Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Аксіологічна парадигма освіти: методологія обґрунтування

Аксіологічна парадигма освіти: методологія обґрунтування

Назва:
Аксіологічна парадигма освіти: методологія обґрунтування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,20 KB
Завантажень:
234
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему
Аксіологічна парадигма освіти: методологія обґрунтування


Загальні парадигми наукового пізнання світу
Методологічною, соціологічною базою дослідження ціннісного аспекту управління освітою в Україні виступає нова соціально-філософська парадигма, що формується в останні роки і представляє людину як універсум (Всесвіт, мікрокосм).
В.О. Огнев’юк у своїх дослідженнях дійшов висновку, що донині цінність людини не стала повсякденним принципом життєдіяльності суспільства. Глобальні ж проблеми суспільства ще раз спонукають нас звернутись до фундаментальності дійсних цінностей, що є основою, довкола якої й відбувається життєдіяльність суспільства.
Основними причинами кризи в сучасній освіті є:
1) невідповідність між швидкими змінами суспільної свідомості, зміною цінностей та пріоритетів суспільного розвитку;
2) інертність професійної свідомості педагогів, орієнтованих на традиційні ціннісні установки;
3) тривала за часом ізоляція педагогічної спільноти від кращих зразків світового педагогічного досвіду;
4) висока інерційність традиційної системи педагогічної освіти: зміни, що відбуваються в ній, носять або чисто зовнішній характер, або ж спрямовані на зміну змісту освіти за принципом оновлення навчальної інформації.
Мудрий Дж. Сорос зазначає, що за умов швидких змін, коли традиції втратили свій вплив і з усіх боків людям щось пропонують, обмінні цінності цілком можуть посісти місце цінностей істинних. Таким чином, із соціальними цінностями відбувається процес природного відбору навпаки. Безпринципні опиняються нагорі.
Навіть у відносно простих випадках, на думку М. Фуллана, – майже всі освітні зміни цінностей вимагають нових (І) вмінь (II) поведінки і (III) переконань або розуміння (Фуллан, 1991).
При дослідженні ми спираємося на:–
використання ідеології системного підходу для аналізу соціальних та педагогічних систем; –
філософське обґрунтування феноменологічного характе-ру педагогічних парадигм у сучасній освіті; –
ідеї сучасного синергетичного підходу до вирішення педагогічних проблем (Л. Ляшенко, О. Євтодюк); –
аксіологічний та культурологічний підходи до дослід-жен-ня соціальних та соціально-педагогічних феноменів; –
телеологічні ідеї у педагогічній діяльності, проблеми рефлексії освітянської діяльності; –
базові положення сучасної філософії освіти; методо-логічні положення сучасної управлінської прогностики; –
теоретико-методологічні та практичні аспекти педагогіч-ного проектування; ідеї поліпарадигмального підходу до сучасної педагогічної діяльності.
Нові освітні парадигми ”ускладнюють” педагогічну діяльність як педагога, так і керівника, підвищуючи вимоги передусім до їх особистісних якостей. Як і у всі попередні періоди, в наш час побутує істина, що особа педагога, керівника має визначальне значення для розвитку освіти.
C. Гроф відстоює думку, згідно з якою одне з базових правил сучасної філософії проголошує, що теорію ніколи не треба плутати з дійсністю, яку вона описує. Історія науки ясно показує, що завжди існує більш ніж один спосіб тлумачення отриманих даних.
Філософ-дослідник Жак Моно з’ясував конфліктну залежність (взаємозалежність) між еволюційним характером законів природи та виникненням нового. Це визначається трьома вимогами:
1. Незворотність, яка виявляється у порушенні симетрії між минулим та майбутнім.
2. Необхідність запровадження поняття ”подія”. Подія, як би ми її не трактували, означає, що те, що відбувається, не обов’язково повинно відбуватися.
3. Деякі подіії повинні мати здатність змінювати хід еволюції. Еволюція повинна бути ”нестабільною”, тобто характеризуватися механізмом, здатним робити деякі події вихідним пунктом нового розвитку.
Дослідники Ю. Шленов, Ю. Бойцов посилаються на те, що кожна історична епоха має свою парадигму та модель освіти. Стосовно нашого часу ця парадигма, на їх думку, базується на трьох компонентах:
1) освіта як формування культури універсального знання, де освітня культура розглядається як цінність у вигляді розширеного простору знань про світ;
2) освіта як формування культури універсальної діяльності, де культура породжується, закріплюється та транслюється у вигляді стійких конструкцій – норм;
3) освіта як формування універсальної інтелектуальної діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Аксіологічна парадигма освіти: методологія обґрунтування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок