Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Методологічні та теоретичні умови виховання гуманітарно-технічної еліти

Методологічні та теоретичні умови виховання гуманітарно-технічної еліти

Назва:
Методологічні та теоретичні умови виховання гуманітарно-технічної еліти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,60 KB
Завантажень:
424
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 378.147
Бондаренко В.В., Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут"
Методологічні та теоретичні умови виховання гуманітарно-технічної еліти
Розглянуто питання методології та теорії виховного процесу при підготовці гуманітарно- технічної еліти в умовах навчального процесу сучасного вищого технічного навчального закладу. Основну увагу автор приділяє питанням формування духовності, удосконалення та розвитку моральних цінностей у майбутніх випускників технічних університетів, оскільки соціальна й життєва ефективність людської діяльності, перш за все, залежить від моральної орієнтованості людини.
The subject of the contribution is methodology and theory of training the humanitarian-technical elite in the academic process of a modern school of higher learning. The author emphasizes the importance of forming high moral standards, the improvement and the development of moral values of the would-be graduates of technical universities, as social and life efficiency of a human being is primarily based on a Загальна проблема, що досліджується у статті, лежить у площині завдань сучасної освіти у вищих технічних навчальних закладах освіти. Сучасна освіта - це не просто підготовка освіченого високопрофесійного фахівця, а перш за все й формування високоморальної, культурної й гуманної людини. Сьогодні вже ні в кого не викликає сумнівів, що орієнтація суспільства тільки на потреби науково- технічного прогресу і на ринок без виховання духовної людини є однобокою. Технократичне мислення об'єктивно відійшло на задній план потреб розвитку людства. На перший план вийшли цінності людського існування в гармонії зі світом природи й соціумом, тобто з тим, що
В.І. Вернадський називав ноосферою. У людських стосунках усе виразніше виступають гуманітарні проблеми, загальнолюдські цінності, що враховують інтереси не тільки тих, хто живе сьогодні, а й тих, хто житиме завтра.
Уже ні в кого не викликає сумнівів постулат про те, що моральні можливості та якості людей багато в чому залежать від освіти як найважливішого соціального інституту. Актуальність проблеми полягає в тому, що сьогодні, як ніколи раніше, суспільство потребує прикладів справжньої реалізації ідей свободи та моралі. Саме через це в освітньому процесі пріоритетними стали питання моралі, духовності суспільства й гуманістичні цінності, оскільки гуманізм є втіленням самосвідомості й духовності, які проявляються у формі моралі й етики.
Таким чином, виховання є необхідною умовою для засвоєння знань й ефективності навчання, але слід окремо підкреслити, що найважливішою відмінністю освіти від виховання є те, що знання засвоюються розумом, а моральні цінності - силою духовного почуття. Ось чому виховній роботі в освітньому процесі потрібно приділяти якомога більше уваги, а вищий навчальний заклад освіти повинен не тільки вчити студента засвоювати знання та соціальний досвід попередніх поколінь. ВНЗ повинен вчити вчитися, самоосвічуватися, самому збагачувати свій духовний світ, розвивати здібності й готовність до самостійності, самореалізації та творчості.
Якщо ще в недалекому минулому, як стверджують представники гуманістичної психології, метою виховання було виховання "людини адаптуючої", то сьогодні для виживання та нормального розвитку цивілізації необхідно створити умови для саморозвитку й самовдосконалення "людини діючої" [1, с. 44].
На сучасному етапі розвитку вищої технічної освіти вже назріла потреба в розробці нових підходів до методології й теорії виховання. Сьогодні існує велика кількість наукових визначень і підходів до того, що представляє собою виховання. Складність самого процесу виховання створює труднощі стосовно формування такого визначення, яке б включало в себе всі аспекти й акцентувало увагу на суті.
На підставі аналізу актуальних досліджень і наукових публікацій можна виділити чотири основні смисли виховання:
широкий соціальний смисл - вплив на людину дійсності, що ії оточує;
широкий педагогічний смисл - цілеспрямована діяльність, що охоплює весь навчально-виховний процес;
вузький педагогічний смисл - спеціальна виховна робота;
найвужчий смисл - вирішення завдань, що пов'язані, наприклад, з формуванням морально-вольових якостей, художніх уявлень і смаків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Методологічні та теоретичні умови виховання гуманітарно-технічної еліти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок