Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Розвиток мотиваційної готовності до діяльності в процесі підготовки майбутніх практичних психологів

Розвиток мотиваційної готовності до діяльності в процесі підготовки майбутніх практичних психологів

Назва:
Розвиток мотиваційної готовності до діяльності в процесі підготовки майбутніх практичних психологів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,39 KB
Завантажень:
489
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Розвиток мотиваційної готовності до діяльності в процесі підготовки майбутніх практичних психологів


Нині проблема становлення висококваліфікованих фахівців набуває все більшого значення. Сучасне суспільство ставить до випускника ВНЗ особливі вимоги, серед яких важливе місце посідають високий професіоналізм, активність і творчість. Процес удосконалення підготовки майбутніх фахівців в умовах сучасної освіти досить складний і обумовлений багатьма чинниками. Одним із них є ступінь адекватності мотиваційних настанов вступу до ВНЗ і набуття професії. На думку М.Алексєєвої, “мотиваційно-потребова відповідність майбутньої діяльності є важливою умовою формування творчо активної й соціально зрілої особистості” [6, с.141].
Проблема мотивації є однією з фундаментальних як у вітчизняній, так і в зарубіжній психології. Разом з тим, як зазначав Х.Хекхаузен, “навряд чи знайдеться інша така ж галузь психологічного дослідження, до якої можна було б підійти настільки з різних боків, як до психології мотивації” [2, с.38].
Дослідженням мотивації займалися такі видатні психологи, як Х.Хекхаузен, В.Асєєв, А.Леонтьєв, П.Якобсон, А.Маркова, Ю.Орлов та інші. Складність і багатогранність проблеми мотивації обумовлює різноманітність розуміння її сутності, природи, структури, а також функцій мотивів.
Над розв’язанням найбільш суперечливого у психології мотивації питання про зіставлення мотиву і потреби працювали С.Манукян, М.Божович, О.Леонтьєв та інші. Багато дослідників проблеми мотивації людської діяльності сходяться в тому, що мотивація являє собою складну систему, до якої залучені певні ієрархічні структури (В.Асєєв, М.Божович, А.Маслоу, Б.Дадонов) та різні види мотивів (Б.Ломов, П.Якобсон). Недостатня вивченість проблеми розвитку мотивації в студентському віці й обумовлює актуальність нашого дослідження.
Як свідчать дослідження С.Фескіної, Н.Іванової, Н.Комусової, розвиток професійної спрямованості студентів у ВНЗ визначається попередніми і більш ранніми формами вираження позитивного ставлення до професії й мотивами, що стоять за цим ставленням. Було виявлено, що провідними мотивами перебування у ВНЗ є захоплення навчальним предметом та інтерес до професії [9, с.252].
Становлення майбутнього фахівця, на думку В.Якуніна, Н.Нестерової, можливе лише за умови сформованого мотиваційно-ціннісного ставлення. Н.Нестерова, аналізуючи психологічні особливості розвитку навчально-пізнавальної діяльності студентів, поділяє весь період навчання на три етапи: I етап (I курс) характеризується високими показниками професійних і навчальних мотивів, що керують навчальною діяльністю. Разом з тим вони ідеалізовані, позаяк обумовлені розумінням їх суспільного, а не особистісного змісту. II етап (II, III курси) відрізняється загальним зниженням інтенсивності всіх мотиваційних компонентів. Пізнавальні та професійні мотиви перестають керувати навчальною діяльністю. III етап (IV–V курс) характеризується тим, що зростає ступінь усвідомлення та інтеграції різних форм мотивів навчання [9, с.354].
Автори, що займаються вивченням студентства, спробували виділити критерії типологізації студентів. Так, В.Лісовський та А.Дмитрієв, крім ставлення до навчання, ввели такі підстави, як наукова і суспільно-політична активність, загальна культура й колективізм.
Відомо, що навчальна діяльність полімотивована, оскільки процес навчання відбувається для учнів не в особистому вакуумі, а в складному взаємозв’язку соціально обумовлених процесів. Тому основною проблемою будь-якої професійної освіти є перехід від актуальної навчальної діяльності студентів до засвоюваної ними професійної діяльності. З позиції загальної теорії діяльності такий перехід відбувається насамперед по лінії трансформації пізнавальних мотивів студента в професійні мотиви фахівця. Тобто одними з провідних у загальному мотиваційному синдромі навчання є пізнавальні та професійні мотиви студента [5, с.9]. Виходячи із цього положення, можна зробити висновок про те, що мотивація студентів протягом їхнього навчання у ВНЗ зазнає певних змін, тобто має свою динаміку від курсу до курсу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Розвиток мотиваційної готовності до діяльності в процесі підготовки майбутніх практичних психологів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок