Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Аксіологічні аспекти становлення керівни-ка школи

Аксіологічні аспекти становлення керівни-ка школи

Назва:
Аксіологічні аспекти становлення керівни-ка школи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,83 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему
Аксіологічні аспекти становлення керівни-ка школи


Ще 400 років до н.е. філософ Сократ з іронією писав: ”Жодна людина не почне займатися ремеслом, якщо попередньо не вивчила його, навіть коли це найнезначніше заняття. Проте кожен вважає себе підготовленим для найважчої справи – для управління”.
Французький письменник Проспер Меріме у новелі ”Таманго” описує випадок, коли невільники вирвалися з полону у трюмі корабля, яким їх везли із Сенегалу до Нового Світу. Вони вбили всю команду і захопили корабель. Як з’ясувалося, після перемоги, ніхто з невільників не вмів управляти судном. Після багатоденних страждань та спроб врятуватися всі вони загинули посеред океану.
Зважаючи на нашу слов’янську ментальність, М. Горький писав: ”Я з особливою підозрою, особливою недовірою ставлюся до російської людини при владі – недавній раб, вона стає найсвавільнішим деспотом, як тільки здобуває можливість бути володарем ближнього свого”.
Рівень успішного функціонування школи як соціального, освітньо-виховного інституту, що забезпечує розвиток підростаючого покоління, у значній мірі залежить від функціональної грамотності керівника. У цьому контексті стає цілком зрозумілим, що набуття майбутнім керівником високого професіоналізму потребує спеціальної підготовки і створення необхідних умов для успішної діяльності. Цими умовами можуть бути, зокрема, надання певної самостійності й відповідних повноважень, наявність конкуренції на ринку праці, наявність інтересу, мотивації і прагнення людини до діяльності.
Поняття ”функціональна грамотність” досліджене в працях Є.П. Тонконогої, В.Ю. Кричевського, В.Г. Онушкіна, Ю.М. Ку-лют-кіна, С.Г. Вершловського, Г.С. Сухобської, В.І. Бондаря, В.І. Маслова Є.М. Павлютенкова Г.В. Єльникової та ін. Академік В.Г. Онушкін під функціональною грамотністю керівника розуміє здатність до ефективної управлінської дії, яка вироблена в процесі учіння.
Ю. Хабермас виділяє три види грамотності – базову, функціональну та вивільняючу. Предметом нашого дослідження є функціональна грамотність керівника школи та фактори, які впливають на її формування. У соціології та педагогіці створені алгоритми управлінської діяльності, які, під час дотримання нормативних соціальних, професіональних, особистісних факторів сприяють ефективному вирішенню управлінських задач конкретного освітнього закладу. Але “нормативність” є поняттям достатньо абстрактним та важковимірюваним. Віддаючи пріоритет соціуму, як керівному факторові ефективності освіти, ми, проте, визнаємо важливу роль особистісних ціннісних характеристик керівника школи у забезпеченні компетентного управління.
Від етапу становлення компетентного керівника школи до його переходу на етап розвитку – шлях багатомірний та тернистий. Темпоральний аспект прискорення становлення за сучасних безкомпромісних соціальних умов набуває особливого, виключно важливого значення в діяльності кожного керівника. Більшість керівників шкіл (82%) суб’єктивно вважають, що період їх професійного становлення завершується до кінця третього року управлінської діяльності. Але, як показують об’єктивні дослідження, цей період у них за більшістю кваліметричних характеристик завершується не раніше як на п’ятому-восьмому році роботи.
Керівники-початківці ще не можуть оцінити обсяг та параметри своєї діяльності. 30% директорів шкіл “дозволяють” собі перший період працювати в неповній структурі діяльності. Своє управлінське поле вони поступово прирощують та збільшують (протягом трьох-чотирьох років), вводячи нові для них, опановані теоретичним, самоосвітнім та емпіричним шляхом (“методом втику”), аспекти діяльності. Становлення включає такі етапи: – адаптація – стабілізація – перетворення.
Наші пілотні дослідження у Запорізькій області (враховувався диференційований віковий ценз, досвід роботи, управлінський стаж) показали, що 10% респондентів знаходяться на стадії адаптації, 65% – на стадії стабілізації, 12% керівників шкіл вважають, що рівень їх управлінської грамотності відповідає стадії перетворення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Аксіологічні аспекти становлення керівни-ка школи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок