Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> ПРОФЕСІЙНА Я-КОНЦЕПЦІЯ ФАХІВЦЯ І ВИШІВСЬКА ПІДГОТОВКА

ПРОФЕСІЙНА Я-КОНЦЕПЦІЯ ФАХІВЦЯ І ВИШІВСЬКА ПІДГОТОВКА

Назва:
ПРОФЕСІЙНА Я-КОНЦЕПЦІЯ ФАХІВЦЯ І ВИШІВСЬКА ПІДГОТОВКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,45 KB
Завантажень:
438
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 159. 923
В.О. Швидкий
ПРОФЕСІЙНА Я-КОНЦЕПЦІЯ ФАХІВЦЯ І ВИШІВСЬКА ПІДГОТОВКА
Статтю присвячено обґрунтуванню концептуальних засад підготовки фахівців у системі вищої освіти, розвитку найважливіших психологічних якостей особистості.
У психології не існує єдиного погляду на те, як формується образ професії, і які чинники впливають на цей процес. У контексті розуміння професії беруть за початкове положення вибір професії як вибір виду праці. Це поширена думка, де основною детермінантою правильного вибору вважається професійний інтерес. Але предмет інтересу - образ професії - залишається поза увагою. Такий підхід стверджує активність самого суб'єкта у виборі професії, а не підготовку до праці.
Існує ще один погляд на образ професії через вибір професії як найважливішу подію у визначенні сенсу життя людини. Вибір професії тут пов'язаний з минулим досвідом особистості, і процес професійного самовизначення бере участь у формуванні загального образу "Я", визначає в підсумку плин життя. Цей підхід дозволяє зробити акцент на часовому аспекті - на минулому досвіді особистості. У той же час образ професії ще має стати чинником вибору професії, стати стрижнем життєвих планів особистості. Звідси - формування професійної спрямованості може утворити основний зміст самовизначення через засвоєння схеми образу професії.
Якщо процес самовизначення складає основний зміст розвитку особистості в роки ранньої юності, то перша необхідна умова формування професійної спрямованості складається у виникненні вибірково-позитивного ставлення людини до професії або до окремого її боку. Йдеться про виникнення суб'єктивного ставлення до тих об'єктивних зв'язків, що можуть мати місце в майбутньому між людиною і образом професії. Отже, процес розвитку професійної спрямованості учня-непрофесіонала повинен мати низку ступенів.
Ситуативний інтерес - початковий ступінь. Учень ззовні ухвалює рішення освоїти конкретну професію, має емоційний настрій, епізодичний, ситуативний інтерес, предметну настанову, деякі трудові навички. Однак, у нього немає самостійності і ще не виявлена ініціатива.
Ступінь схильності. Учень має фіксовану настанову на професію і більш стійкі інтереси. У нього виявляються схильності, однак більше його цікавлять практичні боки навчального матеріалу. Сформована мета дає загальний напрямок навчально-виробничої праці, у нього виявляється почуття впевненості в собі, самостійність; формується почуття відповідальності.
Ступінь захопленості. Учень має тверду настанову на професію, стійкий інтерес і схильність до неї; виявляє особливу захопленість, як до практичного, так і до теоретичного боку навчального матеріалу; йде самоствердження особистості через професійну працю.
Ступінь злиття в єдине ціле з професією. Жагуче захоплення своєю професією; людина і справа зливаються в єдине ціле; спрямованість формується за наявності великих здібностей до обраної професії, яскраво виражених схильностей і покликання; відзначається висока професійна майстерність і наявність професійного ідеалу; при твердих переконаннях в особистій і суспільній значущості своєї професії.
Процес розвитку професійної спрямованості повинен передбачати організацію активної проби сил у сфері праці, оскільки це найважливіша умова підвищення рівня професійної спрямованості.
Для юнака вибір професії - значною мірою моральна проблема. Чим ширше діапазон вибору, тим він психологічно складніший. Отже, період юності - це період самовизначення. Але самовизначення є одночасно і самообмеженням. Школяр у професійному відношенні ще ніхто, «чиста потенція». Він може бути і слюсарем, і лікарем, і космонавтом. Вибір спеціальності визначає людину, вона одержує конкретну сферу діяльності, у якій предметно реалізуються її сили і здібності. Але це означає і відмову від багатьох інших видів діяльності.
Професійне самовизначення сьогодні - багатовимірний процес, який можна розглядати, по-перше, як серію завдань, які суспільство ставить перед особистістю, і які особистість повинна послідовно розв'язати.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ПРОФЕСІЙНА Я-КОНЦЕПЦІЯ ФАХІВЦЯ І ВИШІВСЬКА ПІДГОТОВКА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок