Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Психолого-педагогічні основи модульного навчання біології у ВНЗ

Психолого-педагогічні основи модульного навчання біології у ВНЗ

Назва:
Психолого-педагогічні основи модульного навчання біології у ВНЗ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,38 KB
Завантажень:
228
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Психолого-педагогічні основи модульного навчання біології у ВНЗ


Основна мета сучасної школи полягає в тому, щоб створити таку систему навчання, яка б забезпечувала задоволення освітніх потреб кожного учня відповідно до його схильностей, інтересів і можливостей. Для досягнення цієї мети, на думку більшості науковців, необхідно кардинально змінити парадигму учня і вчителя у навчальному процесі. На сьогодні навчальний процес в масовій школі зберігає суперечності між фронтальними формами навчання й індивідуальним способом засвоєння знань, темпом навчально-пізнавальної діяльності учнів; між необхідністю диференціації освіти й одноманітністю змісту технологій навчання; між переважаючим у школі пояснювально-ілюстративним методом викладання та дієвим характером навчання, яке б сприяло формуванню в учнів практично ціннісних умінь і навичок.
Нині у науковій літературі окреслено низку дидактичних підходів, які спрямовані на зняття окремих суперечностей. Стаття має на меті розкрити основи технології, яка, на нашу думку, дозволяє розв’язати усі перераховані вище суперечності.
Перехід навчання на суб’єкт-суб’єктну основу вимагає такої педагогічної технології, яка б забезпечила учневі розвиток його мотиваційної сфери, інтелекту, самостійності, колективізму, схильностей, умінь здійснювати самостійне керівництво навчально-пізнавальною діяльністю. Тому перед шкільною практикою постала проблема пошуку технології навчання, що дозволяє розв’язати цю проблему. На сьогодні такою технологією, на думку багатьох теоретиків та практиків, є модульне навчання.
Вивчення провідних положень теорії діяльності дозволяє стверджувати, що ефективне навчання передбачає таку його організацію, за якої учень сам оперує навчальним змістом, і лише в цьому випадку він засвоюється усвідомлено та міцно, а отже, відбувається процес розвитку інтелекту учня. Нова парадигма полягає в тому, що учень повинен вчитися самостійно, а вчитель – здійснювати керівництво його навчанням, тобто мотивувати, організовувати, координувати, консультувати, контролювати.
Модульне навчання виникло як альтернатива традиційному. Воно інтегрує в собі все те прогресивне, що накопичено в педагогічній теорії та практиці останніх років. Так, наприклад, із програмованого навчання запозичена ідея алгоритмізації діяльності учня: визначення мети, завдань, етапів навчальної діяльності, індивідуалізація темпу навчання, здійснення чітко окреслених, логічно обґрунтованих дій, проміжний самоконтроль та об’єктивна оцінка проміжних результатів роботи; з теорії поетапного формування розумових дій використовується сама її суть – орієнтовна основа діяльності. Кібернетичний підхід збагатив модульне навчання ідеєю гнучкого управління діяльністю учнів. Із психології запозичено наукове трактування та обґрунтування рефлексії. Накопичені узагальнення теорії та практики диференціації, оптимізації, проблематизації навчання – усе це інтегрується в організації модульного навчання, в принципах і правилах його побудови, відборі методів і форм організації процесу навчання.
Найбільш повно основи модульного навчання розроблено П.Юцявичене і висвітлено в монографії “Теорія та практика модульного навчання” [4], яку було видано ще у 1989 році. Слід зазначити, що тривалий час технологія мала експериментальний характер, цікаво, що навіть у такій фундаментальній праці Г.Селевка як “Современные образовательные технологии” [3] 1998 року видання її було залишено поза увагою.
Сутність модульного навчання полягає в тому, що учень самостійно досягає конкретної мети навчально-пізнавальної діяльності в процесі роботи з модулем. Модуль – це цільова функціональна одиниця, в якій об’єднано навчальний зміст і технологію оволодіння ним в систему високого рівня цілісності.
Окрім того, модуль виступає засобом навчання, оскільки до нього входять цільовий план дій, банк інформації, методичне керівництво щодо досягнення очікуваних результатів, ефективної реалізації навчальної мети.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Психолого-педагогічні основи модульного навчання біології у ВНЗ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок