Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Історичний підхід до створення шкільних методичних посібників і збірників задач з фізики

Історичний підхід до створення шкільних методичних посібників і збірників задач з фізики

Назва:
Історичний підхід до створення шкільних методичних посібників і збірників задач з фізики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,18 KB
Завантажень:
120
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Історичний підхід до створення шкільних методичних посібників і збірників задач з фізики


Розробка цілісної теорії та практики збірника фізичних задач і посібників з фізики, побудованих на технологічних задачах, є пріоритетним напрямком методичних досліджень у сучасній дидактиці фізики. Науковий підхід до розв'язання цієї важливої проблеми вимагає проведення історико-методичних досліджень.
Від якості цих дидактичних засобів залежить, наскільки повно будуть реалізовані навчальні, виховні й розвивальні функції задачного підходу. Знання вчителем фізики методичних вимог, яким мають відповідати фізичні задачі, є необхідною умовою компетентного і творчого підходу до добору, складання і використання задач у навчальному процесі.
Оскільки кожний збірник задач і методичний посібник виникли у певній історичній ситуації, їх необхідно аналізувати в контексті історії вітчизняної методики навчання фізики, враховуючи періодизацію, розроблену О.В.Сергєєвим [4, 129-202] й уточнену нами у зв'язку з дослідженнями у 90-х роках історії методики розв’язування задач. Нами було проаналізовано якість збірників задач і запитань з фізики, їх відповідність дидактичним вимогам до якості задач, розробленим О.С.Івановим [3, 27], основними з яких є: педагогічна цінність, підпорядкування технічних відомостей і математичного оператора фізичному, відсутність фізичних і технічних помилок, точність, лаконічність і природність умови [1].
Як приклад розглянемо популярні збірники задач, які мали найбільше поширення на території України.
Серед розглянутих задачників характерними є збірники М.Дерюгіна (1865) і О.Ф.Малініна (1866). Автор першого особливу увагу звертає на фізичну сутність задач та методи їх розв'язування. У кінці збірника додано 27 креслень, що полегшують розв'язування задач, і 8 таблиць, у яких містяться основні фізичні сталі з метою привчити школярів самостійно відшукувати необхідні дані для розв'язування задач. Як бачимо, вже в перших збірниках фізичних задач знайшли втілення прогресивні погляди вітчизняних методистів на значення й методику розв’язування фізичних задач у середній школі.
У структурі "Збірника фізичних задач для гімназій" О.Ф.Малініна (1866) і порядку розташування задач у ньому відображені методичні погляди автора. До важких задач додавалися докладні розв'язування; до деяких - указувався хід умовиводів, за яким учень знаходив розв'язок; до інших - подані тільки результати; окремі - залишені зовсім без відповіді. Хоча всі розрахункові задачі розташовані у тому ж порядку, який прийнятий у підручнику Е.Х.Ленца, відсутність задач-запитань зменшує методичну цінність цього збірника. Така формальна й однобічна точка зору на фізичні задачі багатьма прогресивними вчителями-практиками не поділялася. Тому на межі XIX - XX ст. з'являються шкільні підручники, в яких відображені більш передові погляди на методику розв'язування фізичних задач. До них можна віднести, наприклад, "Збірник запитань і задач з фізики для середніх навчальних закладів" О.Ф.Знаменського (1879). У кожному розділі спочатку вміщено питання (якісні задачі), а потім задачі на розрахунки. До всіх розрахункових задач подано відповіді. Це свідчить про правільне розуміння автором про значущості фізичної сутності задач.
Серед збірників фізичних задач для середньої школи слід відзначити цікавий за задумом перекладений збірник "Почему и потому" Отто Улле (1869), який містив виключно якісні задачі-запитання з важливих науково-природничих галузей. На початку кожного розділу автором подаються короткі пояснення розглядуваного фізичного явища. Далі учні знаходили описи певних фізичних феноменів у формі запитання, яке починається словом "почему". Безпосередньо після запитання йде відповідь, яка пояснює цей фізичний феномен, і починається словом "потому". Тематика задач різна: про явища побуту людини, природи, простих наукових експериментів. Запитань з техніки обмаль, що пояснюється нерозвинутістю цієї галузі. Методична цінність більшості задач, що грунтується на просвітницькому потенціалі, безперечна.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 



Реферат на тему: Історичний підхід до створення шкільних методичних посібників і збірників задач з фізики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок