Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Навчальні фізичні задачі і комп'ютерне моделювання 

Навчальні фізичні задачі і комп'ютерне моделювання 

Назва:
Навчальні фізичні задачі і комп'ютерне моделювання 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,57 KB
Завантажень:
427
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Навчальні фізичні задачі і комп'ютерне моделювання 


Розвитку модельного підходу до генезису поняття навчальної фізичної задачі сприяло становлення інформатики і запровадження обчислювальної техніки в навчальний процес. Це дозволило звернути увагу на той факт, що в існуючих збірниках для середньої школи та із загальної фізики задачі підібрані так, щоб їх розв'язок можна було знайти аналітичним шляхом, тобто шляхом використання знакових моделей у вигляді певних формул або їх комбінацій. Формули для обчислень пропонуються достатньо прості. І хоча такі задачі, без сумніву, є необхідними і корисними у навчанні фізики, особливо за курс середньої школи, однак, як зазначає Е.В.Бурсіан, у реальному житті, на виробництві ми зустрічаємося і з такими задачами, що аналітичним шляхом не розв'язуються, або розв'язуються дуже складно. Практично ні одна реальна задача, навіть на динаміку рівномірного руху з тертям не може бути розв'язана аналітично (за виключенням дуже повільних рухів, коли сила в'язкого тертя пропорційна першій степені швидкості) (2, 3).
Потрібно відзначити, що у наведених прикладах аналітична розв'язуюча ідеальна модель перестає влаштовувати потреби "розв'язувача" стосовно результату. Їй на зміну повинна прийти більш точна, більш адекватна математична модель, із залученням числових методів, обчислювальної техніки і т.п. (комп'ютеризований спосіб розв'язку, з допомогою ЕОМ). З цього приводу переважна більшість шкільних задач в підручниках і збірниках може вважатися "неправильними", або "надто грубими" з точки зору обчислювальної математики. Проте у навчанні розв'язуванню задач навіть із загальної фізики важливим є саме усвідомлення динамічної зміни розв'язуючих моделей в залежності від актуальної потреби. "Розв'язок більшості фізичних задач не вимагає програмування. Більше того, важливе значення при вивченні фізики мають якісні задачі, де взагалі ніякі обчислення не потрібні, а також задачі, де вимагається оцінка якої-небудь величини з точністю до порядка. Розумна частка задач із застосуванням ОТ, мабуть, близька до 10...20% від загальної кількості задач" (Там же, 4).
Суттєвим і важливим на наш погляд є те, що використання готових моделей у навчанні фізики в школі не повністю реалізує метод моделювання. Лише коли учень сам може будувати або усвідомлено відшукувати різноманітні моделі, можна говорити про досягнення мети навчання моделюванню.
Так, в останньому російському виданні педагогічної енциклопедії моделювання розглядається у двох аспектах: як зміст, який учні повинні засвоїти, і як навчальну дію, засіб, без якого унеможливлюється повноцінне навчання. Моделювання є методом дослідження об'єктів на їх моделях-аналогах і одноразово - побудовою і вивченням моделей реально існуючих предметів і явищ, конструйованих об'єктів (4, 580-581).
Отже, моделювання в процесі розгляду НФЗ повинне бути представлено всіма своїми сторонами, не тільки як метод дослідження реально існуючих фізичних об'єктів і явищ на їх моделях-аналогах (сформульованих, готових, "зовнішніх" для суб'єкта навчання задачах як знакових моделях), але одноразово і побудовою та вивченням таких моделей (самостійним складанням, постановкою, формулюванням "внутрішніх" для суб'єкта навчання фізичних задач).
Таким чином, модельне подання навчальних фізичних задач у середній школі дозволяє:
а) показати пізнаванність навколишнього реального світу, поступове наближення до істини шляхом динамічної цілеспрямованої зміни модельних уявлень і моделей, що лежать в основі задач;
б) актуалізувати на практиці навчання розв'язуванню і складанню задач гносеологічний цикл пізнання;
в) показати діалектичну обмеженість моделей-гіпотез і наших образних уявлень про фізичні явища і об'єкти за конкретної інтерпретації розглядуваної задачі;
г) створити можливість на прикладі розв'язування НФЗ актуалізації і вивчення не лише певної системи фізичних понять і законів, а й в повному обсязі елементів і структури фізичних теорій у їх генезі;
д) використовувати модельні конструкти не лише на стадії статичного опису задачі, але й на стадії її динамічного перетворення у ході постановки задачі і її підзадач та наступного розв'язання у вигляді ланцюжка мислених моделей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Навчальні фізичні задачі і комп'ютерне моделювання 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок