Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Модель розвитку рефлексивних вмінь у процесі підготовки студентів – майбутніх соціальних працівників

Модель розвитку рефлексивних вмінь у процесі підготовки студентів – майбутніх соціальних працівників

Назва:
Модель розвитку рефлексивних вмінь у процесі підготовки студентів – майбутніх соціальних працівників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,68 KB
Завантажень:
233
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Модель розвитку рефлексивних вмінь у процесі підготовки студентів – майбутніх соціальних працівників
   


Зміна соціально-політичних та економічних орієнтирів сучасного суспільства спричиняє нові вимоги до компетентності спеціаліста та процесу його підготовки.
   Ринкова економіка з жорсткою конкуренцією потребує спеціалістів, що здатні до творчої праці, високопрофесійних, мобільних, готових до пошуку та реалізації нових, ефективних підходів щодо організації своєї професійної діяльності.
   Відповідно до Закону України “Про вищу освіту” та Державної програми розвитку освіти в Україні, ціллю сучасної освіти стає виховання особистості, що здатна до самовизначення, самоосвіти, саморозвитку, а зміст освіти орієнтується на усвідомлення тих, хто навчається, як суб’єктів освітнього процесу [1]. Це потребує дослідження проблеми підготовки майбутніх спеціалістів, у тому числі соціальних працівників, для праці в сучасних умовах, висування головної мети – розвитку особистості, яка володіє не тільки системою знань, але і системою вмінь, що забезпечують здатність ефективно виконувати професійні функції.
   Діяльність соціальних працівників у сучасному суспільстві вимагає особливих умінь, насамперед, рефлексивних.
   Особлива увага до поняття “рефлексія” представників різних галузей наукового знання детерміновано розвитком суспільного життя, потребою особистості у розумінні, оцінюванні самого себе. Для з’ясування сутності рефлексивних вмінь ми вважаємо за необхідне проаналізувати поняття “рефлексія”, розглянути деякі підходи до дослідження феномену рефлексії.
   Етимологічний та лексико-семантичний аналіз поняття “рефлексія” вказує на стійкість змісту поняття, не дивлячись на його п’ятивікову історію: reflexio (пізньолатинське) – “звернення у минуле”, роздуми над змістом, самопізнання, форма теоретичної діяльності, принципи мислення, категорія свідомості [2].
   Проблема рефлексії розглядається у різних наукових галузях: філософії, психології, педагогіці. Спектр змістів, які мають місце використовуючих поняття рефлексії, достатньо широкий: самопізнання, самооцінка, самоаналіз, самосвідомість, роздуми, обмірковування своїх дій та ін.
   Звертаючись до історії філософії, ми простежили розвиток поняття рефлексії від “джерела ідей” у філософії просвітництва (Г. Лейбніц, Д. Локк, Б. Спіноза, Д. Юм), “методу мислення” у німецькій класичній філософії (Г. Гегель, І. Кант, І. Фіхте) до розуміння рефлексії як загальної категорії різних галузей філософського знання (А.Я. Большунов, В.А. Молчанов, Н.М. Трофімов, М.А. Розов) [3].
   У філософії “рефлексія” є форма теоретичної діяльності суспільно-розвиненої людини, що направлена на обмірковування своїх особистих дій та їх законів, діяльність самопізнання, що розкриває специфіку духовного світу людини. Виявлено, що проблема рефлексії у філософії найбільш інтенсивно розроблялась у трьох напрямах: під час вивчення теоретичного мислення, процесів комунікації, що пов’язані з необхідністю розуміння та координації дій учасників цих процесів, під час вивчення самосвідомості [4].
   У психології дослідження рефлексії виконувались у таких напрямах: під час розробки методологічних питань вивчення рефлексії, де рефлексія розглядається як категорія само-свідомості, обґрунтовується її зв’язок з діяльністю та пропонується схема рефлексивної діяльності (О.С. Анісімов, В.Я. Вазіна, Г.П. Щедровицький); у ході експериментального вивчення рефлексії в рамках дослідження теоретичного мислення (Л.С. Виготський, В.В. Давидов, А.З. Зак, А.К. Маркова, С.Л. Рубінштейн та ін.).
   У психологічних дослідженнях “рефлексія” розуміється як фундаментальна здатність свідомої істоти бути у відношенні до особистої свідомості, мислення, умов та способів здійснення життєдіяльності (С.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Модель розвитку рефлексивних вмінь у процесі підготовки студентів – майбутніх соціальних працівників

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок