Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> ДИСКУСІЯ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ МЕТОД ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ З СУСПІЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН

ДИСКУСІЯ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ МЕТОД ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ З СУСПІЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН

Назва:
ДИСКУСІЯ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ МЕТОД ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ З СУСПІЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,04 KB
Завантажень:
258
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК 378.5
О. В. Максимочкіна
ДИСКУСІЯ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ МЕТОД ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ З СУСПІЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН
У статті аналізуються освітньо-виховні можливості дискусії як методу проведення семінарських занять з суспільних дисциплін у вищій школі.
Актуальність зазначеної теми полягає в тому, що в навчальному процесі часом викладачі не надають достатньої уваги навчанню студентів навичок проведення дискусій. Проте самі студенти опановують їх досить швидко порівняно з іншим видами робіт (реферати, конспекти та інше). Дискусію слід відрізняти від діалогу. Дискусія (лат. discussio - дослідження, розгляд) - це спільне обговорення групою якої-небудь теми, що являє собою спільний інтерес. У ході обговорення відбувається зіткнення різних ідей, думок, перевіряються погляди, концепції, стосунки між людьми діалог (від грец. dialogos) - розмова між двома або кількома особами. Навчальний діалог може проходити у формі вигаданого спору двох історичних фігур, або вчених, коли протиставляють їхні позиції, обґрунтовуються погляди представників різних наукових шкіл. Для таких діалогів необхідно добре знати факти з життя історичних осіб - біографію, основні погляди, внесок у науку. Зразками таких діалогів можуть бути:
• Соціоцентризм і антропоцентризм в соціології (Платон-Аристотель, Руссо-Мор);
• Гоббс і Локк про державу;
• Парето і Липинський про еліти тощо.
Успіх дискусії багато в чому залежить від рівня попередньої апробації запропонованої теми. У її проведенні слід враховувати:
• Відповідність теми інтересам і рівню знань аудиторії, актуальність винесених на обговорення тем;
• Обмеження цих питань тимчасовими рамками;
Забезпечення необхідного числа учасників і слухачів.
Існує різноманітність техніки проведення дискусії, її початок, висновки, форми проведення тощо. Ефективність дискусії передбачає ретельну підготовку плану, уміння оперувати фактами, додатковими даними, діловитість, уміння виступати, здатність конструктивно мислити, створювати в аудиторії демократичну атмосферу. Дискусія корисна в навчальному процесі. Вона особливо доцільна при дослідженні відносин, цінностей, для підтримки або обміну ідей, при необхідності вирішити в групі яку-небудь проблему, для використання ресурсного потенціалу знань навчальної групи.
Можна запропонувати різні теми для дискусії, наприклад:
- Демократія - майбутнє людства чи атрибут західної цивілізації?
- Україна в ХХІ столітті - демократія або диктатура?
- Які соціальні умови необхідні для демократії?
- Критичний підхід до поняття демократія.
Проте використання дискусії в навчальному процесі має і свої мінуси:
- вона займає багато часу;
- має обмежене використання при вивченні фактів або при психомоторному вивченні;
- дискусія може бути монополізована декількома студентами;
- її важко вести у великій аудиторії.
Усе це вимагає особливо відповідального підходу викладача до організації і проведення дискусії. Він повинен ретельно продумати завдання дискусії, її можливий хід, варіанти, а головне - висновки, до яких слід підвести тих, хто навчається. Слід звернути особливу увагу на таке: чітко визначити і повідомити групу, чого ви хочете досягти в результаті дискусії, визначити завдання дискусії, час її проведення, визначити коло її учасників, підготувати питання для стимулювання учасників, відвести час для «розігріву», допомагати групі періодично підводити підсумки, узагальнювати висловлені думки і вказувати на те, наскільки успішно просувається полеміка. Необхідно утримувати дискусію в потрібних рамках, щоб не відволікатися від теми, стежити за тим, щоб основні пункти були обговорені і були пов'язані з матеріалом, що вивчався слід Прагнути залучити до дискусії всіх, але треба поважати й тих, які мовчать.
Як правило, дискусія не передбачає виставлення оцінок або ухвалення яких-небудь рішень. Її основна мета - навчити студентів логічно викладати свої думки, доказово відстоювати свій погляд, у відвертому спорі обґрунтовувати істинність своїх думок.
Першим і обов'язковим кроком на шляху до організації повноцінної дискусії є встановлення в аудиторії певної демократичної атмосфери.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: ДИСКУСІЯ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ МЕТОД ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ З СУСПІЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок