Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Розвивальна функція процесу едукації

Розвивальна функція процесу едукації

Назва:
Розвивальна функція процесу едукації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,75 KB
Завантажень:
122
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Розвивальна функція процесу едукації
План
1. Поняття виховання і вихованості
2. Виховна ситуація і процес формування поглядів, переконань та звичок
3. Виховні можливості уроку
4. Функції вчителя

Розвиток як аспект едукації
Традиційно розвиток мислиться як результат навчання і виховання. Такий підхід зумовив поширення терміна і поняття "загальний розвиток", що по суті наближається до поняття "формування особистості". В обидвох випадках йдеться фактично про все те, чим "збагачується" людина.
На жаль, таке універсальне, а отже, нечітке розуміння поняття "розвиток" виявилося для педагогіки і для практики навчання згубним, бо дозволило підмінювати те, що дійсно можна назвати розвитком, звичайним заучуванням інформації. І оскільки пропонувати інформацію ("давати знання") — справа порівняно неважка, то все це й спричинило формування культу знань, умінь та навичок і загалом призвело до домінування ЗУН-ів, а звідси і до перевантаження учнів. Справа подавалась таким чином, що чим більше знань, умінь і навичок ми забезпечимо дітям, тим більш "розвинутими" вони виявляться.
Ототожнення інформативного навчання і розвитку безпідставне. Широка поінформованість людини ще не є ознакою її високого розвитку. І навпаки, розвинута особа не завжди широко поінформована. Люди, які переоцінюють знання, помиляються в розумінні самого поняття "розвиток". Пригадаймо ще раз, що воно стосується мислення, механізму пам'яті, здібностей, вольових якостей, уяви, почуттів, смаків, потреб, духовної й фізичної витривалості тощо. Брак відповідних якостей жодними знаннями не компенсувати. Відтак очевидно, що інформація стосується якоїсь певної сфери чи ситуації, а розвинуте мислення, удосконалені здібності, вольові якості тощо переносяться на будь-які, іноді зовсім нові для людини, сфери. Розвиток стосується найперше "інструментарію" діяльності людини і характеризується не кількісними, а якісними показниками.
Розвиток не може зводитися також до поняття виховання. Ці процеси мають чіткі відмінності. По-перше, розвиток завжди пов'язаний з потребою діяльності й розширює здатність до неї, тоді як виховання охоплює лише ставлення людини до того, що її оточує.
По-друге, до цих двох сфер структури особистості соціальне середовище (суспільство) ставиться по-різному. Хоча воно й зацікавлене в розвитку своїх членів, проте відсутність у них "розвинутості" не розглядається як момент антисоціальний. На вади ж виховного характеру суспільство реагує гостро і сприймає їх як ворожу щодо себе категорію.
По-третє, розвиток є процесом односкерованим, поступовим. Він може прискорюватися або сповільнюватися. Що ж до виховання, то це процес, який не може бути прискореним або сповільненим.
Різницю між розвитком і вихованням неважко помітити і на практиці. Людина може бути розвинутою, але погано вихованою, і навпаки, вихованість не є показником розвинутості.
Отже, розвиток — це удосконалення функцій та якостей людини, що стосуються духовної, психічної, соціальної та фізичної сфер її життєдіяльності.
Головна передумова розвивального навчання полягає в тому, щоб кожна дитина працювала на межі своїх можливостей і ставила перед собою складніші, вищі цілі, що осягається шляхом широкого застосування навчальних задач. Розвиток починається там, де закінчуються знання, уміння і навички (рис. б). Якщо навчальна задача розміщена в їх межах, тобто, якщо знань, умінь і навичок цілком достатньо, щоб її вирішити (на рис. 5 позначено точкою А), то вона не вимагатиме напруження сил і розвитку практично не забезпечує.
Рис. 5. Рівні проблемності навчальної задачі
Якщо ж задача знаходиться за межами ЗУН-ів (позначена точкою Б), то вона неминуче вимагатиме певної "здогадки", "відкриття", "пошуку", а отже, передбачає активізацію зусиль на межі можливостей, зумовлює напругу. У процесі такої діяльності індивід мобілізує свої фізичні, психічні, соціальні й духовні потенції (виявляє зусилля), унаслідок чого, згідно зі законами природи, вони удосконалюються, розвиваються. "Людина.., як і все живе, розвивається лише тоді, коли вона і думає, і почуває, і діє", — писав російський педагог (Вахтеров В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Розвивальна функція процесу едукації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок