на зазначений процес, виявляти їх виховне значення. Проте, в рамках нашого дослідження, ми звертаємо увагу на цілеспрямоване виховання, яке здійснюється вчителем за допомогою такого інструментарію, як професійне спілкування.
Оскільки професія вчителя належить до типу “людина-людина”, що поєднує в собі як суб’єкт-об’єктні, так і суб’єкт-суб’єктні відносини, то успіх діяльності вчителя залежить від його здатності організовувати свою роботу на основі професійно виваженого, науково обґрунтованого спілкування з суб’єктами сфери взаємодії. Таку здатність особистості вчителя професійно вирішувати завдання визначають поняттям “компетентність у спілкуванні” або ж “комунікативна компетентність”. Найчастіше зазначені поняття ототожнюються та вживаються як рівнозначні.
У педагогічній діяльності спілкування постає як категорія функціональна та професійно значуща, оскільки входить до системи чинників, від яких залежить формування та розвиток особистості учня та максимальна реалізація індивідуальних можливостей вчителя.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Антропологічні основи комунікативної компетентності вчителя

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок