Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Пошук системи

Пошук системи

Назва:
Пошук системи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,65 KB
Завантажень:
411
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Пошук системи
План
1. Головні компоненти системи
2. Функції компонентів структури
3. Крах системи і пошуки Головного Ідеалу
4. Відновлення духовного поля

Головні компоненти системи
Описати систему виховання і розвитку означало б відповісти на три фундаментальні запитання.
1. Якою е структура цієї системи, тобто з яких елементів вона складається, які функції в ній ті елементи виконують і як взаємодіють між собою.
2. Яким змістом наповнюємо цю структуру, що, зрозуміло, залежить від часу, в якому живемо, і від обраної нами життєвої, а отже, і виховної стратегії.
3. Оскільки система виховання і розвитку функціонує як динамічна, то в ній потрібно визначити також те, що зумовлює її процесуальні характеристики, що, власне, робить цю систему процесом?
Є підстави вважати, що структура — це щось незмінне в системі. Образно кажучи, — це певний "каркас", щось на взірець незаповненої анкети, таке, що має ознаки універсалізму. Будучи стійким елементом системи, структура, згідно з нашим припущенням, мала б однаково стосуватися різних педагогічних концепцій, якщо, звичайно, це концепції повноцінні. Вона також не може бути винайденою кожен раз різними педагогами при переході з епохи в епоху чи від одного суспільного устрою до іншого. Структура виховання формується історично " відповідно до природи самої людини, що залишається відносно незмінною. Тому якщо ми констатуємо, що виховання однієї епохи відрізняється від виховання іншої, то це не стосується структури, а лише її змістовного наповнення, який виступає як елемент підстановчий. Відповідно, можна вважати, що універсалізм структури виховання споріднює погляди різних педагогів минулого і теперішнього часу.
Міркування щодо стійкості структури знаходимо в працях К. Ушинського. Наполегливо відстоюючи думку про те, що виховання кожного народу є специфічним, має свої національні особливості, він з такою ж послідовністю наголошує і на універсалізмі різних систем. "...У всякому громадському явищі, — пише він, — крім історичної, суто народної й тому не наслідуваної (рос. — "неподражаемой") сторони, є і своя раціональна сторона, відкидати яку тільки тому, що вона виявилася раніше в іншого народу, було б надто нелогічно" (Ушинський К., 1983, с. 39). Він вказує на "схожість педагогічних форм усіх європейських народів" (Там само, с. 47, 75). Спорідненість різних систем виховання вчений пояснює, зокрема, спільною метою виховання і єдністю психологічних законів, "які скрізь є основою для всякої виховної діяльності" (Там само, с. 44), а відтак уважає, що в цьому сенсі європейська педагогіка "не винайшла ще нічого, чим можна було би замінити класицизм" (Там само, с. 46).
Приймаючи такий погляд на структуру системи виховання — бодай гіпотетично — припускаємо, що і структура комуністичного виховання більшовиками не винайдена, а відтак, що вона в очищеному вигляді придатна і для нашого сучасного виховання. Ці міркування спонукають нас придивитися до системи комуністичного виховання уважніше.
З цією метою відштовхнемося від висловлювання Василя Сухомлинського, яке, правдоподібно, якнайповніше віддзеркалює її сутність. Він пише: "... Людина повинна чинити за велінням совісті, а найголовнішим спонукачем сумління має бути комуністичний ідеал" (Сухомлинський В., 1976, т. 1, с 118). У цій формулі відразу проглядають три елементи структури тодішньої системи виховання: а) людина з її совістю; б) її поведінка ("повинна чинити"); в) комуністичний ідеал, що слугує "найголовнішим спонукачем сумління". Дещо прихованим(як сам собою зрозумілий) виступає ще один елемент — г) ідеологія, яка репрезентує зв'язок між людиною і комуністичним ідеалом (рис. 8).
Рис. 8. Структура системи комуністичного виховання
Взаємодія всіх цих чотирьох елементів структури схематично зображена на рис. 8. Кожен з них має в ній своє місце, яке йому приписує наведене вище висловлювання В. Сухомлинського. Людина (А), що формує свою свідомість з допомогою ідеології (Г), спрямовує погляд на головний, у даному випадку комуністичний, ідеал (В) і під його впливом будує свою поведінку в різних сферах життя — "чинить за велінням совісті" (Б).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Пошук системи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок