Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Розвиток пізнавальної самостійності в учнів з легкою розумовою відсталістю на уроках читання як важлива умова формування життєтворчості особистості

Розвиток пізнавальної самостійності в учнів з легкою розумовою відсталістю на уроках читання як важлива умова формування життєтворчості особистості

Назва:
Розвиток пізнавальної самостійності в учнів з легкою розумовою відсталістю на уроках читання як важлива умова формування життєтворчості особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,48 KB
Завантажень:
463
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Розвиток пізнавальної самостійності
в учнів з легкою розумовою відсталістю на уроках читання як важлива умова формування життєтворчості особистості


План
Вступ. Розвиток пізнавальної самостійності - актуальна проблема педагогічної теорії і практики.
Особливості пізнавальної самостійності в учнів допоміжної школи.
Система пізнавальних завдань як засіб розвитку пізнавальної самостійності.
Висновки.


1. Вступ. Розвиток пізнавальної самостійності – актуальна проблема педагогічної теорії і практики.
Ідея виховання в учнів активності і самостійності в навчанні належить до основоположних ідей педагогіки. Видатний український педагог Костянтин Дмитрович Ушинський висловив думку, яка і нині є найважливішою для теорії і практики: “Слід постійно пам’ятати, що треба передавати учневі не тільки ті чи інші знання, але й розвивати в ньому бажання і здатність самостійно, без вчителя, засвоювати нові знання. Один із перших дослідників розвитку пізнавальної самостійності російський вчений Михайло Олександрович Данилов зазначав, що її суть виявляється в потребі й умінні учнів самостійно мислити, у здатності орієнтуватися в новій ситуації, самому бачити питання. Задачу і знайти підхід до їх розв’язання.
Пізнавальна самостійність нерозривно пов’язана з розумовим розвитком і є одним із критеріїв його сформованості. Як і розумовий розвиток, вона ґрунтується на знаннях і способах їх засвоєння.
Особливої актуальності набуває проблема розвитку пізнавальної самостійності з точки зору педагогіки життєтворчості.
Видатний український педагог Софія Олександрівна Русова писала: “Нова школа кладе собі за головну мету – збудувати, дати виявитися самостійним творчим силам дитини”.
Пізнавальна самостійність і активність учнів дає змогу формувати в них прагнення до активної, творчої діяльності в усіх видах розумової та фізичної праці.
Пізнавальна самостійність учнів визначається як сформованість прагнення й уміння пізнавати в процесі цілеспрямованого пошуку. Пізнавальна самостійність учні характеризується певною критичністю його розуму, здатністю висловлювати свою думку незалежно від судження інших.
Дослідники розрізняють в даній якості два аспекти: мотиваційний і процесуальний.
Мотиваційний зумовлює потребу і прагнення особистості до пізнання. Це виявляється в активному сприйманні, допитливості, пізнавальних інтересах.
Самостійна людина, як зазначають психологи, почитається з виникнення потреби, прагнення до діяльності. Отже, найістотніше значення має зв’язок пізнавальної самостійності з розвитком особистості в цілому, її мотивацією.
У навчанні є етап, коли учень цілком самостійно застосовує міцно засвоєні значення добре відомим способом, не вносячи в цей процес нічого нового. У даному випадку за визначенням російського вченого Надії Олександрівни Половської маємо справу з прикладною самостійністю, коли знання лише відтворюються, використовуються майже автоматично. Навички прикладної самостійності сприяють розвитку пізнавальної самостійності.
Пізнавальна самостійність характеризується інтелектуальними вміннями, які включають в себе уміння виділяти головну думку (володіння порівняння, аналізом, синтезом, узагальненням), самостійністю мислення, самоконтролем.


2.Особливості пізнавальної самостійності в учнів допоміжної школи.
Пізнавальна самостійність учнів з легкою розумовою відсталістю має суттєві відмінності.
Так особливості мислення учнів з легкою розумовою відсталістю дуже виразно виявляються в процесі розв’язання ними задач.
Учні не вміють бачити проблему, не використовують наявні вміння при розв’язанні нових задач. Учні з легкою розумовою відсталістю не вміють критично мислити , висловлювати свою думку незалежно від суджень інших. Мислення учнів характеризується конкретністю.
Прикладна самостійність, тобто коли набуті знання лише відтворюються, відіграє важливу роль у розвитку пізнавальної самостійності учнів з легкою розумовою відсталістю.
Учням з легкою розумовою відсталістю треба пояснити, що вони будуть робити, а головне – їм треба обов’язково розкрити сутність, значення для них того, про що вони дізнаються на уроці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Розвиток пізнавальної самостійності в учнів з легкою розумовою відсталістю на уроках читання як важлива умова формування життєтворчості особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок