Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Гендерна складова психолого-педагогічної підготовки викладачів ВНЗ

Гендерна складова психолого-педагогічної підготовки викладачів ВНЗ

Назва:
Гендерна складова психолого-педагогічної підготовки викладачів ВНЗ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,86 KB
Завантажень:
330
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Гендерна складова психолого-педагогічної підготовки викладачів ВНЗ


Становлення української держави відбувається в умовах швидких і глибоких суспільних змін, які зумовлюють нові реалії та вимоги до життєдіяльності сучасної людини, фахівця. Демократичні перетворення, що стають невід’ємною складовою соціально-економічних трансформацій, передбачають гармонізацію суспільних відносин у тому числі і гендерних.
Законодавчим закріпленням необхідності змін гендерних відносин, свідченням реалізації гендерної політики держави став Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”, що набув чинності 01.01.2006 р.[1].
Гендерні відносини, що існують у суспільстві є відображенням його гендерної свідомості, важливим чинником формуванні якої є система освіти. Однією з важливих функцій цього соціального інституту є передача та поширення знань, системи норм і цінностей суспільного життя. Саме через систему освіти можливо і необхідно закладати основи гендерних перетворень суспільства. Науково-просвітницька діяльність освітніх гендерних центрів та лабораторій з гендерних досліджень, введення у навчальні плани ВНЗ спецкурсів гендерної тематики та врахування гендерної складової у виховній роботі ось лише деякі напрями роботи за якими існує певний досвід, як у нашій країні, так і за її межами.
Важливість впливу на гендерну свідомість учасників навчально-виховного процесу зумовлюється тим, що студентський вік є тим віком, коли продовжується формування світогляду молодої особи, коли надзвичайно важливим є авторитет викладача, який досить часто, має безпосередній вплив на становлення системи цінностей студентства. Тому у контексті актуальності гендерних перетворень, надзвичайної важливості набуває проблема стану гендерної свідомості тих, хто безпосередньо працює із молоддю, тобто викладачів.
Ця проблема є актуальною і тому, що викладачі, особливо ті, хто працює у системі вищої освіти вже певний строк, у переважній більшості, мають переважно традиційну гендерну свідомість, у основі якої знаходяться переконання патріархатного характеру. Численні бесіди із студентками дають підстави виділити певні особливості того, як гендерна свідомість викладачів виявляється у навчально-виховному процесі ВНЗ. Частіше за все студентки, що навчаються на факультетах, що вважаються «чоловічими», вказують на упереджене ставлення до них викладачів-чоловіків, яке виявляється вже у тому, що вони з недовірою сприймають рівень знань дівчат, вказують на те, що ці спеціальності не для них, інколи більш лояльно оцінюють дівчат на екзаменах виходячи із того, що їм ці знання не будуть потрібні у майбутньому. І хоча кількість дівчат на таких технічних спеціальностях поступово збільшується, вони, як і раніше, продовжують відчувати тиск упередженості.
Як зазначають у бесідах студенти і студентки існують випадки, коли викладачі кафедр, які здійснюють підготовку майбутніх фахівців щодо оволодіння комп’ютерними технологіями, а ця підготовка сьогодні охоплює молодь різних фахових спрямувань, приділяють більшу увагу юнакам. Така позиція ґрунтується на тому, що можливе недалеке заміжжя дівчат поставить крапку на їхньому професійному становленні, а студентам буде необхідно робити кар’єру, бо у майбутньому вони будуть годувальниками сімей.
До того ж із власного досвіду можемо сказати, що досить часто колеги надзвичайно гостро реагують на теми гендерного характеру, а згодом виявляється, що рівень їхньої обізнаності із проблематикою є вкрай низьким. Частіше за все про гендер чують у словосполученні гендерна рівність. А далі виникає, приблизно наступний логічний ланцюжок: гендерна рівність – рівність між чоловіками і жінками – знову ці феміністки. Все це є свідченням того, що на рівні масової свідомості у суспільстві панують ідеї, які мають, як тривале історико-філософське підґрунтя, так і ідеологію, що зумовлювала ставлення до жінок у радянські часи.
Все згадане вище підтверджує необхідність введення не тільки гендерно орієнтованої тематики у соціально-гуманітарні дисципліни та врахування гендерного аспекту в організації виховної роботи ВНЗ, але й вплив на гендерну свідомість самих викладачів у процесі їх психолого-педагогічної підготовки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Гендерна складова психолого-педагогічної підготовки викладачів ВНЗ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок