Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Трансформація ціннісних орієнтацій студентів у контексті сучасного українського державотворення

Трансформація ціннісних орієнтацій студентів у контексті сучасного українського державотворення

Назва:
Трансформація ціннісних орієнтацій студентів у контексті сучасного українського державотворення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,34 KB
Завантажень:
194
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Трансформація ціннісних орієнтацій студентів у контексті сучасного українського державотворення


Соціально-економічна криза у нашій країні вивела проблему осмислення цінностей людського буття на перший план наукового пізнання. Однак цінності й ціннісні орієнтації людини завжди були одним з найбільш важливих об’єктів дослідження філософії, етики, соціології та психології на всіх етапах їхнього становлення й розвитку як окремих галузей знання. Проблема цінностей і ціннісних орієнтацій у сучасній вітчизняній психології та педагогіці є однією з найбільш значущих і актуальних. Це пов’язано з відсутністю чіткого уявлення про ціннісні ідеї, необхідні суспільству, що переживає кризу, а також ефективні способи впливу на ціннісну свідомість підростаючого покоління.
Молодь завжди характеризується пошуком сенсу життя, який пов’язаний із труднощами процесу дорослішання, становленням самостійності й самовизначенням. Система цінностей народу залежить від його національних властивостей, державного устрою, релігії й моралі, від рівня розвитку культури, світогляду тощо. Значні зміни в житті суспільства ведуть за собою зміни насамперед у системі цінностей як молоді, так і генерації старшого покоління.
Сучасне економіко-політичне становище в Україні, соціокультурні перспективи державотворення ставлять до індивіда нові вимоги. Суспільство потребує відповідальної, активної особистості зі сформованими громадянськими, моральними якостями, високим професіоналізмом, гуманістичним світоглядом.
Протягом своєї історії людство виробило систему цінностей, які мають неперехідне значення для багатьох поколінь людей: істина, добро, краса, свобода, справедливість і т. п. І хоч у різні епохи зміст і значення цих цінностей розумілися по-різному, але саме в них відображалось прагнення людей до свободи й незалежності, до щасливого й гідного життя, містилась вимога перебудови суспільства на принципах гуманізму і справедливості, гармонійного поєднання особистих і суспільних інтересів.
Сформувати належні цінності в сучасних умовах досить важко, оскільки продукування “конфліктної культури” у вигляді “сильної”, досить агресивної особистості-супермена, яка культивується в зарубіжних засобах масової інформації і з їхньої подачі – в Україні, призводить до втрати моральних ідеалів. Це явище засвідчили багато науковців: Ю.Азаров, Г.Балл, І.Бех, В.Білоусова, Б.Вульфов, Р.Гурова, С.Дем’янчук, О.Дубасенюк, В.Караковський, І.Кон, В.Лісовський, О.Мудрик, Т.Сущенко, І.Трихін [4, с.226].
Дослідження здійснюється згідно із загальним планом науково-дослідних робіт Мелітопольського державного педагогічного університету, з вимогами реформування освітньої системи України.
Варто зазначити, що фундаментальні психолого-педагогічні дослідження структурно-динамічних особливостей ціннісно-смислової сфери особистості в різний час здійснювали І.Бех, Ф.Василюк, М.Гінзбург, З.Карпенко, Д.Леонтьєв, Т.Титаренко, В.Франкл, Н.Чепелєва. Закономірності психічного розвитку особистості в юнацькому віці розкривали Л.Божович, Е.Еріксон, Я.Коломінський, І.Кон, Г.Костюк, С.Максименко, В.Москалець, М.Савчин, С.Рубінштейн.
Мета нашого дослідження зумовлена передусім необхідністю виявити психологічний характер зміни інтересів, життєвих планів, ціннісних орієнтацій сучасних старшокласників і студентів та визначити роль у цьому процесі психологічних і соціальних (інституційних) чинників, що діють у сучасному українському суспільстві.
Відразу зауважимо, що наша мета полягає ще й у визначенні ієрархії моральних мотивів старших дошкільників, рельєфному висвітленні специфічних особистісних якостей сучасної української молоді, виявленні тих “зон”, у яких втрачається зв’язок генерацій старшого покоління вчителів, і тих, де цей зв’язок відтворюється з колишньою соціально-моральною сферою життя.
У психологічному тлумачному словнику В.Шапара ми читаємо: “Цінність – поняття, яке використовується у філософії, психології і соціології для позначення об’єктів, явищ, їхніх властивостей, а також абстрактних ідей, що втілюють у собі суспільні ідеали й виступають завдяки цьому еталоном належного”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Трансформація ціннісних орієнтацій студентів у контексті сучасного українського державотворення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок