Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Зіставно-порівняльний метод у практиці викладання культурології

Зіставно-порівняльний метод у практиці викладання культурології

Назва:
Зіставно-порівняльний метод у практиці викладання культурології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,13 KB
Завантажень:
250
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК
Матвеева Н.П., Миколаївський державний гуманітарний університет ім. Петра Могили
Матвеева Наталя Петрівна - доктор філологічних наук, професор. Коло наукових інтересів - культурологія.
Зіставно-порівняльний метод у практиці викладання культурології
Статтю присвячено ілюстрації зіставно-порівняльного (історичного) методу в практиці викладання культурології на матеріалі свят, звичаїв, обрядів античних народів та українців. Порівнюються як назви, так і безпосередньо традиції, внаслідок чого зроблено висновок про взаємоконтакти та взаємовплив зазначених культур.
The article focuses on the comparative (historical) method in teaching cultural studies based on holidays, traditions, rituals of Antique people and Ukrainians. Titles are compared as well as traditions and the conclusion on the crosscultural influence is made. Статтю присвячено актуальній науково- методичній проблемі - використанню зіставно- порівняльного (історичного) методу в процесі навчальної діяльності вищих навчальних закладів. Заснування зіставно-історичного методу в лінгвістиці здійснили незалежно один від одного датський учений Р. Раск, німецькі лінгвісти Ф. Бопп, Я. Грімм і російський мовознавець О. Востоков. В подальшому цей метод безпосередньо в мовознавстві отримав широке визнання. Проте вивчення цього методу по відношенню до інших дисциплін, зокрема в практиці викладання культурології, ще є недостатнім. Тому мета нашої статті - аналіз деяких фрагментів культури українців (зокрема звичаїв, обрядів, традицій тощо) в порівнянні з культурою інших народів, головним чином античних, що є однією з можливих ілюстрацій зіставно-порівняльного (історичного) методу в практиці викладання культурології.
Одним із головних в нашій роботі є висновок про виняткову корисність у процесі викладання культурології як комплексної науки зіставлення та порівняння фактів різних культур, що дає змогу говорити про взаємозв' язок, контактування різних народів та взаємовплив їх культур. Цей висновок зроблено головним чином при розгляді звичаїв, обрядів античних народів та українців. Цікаво, що відгомін контактування цих народів в багатьох випадках існує і на сучасному етапі розвитку їх культур. Матеріальне підтвердження такого контактування надає археологія, зокрема знахідки на території сучасної України численних грецьких і особливо римських скарбів із античними ювелірними прикрасами та монетами. Одним із доказів контактування зазначених народів у духовній сфері є матеріал, викладений нижче.
Якщо розглядати українську культуру в контексті інших країн Європи, виявляється багато цікавого і навіть несподіваного. Зокрема, привертають увагу культурні зв'язки прадавніх українців із населенням античних міст-держав Північного Причорномор'я: Ольвії, Тіри, Феодосії, Пантікапею, Херсонесу. Ці зв'язки розпочалися приблизно з УІІ ст. до н.е., і відомості про культурні контакти прадавнього населення території сучасної України можна знайти в працях таких представників античності, як Геродот, Діодор Сіцілійський, Страбон, Демосфен, Птолемей, Овідій, та інших стародавніх вчених, філософів, письменників, поетів. Так, можливо, близько V ст. до н.е. Ольвію (сучасна Миколаївська обл.) відвідав "батько історії" Геродот. Підставою для такого припущення є розповідь Геродота про скіфського царя Скіла, який мав в Ольвії власний палац. Про скіфо-грецькі культурні зв'язки свідчить значна кількість давньогрецьких ювелірних виробів, знайдених у скіфських курганах під час археологічних розкопок, зокрема одна з найвідоміших знахідок ХХ ст. - золота пектораль.
Римський період історії античних держав Північного Причорномор' я і відповідно контакти прадавнього українського населення з римлянами тривали приблизно з середини І ст. до н.е. до 70-х рр. rV ст. нашої ери, коли такі античні міста-держави, як Тіра (сучасна Одеська обл.), Ольвія та Херсонес (околиця сучасного Севастополя), увійшли до складу римської провінції - Нижньої Мезії. Держави Північного Причорномор' я виявилися для Римської імперії своєрідним бар'єром, що захищав римлян від навали кочових племен (готів, гунів) на східних кордонах імперії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Зіставно-порівняльний метод у практиці викладання культурології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок