Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> ПСИХОЛОГІЯ УПРАВЛІННЯ АДАПТАЦІЄЮ СТУДЕНТІВ-ПЕРШОКУРСНИКІВ ДО НОВИХ УМОВ НАВЧАННЯ

ПСИХОЛОГІЯ УПРАВЛІННЯ АДАПТАЦІЄЮ СТУДЕНТІВ-ПЕРШОКУРСНИКІВ ДО НОВИХ УМОВ НАВЧАННЯ

Назва:
ПСИХОЛОГІЯ УПРАВЛІННЯ АДАПТАЦІЄЮ СТУДЕНТІВ-ПЕРШОКУРСНИКІВ ДО НОВИХ УМОВ НАВЧАННЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,71 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 378:37.16.3
С.І. Бабатіна, Л.В. Змієвська
ПСИХОЛОГІЯ УПРАВЛІННЯ АДАПТАЦІЄЮ СТУДЕНТІВ-ПЕРШОКУРСНИКІВ ДО НОВИХ УМОВ НАВЧАННЯ
У статті розкриваються психологічні питання управління адаптацією студентів-першокурсників до навчання у вищому навчальному закладі, наголошується на важливості готовності студентів до самостійної навчальної діяльності.
На етапі зрілої юності виникає нова соціальна ситуація розвитку, центром якої є перехід до самостійного життя, відбувається суттєва перебудова юної особистості, що зумовлює зміни в соціальній ситуації.
Питанню адаптації студентів до умов навчання у вищому навчальному закладі в сучасній психологічній літературі надається значна увага. Зокрема, це наукові пошуки Т.Алексєєвої, Ю.Бохонкової, Н.Герасимової, В.Демченка, О.Кузнєцової, Л.Литвинової, В.Скрипник, І.Соколової та ін.
Педагогічні аспекти адаптації студентів розглядаються в працях С.Гури, В.Сорочинської, В.Штифурак та ін. Проте аналіз педагогічної літератури засвідчує недостатність уваги науковців саме до проблеми розробки педагогічних моделей адаптації, визначення її основних чинників.
Важливим напрямком у цьому контексті є дослідження теоретичного і практичного досвіду роботи інституту кураторів [8]. Проблема діяльності куратора академічної групи не є новою. У сучасній педагогічній літературі їй надається належна увага. Але питання роботи кураторів академічних груп з адаптації першокурсників в умовах вищого навчального закладу в сучасній педагогіці вивчено ще недостатньо.
Сучасні вимоги до навчально-виховного процесу, набуття куратором статусу головного фігуранта в реалізації програм виховної роботи потребують посилення педагогічних досліджень у цій сфері з метою розробки ефективних практичних методик по адаптації студентів.
Термін "адаптація " використовується в різних галузях наукового знання, однак ще не вироблено єдиної думки про його зміст. Так, одні автори розглядають адаптацію як процес, результат "пристосування", а інші як "взаємодію" людини з людиною (певним колективом, групою), або як "взаємодію" людини і середовища.
Процес адаптації передбачає, насамперед, активність самого суб'єкта діяльності. Ця активність потребує складної та емоційно-напруженої психічної діяльності першокурсника [3].
На студентський вік припадає процес активного формування соціальної зрілості, яка полягає в здатності кожної молодої людини усвідомити свій соціальний статус та сукупність соціальних ролей, програвання яких дає змогу більш ефективно адаптуватися в соціумі. Цей період збігається з періодом юності і відрізняється складністю становлення особистісних рис. Розвиваються такі якості, як цілеспрямованість, рішучість, наполегливість, самостійність, ініціативність, уміння володіти собою. Підвищується інтерес до моральних проблем - сенс буття, життєві цілі, спосіб життя, любов, вірність тощо. Однак, у 17-19 років, коли відбуваються пошуки власного духовного простору, коли загострюється потреба смисложиттєвого самовизначення, взаємодія з „іншим", „новим" може породжувати конфлікти, протистояння, викликати неадекватні реакції та оцінки.
Треба констатувати, що адаптація студентів-першокурсників в умовах нового середовища, в умовах нової системи освіти у вищих навчальних закладах не завжди проходить успішно.
Дослідження процесу адаптації першокурсників дають підстави виділити такі головні труднощі [2]:
• переживання, пов'язані з перехідним періодом: від шкільного до дорослого життя;
• невизначеність мотивації вибору професії;
• недостатня психологічна підготовка до самостійного життя, необхідність ухвалювати рішення, брати на себе відповідальність за власні дії і вчинки;
• невміння здійснювати психологічну саморегуляцію поведінки і діяльності, що підсилюється відсутністю звичного повсякденного контролю педагогів та батьків;
• нові умови діяльності студента у вищому навчальному закладі - це якісно інша система співвідношення відповідальності і залежності, де на перший план виступає необхідність самостійної регуляції своєї поведінки;
• пошук оптимального режиму праці і відпочинку в нових умовах;
• налагодження побуту і самообслуговування, особливо при поселенні в гуртожитку;
• відсутність навичок самостійної роботи та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЯ УПРАВЛІННЯ АДАПТАЦІЄЮ СТУДЕНТІВ-ПЕРШОКУРСНИКІВ ДО НОВИХ УМОВ НАВЧАННЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок