Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Методичні умови ефективної організації пізнавальної діяльності учнів на уроках етики

Методичні умови ефективної організації пізнавальної діяльності учнів на уроках етики

Назва:
Методичні умови ефективної організації пізнавальної діяльності учнів на уроках етики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,99 KB
Завантажень:
251
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Методичні умови ефективної організації пізнавальної діяльності учнів на уроках етики


Завданням курсу „Етика", вивчення якого розпочалося з 2005 року в 5-6 класах загальноосвітніх навчальних закладах України, є не стільки розширити обізнаність учнів з морально-етичних категорій, скільки сформувати у них моральні якості та відповідні моделі мислення, переконання і поведінки. На відміну від інших навчальних курсів основної школи, він передбачає формування вмінь поводитись, проявлятись, реалізуватись у життєвих ситуаціях, спілкуватися з іншими, отримувати досвід поведінки, взаємодії, взаємовідносин з іншими.
Ми погоджуємося з думкою відомого українського філософа В.А. Малахова, що  в основі викладання етики завжди діалог учителя з учнем і самих учнів між собою; метою таких занять насамперед має стати пошук і утвердження начал добра, які живуть у душі самої людини. Два взаємопов'язані завдання, які при цьому неможливо оминути, це  по-перше, максимальне сприяння пробудженню в учнів інтересу  до особистого самовизначення, адже на уроці етики вони, можливо вперше в  житті  так впритул стикаються з потребою висловити себе, увиразнити власні уявлення про добро і зло, любов, сенс життя людини.  По-друге,  вкрай важливо, щоб це самоусвідомлення від самого початку було скероване на ціннісний  позитив, щоб саме у перспективі світла і добра дитина вчилася артикулювати свою присутність у світі. [1,7].
Викладання курсу базується на новій педагогічній етиці, визначальною рисою якої є взаєморозуміння, взаємоповага, творче співробітництво вчителя і учнів, учнів між собою.
Найпродуктивнішою формою проведення уроків етики можуть бути етичні практикуми, пропонує А.І. Мовчун, на яких учні розв'язують педагогічні ситуації, виконують вправи, тести,  ділові та рольові ігри. Педагогічні ситуації створюють умови для здійснення дитиною певного морального вибору, прийняття нею відповідного морального рішення [2,36].
Як різновид активної моделі навчання мають обов'язково застосовуватися інтерактивні технології навчання, суть  яких полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії всіх, хто навчається.
Важлива роль у структурі уроку належить мотивації навчальної діяльності учнів, підкреслює О.І. Пометун,  мета якої - сфокусувати увагу учнів на проблемі й викликати інтерес до теми, що обговорюється. Крім того, кожна тема, що засвоюється учнями, відповідно до фундаментальних положень теорії психолого-філософського пізнання, може реально вважатися засвоєною, якщо вона стала основою для розвитку в особистості суб'єкта пізнання власних новоутворень: у його свідомості, емоційно-ціннісній сфері тощо. Отже, суб'єкт навчання повинен налаштовуватися на ефективний процес пізнання, мати в ньому особистісну, власну зацікавленість; усвідомлювати, що і навіщо він зараз робитиме. Без виникнення цих внутрішніх підвалин - мотивів учіння і мотивації навчальної діяльності - не може бути ефективного пізнання [3,14].
З метою мотивації можуть використовуватися прийоми, що створюють проблемні ситуації, викликають у підлітків здивування, подив, інтерес до змісту знань і процесу їх отримання, підкреслюють парадоксальність явищ і подій. Доцільно, на нашу думку, використовувати уривки з художньої літератури, малюнки, ілюстрації, прислів'я, крилаті вирази.
Без чіткого і конкретного визначення й усвідомлення учнями навчальних результатів їхньої пізнавальної діяльності, особливо на уроках етики з використанням інтерактивних технологій, учні можуть сприйняти навчальний процес як ігрову форму діяльності, не пов'язану з навчальним предметом.
Для успішного навчання учнів формулювання результатів уроку повинно відповідати таким вимогам - чітко відображати рівень навчальних досягнень, який очікується в результаті  засвоєння учнями знань, обсяг і рівень розвитку навичок і умінь, розвиток емоційно-ціннісної сфери учнів (формування переконань, характеру, вплив на поведінку тощо); визначення, формування емоційно-наповненого ставлення учнів до тих явищ, подій, процесів, що є предметом вивчення на уроці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Методичні умови ефективної організації пізнавальної діяльності учнів на уроках етики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок