Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Становлення характеру: педагогічне трактування

Становлення характеру: педагогічне трактування

Назва:
Становлення характеру: педагогічне трактування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,09 KB
Завантажень:
16
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Становлення характеру: педагогічне трактування
План
1. Становлення характеру: педагогічне трактування
2. Безхарактерність
Ставлячи перед собою завдання впливати на розвиток характеру дитини, педагог повинен мати власний "педагогічний" погляд на предмет.
Насамперед, мусить бути враховано те, що, як уже йшлося, людину не можна виховувати "покомпонентно". Почування і воля не розвиваються поза участю розуму і ціннісних орієнтацій. Педагогіка змушена відштовхуватись від цілості людина (дивитись на характер "з відстані"). Проте їй потрібні і такі підходи, використавши які, вона водночас бачила б у ньому і конкретні точки прикладання зусиль.
Специфічною вимогою педагогіки є трактування характеру з динаміці. Усі його складові не є абсолютно стійкими, навіть природні властивості по-різному виявляють себе у різні періоди життя людини. Відомо, наприклад, що в інтелектуальному плані деякі люди розвиваються швидше, інші — повільніше; у деяких цей процес зупиняється в 45—50 років, а в інших пік розвитку припадає на старість. Це стосується також решти компонентів характеру і загалом зумовлює його мінливість.
Є підстави вважати, що розвиток характеру має і певні вікові особливості, передбачає послідовну появу певних ознак. Особливо це стосується темпераменту. Як і наше обличчя, — вважає Я. Ярема, — затримуючи основні риси подібности, змінюється з роками і наш природжений темперамент. Він схильний припустити навіть, що дитинству властиві переважно риси сангвіністичної збудливості, юності — меланхолійна забарвленість, зрілому вікові — здатність до рішучих дій, а старості — споглядальний спокій флегматика.
Важливою особливістю педагогічного підходу до проблеми характеру є також усвідомлення того, що і хто виховує характер. Традиційно-християнське трактування людини виходить з того, що вона сама за себе відповідальна, а тому сама бере участь у його формуванні. "Характер — є в першу чергу наслідком роботи людини над собою, є виявом її свобідної волі" (Ващенко Г., 1952, с. 225). Григорій Ващенко вважає примітивним і вульгаризованим трактування людини як об'єкта виховання, що ґрунтується на поглядах російських рефлексологів (І. Павлов та ін.) і американських бігевіористів. Бо "фактично людина може діяти не тільки внаслідок впливу на неї зовнішніх, а й внутрішніх причин" (Там само, с. 15). Самовихованню характеру Г. Ващенко відводить головну роль.
Отже, виховання характеру — як його ядра, так і периферії — підлягає дії тих самих законів, за якими будується все виховання та розвиток людини. Тут задіяні три головні чинники; а) природні, вроджені особливості організму (є підстави вважати, що всі компоненти характеру мають свій початок у спадковості); б) вплив зовнішніх життєвих обставин, у тому числі й виховний вплив середовища; в) власна воля і розум людини. Таким чином, характер започатковується природою і вдосконалюється в процесі діяльності під впливом обставин та власної волі індивіда.
Серед вроджених чинників розвитку характеру К. Ушинський називає: а) загальний стан організму (сильний — ослаблений, хворий — здоровий); б) властивий організмові темп поповнення (відновлення) енергії за рахунок харчування; в) особливості будови мозку та всієї нервової системи, що виражається у сприйнятливості й збереженні зовнішніх вражень, рухливості, дратівливості тощо.
До чинників зовнішнього виливу на формування характеру відносять найперше систему виховання і розвитку дитини. Ця система повинна бути цілеспрямованою і орієнтувати її на вироблення відповідних якостей характеру. Костянтин Ушинський не схвалює виховання, "що само не має сильного характеру, не пройняте традицією, не може виховувати сильних характерів, і вихователь зі слабким характером, мінливим способом думок і дій ніколи не розів'є сильного характеру у вихованцеві..." (Ушинський К., 1954, т. 1, с. 237).
Галицькі педагоги міжвоєнного часу вказували також на те, що у формуванні характеру значну роль відіграють географічні, а особливо соціальні, обставини, серед яких зростає дитина (Біланюк П.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Становлення характеру: педагогічне трактування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок