Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Принципи формування системи освіти (освітніх систем) України

Принципи формування системи освіти (освітніх систем) України

Назва:
Принципи формування системи освіти (освітніх систем) України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,55 KB
Завантажень:
304
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему
Принципи формування системи освіти (освітніх систем) України


Проблеми діяльності органів управління освітою розглянуті в працях Є.С.Березняка, І.С.Ладенка, А.В.Оболен-ського, К.Ф.Присяжнюка, В.Г.Стіоси, П.В.Худомінського.
Удосконалення системи управління школою висвітлені в дослідженнях В.І.Бондаря, О.О.Орлова, Є.М.Павлютенкова, В.С.Пікельної, Т.С.Рабченюка, І.П.Раченка, М.С.Сунцова.
Теоретико-методологічне обґрунтування методів управління відображено в роботах В.М.Глушкова, Б.І.Гурней, А.І.Колосова, В.Д.Симоненка, П.І.Третякова, Н.С.Яковлєва.
Аспекти психології управління сучасною освітою України досліджувалися в працях С.Д.Максименка,В.О.Маляко, Л.М.Кара-мушки, В.В.Крижка, Н.Л.Коломінського.
Теоретичними засадами державного управління освітою виступає синергетичний підхід, центральним поняттям якого є система. Ми розглядаємо систему як стійку сукупність залежних одне від одного елементів та їх взаємопов’язаних дій, спільне функціонування яких спрямоване на досягнення мети.
Ще з часів “академії” Платона (386 р. до н.е. – 529 р. н.е.) формувалися певні вимоги до освітнього середовища.
Під оточуючим середовищем розуміється “сукупність умов і впливів, що оточують людину” (Д.Ж.Маркович).
Освітнє середовище* – це система впливів і умов формування особистості, а також можливостей для її розвитку, які містяться в соціальному і просторово-предметному оточенні (В.А.Ясвін).
Освітнє середовище слід розглядати як оточення учня в житті та протягом шкільного навчання. Воно передбачає існування соціуму, в якому учень знаходиться в процесі отримання освіти, враховуючи інформаційний освітянський простір разом із сукупністю су-часних засобів навчання. На освітнє середовище суттєво впливають такі чинники, як соціаль-но-майнове розшарування суспільства, становище дітей у родині тощо Модернізація освіти в Україні. Аналітичний огляд результатів всеукраїнського опитування керівників загальноосвітніх навчальних закладів у 2004 р. – К.: 2004..
Г.А.Ковальов виділяє такі структурні компоненти освітнього середовища:
фізичне оточення – шкільне приміщення, його дизайн, розмір і просторова структура навчальних помешкань, умови для переміщення і розміщення учнів;
людський фактор – добір учнів, наповнюваність класів і його вплив на соціальну поведінку учнів, особливості й успішність учнів, етнічні особливості, якість підготовки вчителів, статево-вікова структура шкільного контингенту;
програма навчання – новаторський характер змісту програм навчання, технології навчання, стиль і методи навчання, форми навчальної діяльності, характер контролю.
Основні типи освітнього середовища (за Я.Корчаком):
догматичне освітнє середовище – сприяє розвитку пасивності і залежності дитини;
кар'єрне освітнє середовище – сприяє розвитку активності і залежності дитини;
безтурботне освітнє середовище – сприяє вільному розвитку й зумовлює пасивну життєву позицію дитини;
творче освітнє середовище – сприяє вільному розвитку активної дитини.
Важливою характеристикою соціальних систем є поняття цілеспрямованості системи. Насамперед, необхідно визначитися в тлумаченні поняття “система”.
Множинний та різноманітний об'єктивний світ представлений великим різноманіттям систем, якісна специфіка і розходження в яких утрудняють формулювання загального визначення поняття “система”.
У теорії систем виділяється цілий ряд ознак, за допомогою яких системи можуть бути описані як цілісні утворення:–
об'єкт як система характеризується, насамперед, наявністю сукупності елементів;–
системний об'єкт має визначені зв’язки і відносини.
Крім загальних для всіх систем ознак, виділяється така ознака, як наявність цілей.
“Система (об’єкт) діє цілеспрямовано, якщо вона продовжує переслідувати одну й ту саму мету, змінюючи свою поведінку при зміні зовнішніх умов” [5]. Усі соціальні системи (включаючи систему освіти) – цілеспрямовані.
Поряд із зазначеними вище можна виділити ще ряд властивостей: складна система має ієрархічну структуру; складна система – це відкрита система, так як лише подібна система має здатність до розвитку; складна система має автономну просторово-тимчасову кваліметрію*, що відображає специфіку її функціонального простору; складна система може бути представлена певною кількістю моделей, кожна з яких відображає деяку частину її суті.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Принципи формування системи освіти (освітніх систем) України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок