Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Визначення поняття ”цінність”

Визначення поняття ”цінність”

Назва:
Визначення поняття ”цінність”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,82 KB
Завантажень:
334
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему
Визначення поняття ”цінність”


За свою історію філософія пережила три основні періоди (онтологічний, гносеологічний і аксіологічний) і змінила три провідні тенденції, кожна з яких визріла у попередній і залишилася у змісті наступної.
Таблиця 1
Основні етапи розвитку філософії
Вихідний об’єкт і матеріал філософії | Природа
(Космос, Бог, Всесвіт). | Суспільство
(як сукупність). | Людина
(як індивід і особистість).
Основні
етапи розвитку філософії | Онтологічний
(з VII-VI в. до н. е. по XVI в. н. е.) | Гносеологічний (XVII ст. – 60-і рр. XIXст.) | Аксіологічний (2-га пол. XIX ст. до XXI ст.)
Головним завданням аксіології виступає визначення самого поняття ”цінність”.
Нами було ретельно досліджено зміст підручників з педагогіки для вищої школи, починаючи з 1960 року (О.Г. Ковальов, Н.О. Константінов, М.І. Болдирєв, О.П. Кондра-тюк, С.П. Баранов, В.В. Бєлорусова, М.В. Савін, С.Ф. Збандуто, Г.І. Щукіна, І.Т. Огородников).
Лише у двох підручниках – Г.І. Щукіної (1966 р.) та І.Т. Огородникова (1968 р.) – в кожному з них по одному разу зустрічається поняття ”цінність” як продукт суспільної праці.
В Україні вперше вийшла у 1964 році українською мовою книга В.О. Василенка ”Цінність та оцінка”. До 1965 року в СРСР термін ”аксіологія” використовувався лише при критиці буржуазних концепцій.
У Радянському Союзі філософська дискусія з проблем цінностей уперше відбулася у 1965 році в Тбілісі.
Наступна наукова конференція з проблем особистості та її ціннісних орієнтацій відбулася уже в 1968 році в м. Тарту.
Слід зауважити, що, включно до 1996 року, у вітчизняній педагогіці замість поняття ”цінності” у вжитку були ідеї, ідеали, принципи, норми, погляди, вимоги тощо.
Сучасна філософія і методологія науки розглядає поняття цінностей як одне із найскладніших. Теоретико-методологічне обґрунтування цінностей знаходимо у працях вітчизняних та зарубіжних філософів і соціологів (В.С. Лутай, В.Г. Кремінь, І.А.Зязюн, В.І. Воловик, А.Д. Ятченко, Н. Речер, Б.С. Гершун-ський, Ю. Школенко, О. Дробницький, І. Майзель, М. Розов, М.Коган, В. Марков, Ю. Солонін, О.Д. Научитель, К. Байєр).
В Україні, як і в багатьох країнах світу, зростає молода наука – філософія освіти (В.С. Лутай, М.Д. Култаєва, В.П. Ан-дру-щенко, М.І. Михальченко, В.В. Корженко, С.Ф. Клеп-ко, Л.С. Гобунова), предметом якої у тому числі є ціннісний потенціал освіти.
Соціогенез загальнолюдських цінностей в системі філософської думки як етичного явища досліджено в працях вітчизняних (С. Шардаков, М. Бургін, В. Кузнецов, П. Гуревич, С. Кучинський, М. Зотов, М. Сєдов, В. Соколов, Н. Малиновсь-ка, Т. Перерва, Ю. Смоленцев, Л. Карпинський) та зарубіжних вчених (М. Рокич, Г. Оллпорт, Д. Гілеспі, Н. Кант-ріл, К. Клакхон, Т. Парсонс, М. Мід, Ф. Бенедикт).
Т. Парсонс відзначив, що на початку 70-х років ХХ ст. аксіологія, яка включає в себе широкий спектр ідей – від релятивізму до абсолютизму, від суб’єктивізму до об’єктивізму, від скептицизму до догматизму – виконала в основному завдання власного обґрунтування. Були визначені предмет загальної філософської теорії цінностей, її місце в системі філософії, практичні задачі.
На думку М.М. Скорик, на теоретичному рівні апеляції до загальнолюдських цінностей мають характер:
1) протистояння пріоритету ”класового”;
2) опозиції фундаментальному баченню.
В.Д. Шадриков відзначає, що тільки піднявшись на вершину національної культури, людина зможе розкрити для себе загальнолюдські цінності.
Концептуальний характер впливу духовної культури на формування життєвих цінностей досліджували Д. Леонтьєв, В. Вернадський, А. Гуревич, П. Сорокін, І. Фролов, В. Бурков, Ю. Школенко, І. Зязюн, В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Визначення поняття ”цінність”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок