Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Історико-соціальний зміст екологічної освіти

Історико-соціальний зміст екологічної освіти

Назва:
Історико-соціальний зміст екологічної освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,74 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Історико-соціальний зміст екологічної освіти


З часу появи терміну “екологія” і визначення його суті пройшло майже 150 років. Хоча задовго до цього в науковій і популярній літературі утверджувались різні поняття і трактування, які розкривали зміст майбутньої галузі науки, звичайно не передбачаючи, при цьому, її практичний зміст і надзвичайно велику актуальність для людини як біологічного виду і для природи в цілому. В цьому відношенні варто пригадати помисли і роздуми філософів-натуралістів стародавніх Риму та Греції, а також праці Ж.Л.Бюффона, Ж.Б.Ламарка, Дж.Кеттона, К.Ліннея, Ф.К.Рульє, О.Гумбольдта, Е.Зюсса і багатьох інших вчених-природодослідників, які створювали основи сучасного розуміння проблем екології, біосфери, біорізноманіття і т.д.
Рівень і характер стосунків людини і природи сьогодні визначений терміном “соціоекологія”, в розуміння якого вкладений широкий діапазон таких взаємовідношень на рівні матеріально-енергетичному, інформаційному, соціальному і т.д. Такий комплекс існуючих соціоекологічних проблем вже знайшов своє відображення в багаточисельних наукових дослідженнях та публікаціях, в міжнародних та регіональних конференціях і семінарах, в постановах урядів і парламентів різних країн світу, в рішеннях міжнародних організацій в межах ООН, НАТО, ЮНЕСКО та інші. (Программа действий, 1993; Голубець, 1997; Екологічна політика в Українї, 2001). Одним з важливих рішень в Україні було введення в навчальні програми ВУЗів багатьох спеціальностей, курсів з основ екології, соціоекології та охорони природи, які читаються в різних комбінативних варіаціях і кількісних (стосовно годин) співвідношеннях. Це обумовлено давно назрілою необхідністю оцінки сучасного рівня розвитку суспільства, стану природного середовища та завдань екологічної освіти.
Початковим і необхідним складовим елементом програм соціоекологічної спрямованості вузів може бути запропонований курс історичної соціоекології (Рековець, Панасенко, 1995)[1]. Метою і основним завданням запропонованого курсу є з”ясування принципів оптимізації взаємодії в системі природа-суспільство на основі пізнання історично сформованих законів і положень їх спільного розвитку, що складає термін біля 1 мільона років. Тематично програма спрямована на вирішення одного з найважливіших завдань суспільства – оптимальне існування людини при одночасному забезпеченні відновлюючих властивостей природи. Досягнення такої мети є можливим і найбільш ефективним на засадах історизму з визначенням існуючих напрямів біосоціального розвитку та тенденцій в динаміці таких стосунків в майбутньому.
Реалізація програмних завдань курсу історичної соціоекології передбачає розкриття особливостей історичного процесу формування людини як біологічного виду, починаючи з появи роду Homo, формування соціальних стосунків, дії всезростаючого тиску людини і суспільства на оточуюче середовище – як єдине джерело існування людей. В різні історичні та геологічні епохи діяли різні механізми та чинники, які визначали специфіку і складність взаємодії в ланцюгу людина–суспільство–середовище в залежності від рівня еволюційної сформованості представників роду Homo (як біологічного виду), рівня становлення соціальності взагалі та соціальної структури (як надбудови), особливостей розвитку ландшафтно – кліматичних умов в різних широтних зонах. Тобто дія певних факторів в залежності від часу та рівнів прогресивного розвитку обумовили характер стосунків людини і природи на рівні сформульованих в наш час законів та закономірностей, які є визначальними при прогностичному моделюванні розвитку природи і суспільства в майбутньому. (Сминтика, 2001)
Фактологічною основою запропонованого теоретичного курсу є досить багаті дані з історії розвитку людини і суспільства на території України і прилеглих регіонів. Це переважно всесвітньо відомі і унікальні пам’ятники палеоліту часу неоплейстоцену, які увійшли до фундаментальних основ світової археологічної науки, а також багаті матеріали з голоценових поселень історичних епох мезоліту, неоліту, бронзи і т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Історико-соціальний зміст екологічної освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок