Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Самоактуалізація і творчий потенціал майбутнього фахівця

Самоактуалізація і творчий потенціал майбутнього фахівця

Назва:
Самоактуалізація і творчий потенціал майбутнього фахівця
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,19 KB
Завантажень:
299
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Самоактуалізація і творчий потенціал майбутнього фахівця


Світ, у якому ми живемо, стає складним і суперечливим. З одного боку, зміна пріоритетів в соціальному розвитку. З іншого боку, криза цінностей, що виникла в суспільстві, а подолання її припускає вихід за рамки економічних міркувань у сферу моралі і культури. Ідея розвитку потреби людини в самоактуалізації, етичним ідеалом якої є “повноцінно функціонуюча людина”, що рухається до повного пізнання себе і свого внутрішнього досвіду (К.Роджерс), що широко розробляється в світі і одержала визнання в нашій країні, є не просто відображенням тенденцій соціального розвитку суспільства, але і однією з передумов розв’язання проблемної ситуації в освіті. Ця проблема пов’язана, зокрема, з труднощами переходу від традиційного навчання, що являє собою порядок, який проглядається і контролюється, з чітко заявленим результатом, до гуманістичного, особово-орієнтованого навчання, що створює умови для творчості.
Ця ідея була конкретизована в концепції самоактуалізації А.Маслоу (потреба людини в самоактуалізації, що існує разом з іншими потребами і знаходиться на вершині ієрархії її потреб, є природженою потребою людини. Джерелом діяльності і поведінки є безперервне прагнення людини до самоактуалізації, розвитку потреби в якій сприяють гуманістично орієнтовані педагоги), в концепції повноцінно функціонуючої людини К.Роджерса (природжене прагнення людини до актуалізації, як основного мотиву її діяльності і поведінки є прагнення реалізувати свої здібності з метою збереження життя, що робить її сильнішою, більш різносторонньою і такою, що задовольняє її. Самоактуалізація веде до розвитку “повноцінно функціонуючої людини”, яка рухається, до повного знання себе і свого внутрішнього досвіду), у вченні В.Франкла про сенс життя (потреба в самоактуалізації – це не кінцеве призначення людини, це не самоціль). “Повне розкриття всього людського в людині”, здатність людини “стати самою собою” і створювати згодом гідне життя, повне сенсу, як відзначають А.Маслоу [4, с.69] і К.Роджерс [5, с.244], неможливо без творчості.
Більш того, А.Маслоу підкреслює, що концепції креативності і концепція особи, що самоактуалізується стають все ближчими і ближчими одна до одної, і одного разу може так трапитися, що вони зіллються в одному явищі [4, с.69]. Відвертість людини світу, її віра в свої здібності формувати нові відносини з оточуючими породжують продукти творчості і творче життя [5, с.244]. Осмислимо проблему взаємозв'язку самоактуалізації і творчості людини. Творча людина, з точки зору А.Маслоу, в хвилини натхнення забуває про минуле і майбутнє і живе тільки сьогоденням. Ідея про творчість і самоактуалізацію людини, що творить людське в людині, була специфічним чином реалізована К.Роджерсом.
Подальший розвиток проблема творчості в контексті концепції самоактуалізації одержала в роботах К.Роджерса. Не розкриваючи в повному об’ємі ідеї К.Роджерса про творчість, спинимося на таких, які “вписуються” в наше дослідження. Відзначимо при цьому, що проблема творчості досліджується К.Роджерсом як у рамках його концепції самоактуалізації, його уявлення про повноцінно функціонуючу людину, що прагне стати сама собою, так і в руслі гуманістичної психології. Важливо підкреслити, що К.Роджерс не розмежовує “погану” і “хорошу” творчість. Мета життя людини, як пише Е.Фромм, є “розкриття її сил і можливостей відповідно до закону її природи” [7, с.33].
Осмислимо проблему взаємозв'язку самоактуалізації і творчості людини. Відправним моментом для її аналізу є положення А.Маслоу про те, що творчість є провідна характеристика самоактуалізованої людини, а також стає метою і способом його існування.
“Навчання через творчість, – пише А.Маслоу, – може бути надзвичайно корисним не стільки для підготовки людей до творчих професій або до створення творів мистецтва, скільки для створення хорошої людини” [4, с.69]. Дане положення А.Маслоу надзвичайно актуальне для нашої освіти, оскільки труднощі, які вона долає сьогодні, зумовлені як переходом від традиційного навчання до гуманістично орієнтованого, так і пошуком способів і засобів їх оптимального поєднання при провідній ролі гуманістичної освіти, одним із завдань якої, як підкреслює А.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Самоактуалізація і творчий потенціал майбутнього фахівця

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок