Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Аксіологічний підхід до духовного потенціалу освіти України

Аксіологічний підхід до духовного потенціалу освіти України

Назва:
Аксіологічний підхід до духовного потенціалу освіти України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,70 KB
Завантажень:
222
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему
Аксіологічний підхід до духовного потенціалу освіти України


Так, в Україні настали (і наразі відбуваються) надзвичайно важливі соціальні, економічні, а головне – духовні, моральні зміни. Абсолютна більшість громадян України впевнені в тотальності та незворотності цих змін, не дивлячись на шалений опір та тиск тих, хто ніколи не сприймав свій народ всерйоз.
На часі серйозна небезпека духовного спустошення не тільки сучасників, але і майбутніх поколінь співвітчизників. Такий стан обумовлений природними наслідками зміни ціннісної парадигми, породженої цивілізаційним конфліктом. А така зміна на рівні суспільної і індивідуальної свідомості практично завжди відбувається за скривленою моделлю закону “заперечення-заперечення”. Ломка старих ідеологічних догм створила в системі ціннісних орієнтацій особистості українців вакуум, який зараз намагаються безладно заповнити або довічними загально-людськими цінностями (через віру, церкву), або цінностями суспільства споживання, переносячи їх на український ґрунт без урахування специфіки нашої історії та ментальності. За подібних умов наступ антикультурних явищ призводить до того, що картина світу та система ціннісних орієнтацій, які складаються в сприяють позитивному розвитку особистості та суспільства.
Не набрали порядку духовності і відносини між людиною та природою. Людська, техногенна діяльність робить можливою природну кризу. Р.Хіггінс Кулюткин Ю.Н. Изменяющийся мир и проблема развития творческого потенциала личности. Ценностно-смысловой анализ. – Спб.: СПбГУПМ, 2001. – 84 с, С.14. назвав шість самих складних глобальних проблем людства: демографічний вибух, продовольча криза, спустошення ресурсів, руйнування природного середовища, зловживання ядерною енергією та некерованість науки і техніки.
К.Лоренца Lorenz K. Dir acht Todsunden der ziviliezten Menschheit. – Munchen, 1973. до основних сучасних ”гріхів” людства відносить: перенаселення; спустошення життєвого простору; біг навперегонки з самим собою (більшість людей сприймають як цінність лише те, що дозволяє їм перегнати своїх близьких); теплова смерть відчуттів на ґрунті комфорту; генетична деградація; розрив з традиціями; індокрінація (віра в неперевірені знання та теорії); зловживання ядерною енергією.
Чи впливають ці апокаліптичні чинники на духовний світ, моральність, соціальну поведінку наших сучасників? Безперечно, що впливають (пояснюють, визначають…).
Американський соціолог А.Тоффлер вважає [129], що економіка минулого винагороджувала людину за такі риси характеру, як підкорення єдиній центральній владі, здатність до розуміння того, як функціонує бюрократія, здатність змиритися з довічною механічною та одноманітною працею. Нова ж економіка та більш різнорідна й демократична культура будуть винагороджувати людей перш за все за пізнавальні здібності, швидке пристосування до змін, яскраву індивідуальність та підприємництво, здатність виступати посередниками та прибічниками згоди.
Г.І.Волинка [143], аналізуючи зарубіжну філософію ХХ ст. зазначає: “…у різних колах європейського суспільства поширюється дивний феномен, який можна було б назвати життєвою дезорієнтацією… Система цінностей, що організовувала людську діяльність… втратила свою очевидність, привабливість, імперативність. Західна людина захворіла яскраво визначеною дезорієнтацією, не знаючи більше, згідно з якими зірками жити”.
Філософ В.Воловик [26] посилається на зростаючу тенденцію синдрому дива, який послаблює волю до життя, прагнення щось змінити на краще. На його думку, ця риса проявляється в традиційній для українців марній мрійливості, необґрунтованих сподіваннях на зміни в житті, очікуванні месії. Він з гіркотою зауважує, що зростаюче покоління українського суспільства із сьогодення, із сучасності орієнтується не на майбутнє, а на минуле. Такого не знає ні одне цивілізоване суспільство.
Очевидно, пише О.Вишневський [22], що “через десять років життя ставитиме до українця зовсім інші вимоги, ніж ті, які ставило донедавна і до яких наша виховна традиція пристосувалась.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Аксіологічний підхід до духовного потенціалу освіти України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок