Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Обертання Землі навколо своєї осі. Чому буває день та ніч

Обертання Землі навколо своєї осі. Чому буває день та ніч

Назва:
Обертання Землі навколо своєї осі. Чому буває день та ніч
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,01 KB
Завантажень:
95
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.4


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Обертання Землі навколо своєї осі. Чому буває день та ніч

Мета. Засвоєння учнями знань про причини зміни дня і ночі на земній кулі; розуміння суті явища зміни дня і ночі; виховувати спостережливість, кмітливість, наполегливість, охайність в користуванні підручником і зошитом, розвивати пізнавальний інтерес до навчання.

Обладнання: фізична карта України, глобус, м'яч, електролампа на підставці (або прилад - телурій), конверт із завданнями.

Хід уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень.

- Який сьогодні стан неба?

- Чи світить сонце?

Хто з вас помітив, чи с вітер? Який він?

- Які зміни відбулись в природі?

- Як змінилася праця людей восени?

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальне опитування за питаннями.

2. Індивідуальне опитування. 11

- Розповісти про Україну, Київ.

- Або за картками оперативного контролю: К.-8, ст. 18-19.

III. Актуалізація опорних знань.

- На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати дуже цікаву тему. На цю тему ви задавали багато питань. І саме сьогодні на них ви почуєте відповіді.

- У мене в руках є конверт, в якому знаходяться дві загадки, які допоможуть вам визначити, яка тема нашого заняття.

²Жовта паляниця над дахом повисла. (Сонце)

²На чорному полі срібний пастух золоті вівці пасе. (Місяць і зорі)

²Чорна корова всіх поборола, а білий віл па ноги усіх звів. (День і ніч)

- Ми вивчатимемо обертання Землі навколо своєї осі та чому буває день і ніч.

IV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

1. Ознайомлення учнів зі змінами дня і ночі.

- Пригадайте спостереження за висотою Сонця над горизонтом протягом доби. Коли висота сонця найбільша?

- В якому місяці Сонце опівдні стоїть над горизонтом найвище? ^ Найнижче? Чому?

- Яка тривалість дня і ночі у нашій місцевості?

- Пригадайте, коли тривалість дня і _ ночі однакова?

- Чи знаєте ви, як люди в давнину визначали день і ніч?

- Здавна люди, спостерігаючи за Сонцем, помітили, що вранці воно сходить із-за лінії горизонту; опівдні - піднімається вище, а ввечері заходить за лінію горизонту. Вони вважали, що Сонце рухається навколо Землі, тому буває день і ніч.

- Але це не так. Наша Земля обертається навколо своєї осі.

Вісь - це уявна лінія, що проходить через центр земної- кулі та Північний і Південний полюси. Земля обертається із заходу на схід, назустріч Сонцю. Обертання земної кулі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. І це обертання дає основну одиницю часу - добу, і зумовлює розділення доби на 2 частини - день і ніч.

Земля здійснює повний оберт навколо осі за 24 год. Цей час називається добою.

2. Практична робота з глобусом та м'ячем.

- Діти, уважно подивіться на глобус. Як ви вважаєте, де знаходиться вісь земної кулі?

- Земля обертається навколо своєї осі, але потрібно зазначити, що ця вісь є уявною лінією, тобто насправді не існує.

- Що я роблю з м'ячем?

- Чи є в м'яча вісь?

- Я обертаю м'яч навколо його уявної осі. Так само і обертається земна куля.

3. Фізкультхвилинка.

4. Пояснення зміни дня і ночі.

Дослід з електролампою.

- Припустимо, що лампа - це наше "уявне" сонце. Простежте, як буде освітлюватись поверхня прямої площини.

- А зараз змінимо наш дослід. Замість прямої площини ми візьмемо глобус - нашу Землю.

Тепер уважно поспостерігайте, як буде освітлюватись наша Земля.

(Учні спостерігають, що той бік глобуса, який повернений до світла, освітлений, протилежний - в тіні).

- То який можна зробити висновок, якщо Землю повернути раз навколо своєї осі?

- Той бік, що був у тіні, стає освітленим, й освітлений - в тіні.

- Отже, обертання Землі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. Такий повний оберт земна куля робить за 24 години, тобто за добу.

- Подивіться уважно на освітлений бік глобуса і скажіть, на яких материках день, а на яких - ніч. Чому ви так думаєте? ,

- Дайте відповідь ще на одне питання: доба триває 24 години. Чим |

це пояснюється?

V. Осмислення учнями знань.

Робота з підручником.

Читати статтю "Чому буває день і піч".

2. Дати відповіді на питання.

Що таке вісь?

Де вона знаходиться?

- Яка причина зміни дня і ночі?

- Чи обертається навколо осі Північний і Південний полюси?

3. Робота в зошитах з друкованою основою, с.30.

- Уявіть, що ви - вчені, які досліджують космос. Вам прийшло завдання з космічного центру зобразити Землю і Сонце, але при цьому обов'язково вказати, на якій частині земної кулі буде день, а на якій - ніч. Допоможіть космічному центру.

Сонце Земля

4. Розгадування кросворда.

- Діти, погляньте, в конверті с ще одне завдання, яке нам надіслали з космічного центру. Це - кросворд. Нам потрібно дати відповіді на запитання і ми зможемо відгадати зашифроване в цьому кросворді слово.

Запитання до кросворда.

1. - 2. Срібне показалось, золоте сховалось. (Місяць, Сонце)

3. На якій планеті ми живемо? (Земля.)

4. Зменшена модель Землі. (Глобус.)

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 



Реферат на тему: Обертання Землі навколо своєї осі. Чому буває день та ніч

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок