Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Громадянський (цивільний) аспект змісту виховання

Громадянський (цивільний) аспект змісту виховання

Назва:
Громадянський (цивільний) аспект змісту виховання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,71 KB
Завантажень:
476
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Громадянський (цивільний) аспект змісту виховання
План
1. Свобода як потреба і як обов'язок громадянина
2. Громадянське суспільство і держава
3. Громадянське суспільство і соціальний прогрес
4. На шляху до гармонії громадянського суспільства
5. Громадянські вартості в українській традиції
6. Базові цінності сучасного громадянського суспільства

В основу громадянського суспільства покладено ідеали демократії. Ідеологія цього суспільства бере свій початок у давніх культурах, зокрема в грецькій. Проте своїм розвитком — на ґрунті християнства — вона завдячує Середньовіччю, в надрах якого формувалося поняття релігійного, природного і звичаєвого права. З цієї епохи бере свої витоки європейський парламентаризм. Водночас на становленні громадянського суспільства позначилися соціальні та інтелектуальні надбання епохи Відродження, що сприяли формуванню понять природних прав і політичної рівності громадян. Певний внесок у розвиток цього суспільного устрою здійснили американська та французька революції.
У другій половині XX ст. спостерігалося швидке поширення демократії на всіх континентах. Вважається, що це природовідповідний процес, зумовлений духовним розвитком суспільств та людини, і що до засад демократії рано чи пізно прийдуть усі народи. Цей процес зумовлює появу не лише демократичних державних устроїв, але й становлення нової людини — вільної, самовідповідальної, сильної, творчої. Сьогодні на шляху до такого суспільства опинився і наш народ. Перехід до нього ставить вимоги щодо виховних зусиль родини, школи, громади. І ті вимоги настільки суттєві, наскільки глибинні зміни прогнозуються в нашому суспільстві.
Свобода як потреба і як обов'язок громадянина
Торкаючись філософських засад виховання, К. Ушинський постійно і наполегливо підкреслював велике значення свободи як чинника становлення людини і суспільства. Фундаментальною тезою у його поглядах було визнання вродженості почуття свободи. Вона — сама сутність нашого духу і випливає з природної потреби забезпечувати людську життєдіяльність. Людині властива вроджена схильність самій визначати напрям свого життя, творити його, — вважав він.
У своїх висновках К. Ушинський спирався на європейську філософську думку, зокрема на погляди Б. Канта, який виділяв у людині дві природжені пристрасті: статевий нахил і нахил до свободи. Один — виходить із потреб тіла, інший — з потреб душі. Зрештою, К. Ушинський одночасно визнавав, що почуття свободи як у людині, так і в суспільстві може бути розвинутим, або й не розвинутим — завдяки відповідному способу життя. Виховання і життя, на його думку, може сприяти становленню вільної людини, але може також формувати рабів і деспотів — найчастіше таких, у душі яких рабство і деспотизм зливаються в найогиднішу суміш (Ушинський К., 1954, т. 5, с. 334).
Рабство— взагалі дволике; воно поєднує в одній людині і жертву, і наглядача, а відтак стає головним джерелом і самоприниження, і сваволі. Рабу приємно познущатися над іншим, що дуже помітно в психології нашого чиновництва, частини працівників міліції тощо. Рабсько-деспотичні якості характеру можуть формуватися в дитині з перших років життя, якщо вона виховується в умовах відсутності свободи. У такому випадку потреби виживання, на думку К. Ушинського, сприяють розвитку рис шахрайства і розпусти. Бо "чим менша свобода у людини або у народу, тим більше змушується вона до фальшивої, уявної діяльності й тим нещасливішою вона стає, тому що не живе серйозними інтересами, що випливають з душі... Психологія чітко вказує на неминучий закон, що цілковитий раб завжди або шахрай, або розпусник, а найчастіше те і те разом" (Ушинський К., 1954, т. 6, с. 349).
Глибина рабського стану людини, зрештою, вимірюється не тим, наскільки її змушують діяти всупереч власної волі, а тим, наскільки вона погоджується з цим своїм становищем, наскільки приймає рабство, змирилася з ним.
На певному ступені поневолення людина-раб стає навіть прихильником рабства, намагається відстоювати його, "цілувати руки поневолювачам".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Громадянський (цивільний) аспект змісту виховання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок