Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Деякі особливості формування морально-естетичної культури учнів

Деякі особливості формування морально-естетичної культури учнів

Назва:
Деякі особливості формування морально-естетичної культури учнів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,96 KB
Завантажень:
474
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Деякі особливості формування морально-естетичної культури учнів


Для того, щоб цілеспрямовано формувати в учнів морально-естетичну культуру, вчитель має чітко уявляти складові цієї культури, психічні процеси, що лежать в її основі, вплив морально-етичних та естетичних факторів на особистість учня.
Загальновідомо, що культура охоплює все те, що визначає специфіку людського існування в світі, а в більш вузькому значенні цим поняттям позначається сфера духовного життя людей. Розкриваючи окремі питання даної проблеми, ми спиралися на теоретичні розробки Л.Виготського, Г.Костюка, А.Макаренка, В.Сухомлинського, К.Д.Ушин-ського та інших. Важливе значення для наших пошуків у галузі морального розвитку особистості мають праці І.Беха, В.Демиденка, О.Савченко та інших. Проблема морально-естетичного виховання учнів значною мірою досліджена Д.Кабалевським, Б.Неменським, Н.Вєтлугіною та іншими. Форми і методи морального та естетичного виховання підростаючого покоління розкривають В.Котляр, Г.Тарасенко, Г.Шевчен-ко, а також інші молоді науковці, дисертанти, вчителі та вихователі.
Морально-естетична культура людини – це рівень сформованості та досконалості людини у моральному й естетичному відношеннях: духовно-перетворююча діяльність людей за законами добра і краси, моральної та естетичної культури людства, завдань, принципів і методів морально-естетичного виховання особистості. Як засоби морально-естетичного виховання вчитель може використовувати явища природи, довкілля, працю, відносини між людьми, ставлення до оточення, поведінку людей, зокрема дітей, різні твори мистецтва й архітектури. Всі предмети, явища, події мають внутрішні і зовнішні особливості (колір, розмір, структуру, форму, певне співвідношення їх зі змістом предмета), які можуть різною мірою задовольняти моральні та естетичні потреби людей, зокрема підростаючого покоління. Передусім йдеться про потреби в удосконаленні життєвого середовища. Предмет, властивості якого відповідають сучасним нормам, буде для нас естетично цінним – прекрасним.
Вимоги, до вдосконалення складаються у суспільній практиці. Відбиваються необхідні для людей досконалі властивості предметів, і вони стають у свідомості людей естетичними зразками, еталонами, критеріями досконалості. Вироблені власним досвідом і запозичені від інших людей, вони складають у своїй сукупності як естетичні смаки, так і моральне задоволення особистості.
Те, що ми сприймаємо, ми оцінюємо, тобто визначаємо ступінь його краси, значущість його властивостей для нашої естетичної та моральної потреби. Естетичні почуття – це безпосередня відповідь на задоволення естетичної потреби, показник відповідності предмета цій потребі. Відношення може виражатися оцінним судженням: „подобається”, „красиво”. У тому, як учні мотивують свої оцінки, розкривається процес оцінювання. В його основі лежить порівняння сприйнятого з предметами, про які вже виробилося судження, чи з еталонними зразками, які відклалися в смаках учнів як уявлення про те, якими мають бути окремі сторони життя, щоб задовольнити їх морально-естетичні потреби.
Звісно, критерії оцінок ми не завжди усвідомлюємо чітко і точно. Тому учень може оцінювати щось як красиве чи некрасиве, але не зуміє обґрунтувати, чому саме він вважає тільки так, а не інакше. Чим більший досвід оцінювання, тим точнішою і правильнішою буде оцінка.
Якщо предмет не залишить дитину байдужою, її емоційне сприймання перейде в активнодіюче ставлення, устремління зберегти, що сподобалось, примножити красу, передати її іншим (заспівати, намалювати, описати у віршах, розповісти по-своєму казку, створити свій варіант і т.ін.). Це і є морально-естетична діяльність, в основі якої лежить морально-естетичне ставлення до дійсності, яке знаходить своє предметне втілення. Створені за законами краси предмети є важливим показником рівня естетичного розвитку, естетичної культури та морального возвеличення людини і суспільства.
Слід звернути увагу на те, що естетична культура людини містить у собі два взаємопов’язаних моменти: здатність до освоєння естетичних цінностей, існуючих у суспільстві, та здатність до власного створення цінностей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Деякі особливості формування морально-естетичної культури учнів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок