Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Суть і методологія особистісно орієнтованого уроку літератури

Суть і методологія особистісно орієнтованого уроку літератури

Назва:
Суть і методологія особистісно орієнтованого уроку літератури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,35 KB
Завантажень:
400
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Суть і методологія особистісно орієнтованого уроку літератури


В умовах орієнтування середньої освіти до рівнів європейських стандартів учні української держави повинні знати закони постіндустріального європейського суспільства, бути готовими до його вимог. Однак сучасна школа не може навчити всьому, оскільки обсяг знань у всіх галузях науки невпинно збільшується. Життя вимагає нових підходів до самого поняття "навчання". Сучасна загальна середня освіта має давати не готові знання, а формувати вміння здобувати їх самостійно і – найсуттєвіше! – розвинути бажання робити це впродовж усього життя. Отже, навчання має створювати умови для розвитку особистості, бути розвивальним, особистісно орієнтованим.
Під особистісно орієнтованим навчанням дидакти О.Балл, О.Бондаревська, В.Сєріков, А.Фурман, І.Якиманська, С.Подмазін та інші розуміють органічне сполучення навчання (відповідного до діяльності суспільства) та учіння як індивідуально значущої діяльності окремого суб’єкта, в якій реалізується досвід його життєдіяльності [4; 7; 51; 36]. У таких умовах учень не є суб’єктом навчання, а постійним носієм суб’єктного досвіду. Саме тому співпрацювати з учнем як з партнером, не спускатися, а підніматися до рівня дитини – мета особистісно зорієнтованого навчання, в центрі уваги якого знаходиться дитина як суб’єкт діяльності [34].
Процес навчання – це не автоматичне засвоєння навчального матеріалу учнем. Він потребує напруженої розумової роботи дитини та її власної активної участі у цьому процесі. Пояснення й демонстрація, самі собою, ніколи не дадуть справжніх дієвих знань. Цього можна досягти лише за допомогою інтерактивного навчання [36].
Особистість учня в особистісно орієнтованій парадигмі розглядається як така, яка має власну програму розвитку. Педагог, за образним висловом Я.Каменського, має плекати розум дитини, привчати дитячий розум, як молоденьке деревце, розвиватися із власного кореню.
Найхарактернішою ознакою особистісно орієнтованого навчання є те, що активними співтворцями навчально-виховного процесу стають самі учні. Вони є суб’єктом пізнання. Кожен школяр долучається до співпраці у колективній груповій діяльності.
Отже, вчитель і учень є рівноправними, рівнозначними суб’єктами навчально-виховного процесу. Вони спільно визначають мету діяльності, об’єкт розгляду, засоби діяльності, результати навчання. Під час такої спільної пізнавальної діяльності здійснюється обмін думками, знаннями, способами діяльності, внаслідок чого відбувається рефлексія, оцінка та самооцінка здобутих результатів. Учні усвідомлюють, що вони досягли на певній сходинці пізнання, що вони знають, як виражають своє емоційне ставлення до об’єкта навчання, як володіють вмінням оцінювати, як збагатився їхній особистісний досвід [33].
У змісті особистісно орієнтованого навчання (за даними досліджень Є.Бондаревської) є особистісний компонент, який забезпечує самопізнання, розвиток рефлексивних здібностей, оволодіння способами саморегуляції, самовдосконалення, моральне самовизначення, формує життєву позицію особистості. Таким чином, в особистісно орієнтованому навчальному процесі акцент переноситься з інтелектуального розвитку особистості на емоційний та соціальний [33, с.3]. А досягти цього можна лише на діяльнісній основі, що передбачає вироблення в учнів умінь самостійно здобувати й застосовувати знання, тобто самостійно вчитися.
Організація особистісно орієнтованого навчання на основі застосування активних та інтерактивних технологій відбувається на основі вихідних засад. Це, звичайно, стосується особистісно орієнтованого уроку, який має такs визначальні ознаки.
опора на суб’єктний досвід школяра (учень визначає ціннісне ставлення до виучуваного матеріалу і відповідно до цього формулює мотивацію, планує свою діяльність);
організовує навчання на суб’єкт-суб’єктній основі (педагог дає учневі реальну можливість вибрати зміст заняття, цілі і форми засвоєння навчального матеріалу, оволодіти вміннями цілевизначення, планування, рефлексії, оцінювання);
забезпечення діяльнісного підходу до організації навчального процесу (учень навчається самостійно здобувати і застосовувати знання у різних видах діяльності) [37].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Суть і методологія особистісно орієнтованого уроку літератури

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок