Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Узгодженість та суперечливість ціннісних орієнтацій

Узгодженість та суперечливість ціннісних орієнтацій

Назва:
Узгодженість та суперечливість ціннісних орієнтацій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,95 KB
Завантажень:
89
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему
Узгодженість та суперечливість ціннісних орієнтацій


Як слушно підкреслює російський дослідник з аксіології М.С. Розов, хочемо ми того чи ні, рано чи пізно цінності не просто будуть стихійно змінюватися, але раціонально освоюватися, коректуватися і конструюватися.
Система ціннісних орієнтацій особистості педагога може бути узгодженою, послідовною, або ж, навпаки, – суперечливою, несумісною. Суперечливість ціннісних орієнтацій може бути двоякою: 1) якщо ціннісні орієнтації принципово несумісні і 2) коли вони однаково важливі і необхідні людині для повноти самореалізації, але об’єктивна обмеженість часу людського життя та сил потребує зробити нелегкий вибір і визнати одні фундаментальні для людини цінності та здібності первинними, інші – вторинними. Прикладом суперечності першого типу може бути одночасна орієнтація на творчу працю, яка вимагає від людини концентрації усіх її сил та часу, і на дозвілля, заповнене постійними розвагами, зустрічами з друзями тощо. Типовий приклад ціннісного конфлікту другого типу – ситуація, у якій опиняється сучасна жінка-педагог, для котрої однаково важливою є орієнтація на цікаву, творчу роботу, сім’ю, власну привабливість та ін.
Російський і американський соціолог П. Сорокін підкреслював, що у ”системі істини й цінностей виникає доктрина релятивізму”, оскільки все зазнає постійних змін. Чуттєве спостереження показує, що наукові, філософські, релігійні, моральні, естетичні й інші цінності та норми змінюються залежно від особистості, групи й часу.
О.В. Сухомлинська наголошує, що домінування будь-яких цінностей може мати негативні наслідки й призвести не лише до знецінення цінностей, а й перетворення їх у протилежність або ж абсентеїзму (ухиляння).
Ціннісні протиріччя педагога, за Н.В. Івановою, можна звести до трьох рівнів:
1.Протиріччя, які виникають всередині однієї особистісної цінності.
2.Протиріччя між двома особистісними цінностями всередині ціннісної орієнтації однієї спрямованості.
3.Протиріччя двох цінностей різної спрямованості.
Ці рівні стали підставою для класифікації ціннісних протиріч за трьома групами:
Перша група. В її основі – тотожність, до якої входять:1) протиріччя між двома однаковими за значимістю цінностями, наприклад, ”сім’я” та ”робота”; 2) протиріччя між двома антицінностями (обираємо меншу біду); 3) протиріччя між двома цінностями, інтеріоризація яких буде мати для педагога негативні наслідки.
Друга група заснована на відмінностях між двома різними цінностями або всередині однієї: 1) протиріччя між прийнятою та визнаною особистісною цінністю; 2) протиріччя між двома цінностями за рахунок підтримки соціумом однієї з них; 3) протиріччя між цінністю та відсутністю адекватних засобів її реалізації у професійній діяльності; 4) протиріччя між двома особистісними цінностями, викликане тим, що той самий пред-мет взаємодії двох людей має для них різну цінність, іноді із протилежним смисловим змістом.
Третя група базується на протилежностях: 1) протиріччя, пов’язане з різницею усталеного та нового смислового змісту певної цінності; 2) протиріччя між двома взаємно протилежними цінностями; 3) протиріччя, пов’язане з амбівалентним смисловим змістом однієї цінності.
В. Оссовський вважає, що професія педагога, отримана всупереч орієнтації особистості, може стати причиною чотирьох типів конфліктних ситуацій:
1.Функціональний конфлікт (професія не дозволяє реалізувати особистості свої здібності).
2.Конфлікт переконань (протиріччя між особистими переконаннями та характером професійних обов’язків).
3.Конфлікт незадоволеного честолюбства (породжується конфліктом між об’єктивною оцінкою особистістю своїх здібностей та її місцем в професійній ієрархії).
4.Конфлікт резонансу (наслідок протиріч між комунікативними здібностями педагога та учнів, їх батьків, колег).
Притаманна кожній людині ієрархія цінностей не лишається незмінною протягом життя: на неї впливають життєві обставини, вік, успішність чи неуспішність у досягненні життєвих цілей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Узгодженість та суперечливість ціннісних орієнтацій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок