Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Культурологічний підхід як наукова основа розвитку теорії та практики педагогічної освіти

Культурологічний підхід як наукова основа розвитку теорії та практики педагогічної освіти

Назва:
Культурологічний підхід як наукова основа розвитку теорії та практики педагогічної освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,52 KB
Завантажень:
433
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 378.126
Олійник О.В., Миколаївський державний університет ім. В.О.Сухомлинського.
Культурологічний підхід як наукова основа розвитку теорії та практики педагогічної освіти
У статті розглядається культурологічний підхід в теорії і практиці професійної педагогічної освіти, основні компоненти, які можна виділити в професійно-педагогічній культурі викладача вищої школи.
The article is devoted to cultural approaches and methods in the theory of professional teacher education. Постановка проблеми. У наш час значних перетворень і переосмислення суспільних, соціально-педагогічних процесів та явищ активізується пошук їх об' єктивних методологічних основ. Узагальненням цих основ під час дослідження проблем педагогіки, психології, соціології є культурологічний підхід, який проблемами педагогічної освіти вважає опанування вчителем загальною та професійно- педагогічною культурою, активне засвоєння педагогічних теорій, цінностей, технологій. Опановуючи загальну та професійно- педагогічну культуру як "поза-біологічний механізм" передачі соціальної спадковості, викладач реалізує у своїй практиці культуротворчі функції освіти і педагогіки. Педагогіка відображає рівень культури суспільства. У сучасній педагогічній практиці прослідковується відмова від спрощеного уявлення про культурологічний підхід, що виявлялося, як правило, у введенні до навчальних планів дисциплін соціокультурного змісту.
Культурологічний підхід слід розглядати перш за все у контексті загальнофілософського розуміння культури, аналізуючи педагогічні факти та явища з урахуванням соціальних і культурних процесів минулого, сучасного та майбутнього. Такий підхід до дослідження проблем педагогічної освіти - це сукупність теоретико-методологічних положень і організаційно-педагогічних заходів, спрямованих на створення умов для засвоєння та трансляції педагогічних цінностей і технологій, що забезпечують творчу самореалізацію особистості вчителя у професійній діяльності.
Дослідження педагогічної освіти з урахуванням вимог культурологічного підходу потребує усвідомлення того, що головним системотворчим фактором становлення педагога є формування професійно-педагогічної культури. Тому основою розробки змісту, технологій, організаційних форм педагогічної освіти повинна стати концепція формування професійно-педагогічної культури. Це зумовлено тим, що у сучасних умовах конкурентоспроможним ресурсом діяльності педагога є не стільки спеціальні знання, технології навчання та виховання, скільки загальна і професійно-педагогічна культура, яка забезпечує особистісний розвиток, вихід за межі нормативної діяльності, здатність створювати і передавати цінності. Для вирішення проблем формування професійно-педагогічної культури важливо не тільки опанування культурно- педагогічною спадщиною, а й залучення викладача як суб'єкта культури до процесу інноваційної педагогічної діяльності.
Завдання. Розглянути роль культурологічного підходу в теорії та практиці професійної педагогічної освіти.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Культурологічний підхід до дослідження педагогічних проблем здійснюється у контексті загальнофілософського розуміння культури на рівні буденної та теоретичної свідомості. У буденній свідомості культура представлена неоднозначно: з одного боку - це щось нормативне, задане як зразок для представників певного суспільства чи професійної групи; з другого - вона ототожнюється з освіченістю, інтелігентністю людини; з третього - її пов'язують з характеристикою місця та способу життя людини.
Сучасна культурологія досить повно проаналізувала еволюцію поняття "культура" [1] та зробила висновок - розуміння культури та перспектив її розвитку пояснюється не тільки теоретико-пізнавальними, методологічними причинами, але й залежить від професійних, соціальних настанов дослідників. Нині у вивченні культури визначилося три напрямки, що розглядають її: як сукупність матеріальних та духовних цінностей; як специфічний спосіб людської діяльності; як процес творчої самореалізації сутнісних сил особистості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Культурологічний підхід як наукова основа розвитку теорії та практики педагогічної освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок