Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Самостійна робота як форма активізації пізнавальної діяльності особистості ( історичний аспект)

Самостійна робота як форма активізації пізнавальної діяльності особистості ( історичний аспект)

Назва:
Самостійна робота як форма активізації пізнавальної діяльності особистості ( історичний аспект)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,84 KB
Завантажень:
210
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Самостійна робота як форма активізації пізнавальної діяльності особистості ( історичний аспект)


Основна тенденція сьогодення – стрімка зміна оточуючого світу, його глобалізація і інформатизація. Складні соціально-економічні проблеми в житті українського суспільства обумовлюють нові підходи до всіх ланок освітньої системи.
У таких умовах успішною і конкурентноспроможною буде людина, здатна до постійних змін, перекваліфікації, на що вказується у освітніх документах, Державній національній програмі "Освіта (Україна ХХІ), Національній доктрині розвитку освіти, програмі “Вчитель”.
Питання самостійної роботи розглядалися багатьма відомим вченими. Підкреслюючи визначну роль самостійної роботи в інтелектуальних здібностей особистості, В.Г.Кремень вказував на формування здатності до самовдосконалення і творчого пошуку: "... Треба переходити до моделі випереджувальної освіти, в якій цінностями є самостійність, професіоналізм, мобільність, підприємство, комуніка-тивність" [6, 9]. У роботах С.Сисоєвої також розглядалося питання про особистісний розвиток і саморозвиток особистості, що є, на її погляд, головною метою освіти [13, 141]. Згідно цього науково-методична і професійна діяльність педагога повинна спрямовуватися на розробку новітніх навчальних матеріалів, які забезпечать інтенсивність засвоєння інформації та активізацію інтелектуального й творчого потенціалу особистості. Провідні науковці (Г.С.Костюк, І.А.Зязюн, Н.Г.Никало, І.Д.Бех, В.В. Рибалка та інші) стверджували, що в процесі самостійної роботи реалізуються і розвиваються творчі можливості особистості, а особливості процесу творчості полягають у тому, що сам процес впливає на його результат, який, у свою чергу, виражається не тільки у пред-метному плані, а й у зміні самого суб'єкта творчості.
Тому досягти високого рівня інтелектуального розвитку особистості можливо тільки через новий підхід до використання форм активізації пізнавальної діяльності, серед яких ми виокремлюємо самостійну роботу.
Але якщо проаналізувати стан використання самостійної роботи у навчально-виховному процесі, то, попри всю глибину досліджень цього питання, на практиці існує ряд невирішених проблем.
Мета дослідження – визначення сутності поняття “самостійна робота” та розгляд генезису даної категорії у педагогічних працях відомих мислителів.
Видатні мислителі, надаючи великого значення розвитку пізнавальної діяльності особистості, вказували на необхідність самостійного набуття знань. Принцип поєднання навчання з самостійній участю дітей та молоді в продуктивній праці вперше в історії педагогічної думки проголосили Т Мор та Т.Кампанелла. У Т.Кампанели йдеться: "І всі у них навчаються разом... Усіх дітей поділяють на чотири загони, якими керують четверо літніх вчених мужів... До сьомого року життя діти ходять скрізь босоніж і з непокритою головою. У цей час учителі водять дітей у шевські майстерні, пекарні, кузні, до столярів, малярів тощо, щоб вивчити нахили і обдаровання кожного з них... Учнів водять на поля й пасовища, щоб вони дивилися, як працюють селяни, і призвичаювалися до хліборобства та скотарства. І більшої пошани серед них заслуговує той, хто опанував більше мистецтв та ремесел і вміє їх добре застосовувати в житті" [7, 140-141]. Т.Мор і Т.Кампанела підкреслювали важливе значення гармонійного розвитку особистості і широкої організації самоосвіти громадян та залучення їх до науки: "Титул може дістати лише той, хто знає історію всіх народів, їхні звичаї, релігійні обряди, закони, устрій республік і монархій, життєпис законодавців і винахідників наук та ремесел..." [7, 141].
Роль самостійної роботи у пізнавальній діяльності особистості визначав Я.А.Коменський. У його працях підкреслюються особливе значення самостійності у навчанні. Він вважав, що істинні знання можна набути за допомогою самостійних спостережень та чуттєвої наочності. Педагог підкреслював, що навчання повинне бути таким, коли у особистості "...открываются глаза для добровольного й самостоятельного познания предметов из других" [5, 124] .

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Самостійна робота як форма активізації пізнавальної діяльності особистості ( історичний аспект)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок