Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Особливості розвитку музично-мовної здібності дошкільників у процесі ознайомлення з іншонаціональною музикою

Особливості розвитку музично-мовної здібності дошкільників у процесі ознайомлення з іншонаціональною музикою

Назва:
Особливості розвитку музично-мовної здібності дошкільників у процесі ознайомлення з іншонаціональною музикою
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,30 KB
Завантажень:
448
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Особливості розвитку музично-мовної здібності дошкільників у процесі ознайомлення з іншонаціональною музикою


Теорія та практика музичного виховання через специфіку музики як універсальної мови можуть одночасно розв’язувати завдання як естетичного виховання, так і виховання пошани до явищ інших культур.
Оскільки метою музичного виховання дошкільників є формування початків музично-естетичної культури дітей, актуальним завданням стає пошук такого компонента музичної культури особистості, реалізація якого однаково сприяє як музичному розвитку, так і формуванню уявлень про різні культури, емоційно-позитивному ставленню до їх носіїв.
Таким компонентом, на наш погляд, є музично-мовна здібність – своєрідний інструмент освоєння музичної мови як системи виразних засобів, що склалася історично. Музика різних національних і регіональних культур виступає в цьому випадку сукупністю мов. У розгляді поняття “музично-мовна здібність” ми виходимо з визначення, запропонованого М.Арановським і розробленого на основі загальної теорії здібностей С.Рубінштейна в експериментальних дослідженнях Д.Кирнарської і Ф.Малухової. С.Рубінштейн визначив, що загальним компонентом різних розумових здібностей, кожна з яких має і свої специфічні особливості, є якість процесів аналізу (а, отже, й синтезу) і генералізації відносин. Таким чином, операції аналізу, синтезу й узагальнення відносин, які, будучи загальнорозумовими операціями і реалізовуючись на музичному матеріалі, складають основу музичного мислення як компонента музично-естетичної культури особистості й тісно пов’язаної з ним музично-мовної здібності. Оскільки найбільш цілісними узагальненнями всіх сторін музичної побудови є узагальнення стильового характеру, що включає й стилістику музики різних культурних традицій, Д.Кирнарська пропонує визначити музичність, що є основою музичної культури особистості, як “здібність до правильного стильового відчуття”, що ґрунтується на розвиненій музично-мовній здібності.
Узагальнення багатьох музичних текстів і виведення певних стереотипів зв’язків звуків відбувається за допомогою музично-мовної здібності. Отже, насичення слухового досвіду достатньою кількістю одностильових зразків веде за собою узагальнення повторюваних у даному стилі музично-структурних закономірностей, а, отже, й розвиток музично-мовної здібності. Теза про важливість накопичення слухового досвіду не береться під сумнів у музично-педагогічній літературі. Проте будь-який слуховий досвід неминуче є досвідом стиле-слуховим. Так, за словами М.Михайлова, будь-який слуховий досвід “узагалі” є абсурд, бо він завжди формується на основі сприйняття певного кола творів, що належать до певного стилю.
Виникнення позитивних емоцій і інтересу до звучної музики як передумови успішного накопичення слухового досвіду пов’язано із взаємодією короткочасної та довготривалої пам’яті слухача. У довготривалій пам’яті в згорнутому вигляді кодується весь слуховий досвід, у ній “западають” звуковідношення, що найчастіше повторюються, й утворюється внутрішня, не обов’язково усвідомлювана система правил, яка їх пов’язує. У момент сприйняття незнайомої музики активізується короткочасна пам’ять, відбувається звірення музичної інформації з тією, що вже зберігається в довготривалій пам’яті, унаслідок чого здійснюється прогнозування найближчого музичного майбутнього. Якщо є дуже різке відхилення нового матеріалу від того, який прогнозується, відбувається зрушення в емоційних оцінках звучного матеріалу в негативний бік.
Із цього виходить, що емоційно-позитивне ставлення у слухача, незалежно від його віку, викликає музика, інформація про закономірності якої в тому або іншому вигляді вже міститься в довготривалій пам’яті. Тому не дивною є несприйнятливість дорослого слухача, що знаходиться по відношенню до мови багатьох стилів у положенні “мауглі”. Результати спостереження за процесом сприйняття дошкільниками музики різних стилів дозволили М.Ройтерштейну стверджувати, що діти однаково сприймають різноманітні способи викладу музичної думки, різноманітні стилі музики, що вони з цікавістю, швидко й успішно освоюють різні музичні мови.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Особливості розвитку музично-мовної здібності дошкільників у процесі ознайомлення з іншонаціональною музикою

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок